Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Terminų bendrosios nuostatos, ieškinio senatis

Terminų bendrosios nuostatos, ieškinio senatis

  
 
 
12345678910111213141516171819202122
Aprašymas

Termino apibrėžimas. Termino pradžia. Metais ir mėnesiais skaičiuojamo terminai. Savaitėmis skaičiuojamo termino pabaiga. Oficialių švenčių ir ne darbo dienų įskaitymas. Veiksmų atlikimas paskutinę termino dieną. Termino teisinė reikšmė. Ieškinio senaties samprata. Ieškinio senaties terminai. Ieškinio senaties taikymas. Ieškinio senaties termino pradžia. Ieškinio senaties termino pasibaigimo pasekmės. Ieškininės senaties termino sustabdymas. Ieškinio senaties terminas pasikeitus. prievolės asmenim. Išvados.

Ištrauka

Terminai civilinėje teisėje turi svarbią reikšmę. Jais nustatoma civilinių subjektinių teisių buvimo, įgyvendinimo laiko ribos ir jas pažeidus gynimo terminai. Civiliniai įstatymai nustato daug terminus reguliuojančių taisyklių. Vienos iš jų yra bendros — taikomos visiems civilinės teisės reguliuojamiems santykiams, kitos yra specialios. Jos taikomos tik numatytiems santykiams. Civilinė teisė gali nustatyti tik konkretų laiko tarpą, jo pradžia bei pabaigą, tačiau žmogus teisės normų pagalba laiko negali nei sustabdyti, nei pagreitinti. Tad terminas yra laikytinas juridiniu faktu, kuris atsiranda arba išnyksta be žmogaus valios, tai yra įvykiu.
Civilinėje teisėje bendruosius terminų klausimus reguliuoja CK 1.117 – 1.123 str. Specialiosios terminų taisyklės, taikomos tik tam tikriems santykiams, nustatytuose kituose CK skirsniuose.
Taigi terminus aptarsime vėliau, dabar trumpai apžvelkime ieškininę senatį.
Civilinė taisė nustato ieškinio senaties institutą dėl įvairių priežasčių. Esant ieškinio senačiai, civiliniai teisiniai santykiai pasidaro aiškūs ir pastovūs. Ieškinio senatis stiprina juridinių ir fizinių asmenų sutartinę ir finansinę drausmę. Ji skatina juridinius ir fizinius asmenis laiku atsiskaityti už perduota produkciją, atliktus patarnavimus, imtis priemonių likviduoti debitorinį isiskolinimą. Ieškinio senaties terminai drausmina civilinių teisinių santykių dalyvius, nes verčia laiku pareikšti ieškinius skolininkams.
Ieškininės senaties terminai skirstomi į bendruosius ir specialiuosius, arba sutrumpintus. Šie terminai nurodyti CK 1.124-1.135 str.
Įstatymų ar sandorių nustatytas arba teismo paskiriamas terminas nurodomas kalendorine data arba nurodomas metais, mėnesiais, savaitėmis, dienomis ar valandomis skaičiuojamas laikas. Terminas — tai laiko tarpas, su kuriuo civiliniai įstatymai sieja tam tikrus civilinius teisinius padarinius. Taigi teisiniu požiūriu terminas yra juridinis faktas, su kuriuo įstatymas sieja tam tikrų teisių ir pareigų atsiradimą, pasikeitimą ar pasibaigimą. Pavyzdžiui, fizinis asmuo, sulaukęs 18 metų, įgijo visišką civilinį veiksnumą (civilinio kodekso 2.5 str. 1 d.). Komentuojamo straipsnio 1 dalyje įvardyta, kas gali nustatyti ar paskirti terminus, taip pat pateikiami terminų nurodymo būdai kalendoriniais laikotarpiais. Joje sakoma, kad įstatymų ar sandorių nustatytas arba teismo paskiriamas terminas nurodomas metais, mėnesiais, savaitėmis, dienomis ar valandomis skaičiuojamas laikas. Kalendoriniai terminai taikomi dažniausiai. Kalendorine data terminas išreiškiamas nurodant konkrečius metus, mėnesį ir dieną. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-05-30
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis19 puslapių 
Literatūros šaltiniai15 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis29.12 KB
AutoriusTomas Kubilius
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2004 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasRegina Bertašienė
Švietimo institucijaKlaipėdos verslo aukštoji mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Terminu bendrosios nuostatos ieskinio senatis [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 19 puslapių 
  • Klaipėdos verslo aukštoji mokykla / 2 Klasė/kursas
  • Regina Bertašienė
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą