Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Specialisto ir eksperto dalyvavimas pirmosios instancijos teisme

Specialisto ir eksperto dalyvavimas pirmosios instancijos teisme

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940414243444546474849505152535455565758
Aprašymas

Magistro darbas iš baudžiamojo proceso teisės disciplinos. Įžanga. Eksperto dalyvavimas pirmosios instancijos teisme: Eksperto statusas baudžiamajame procese; Eksperto dalyvavimas teisminiame bylos nagrinėjime; Ekspertizės atlikimas teisme ir eksperto apklausa; Procesiniai eksperto dalyvavimo teisme ypatumai pagal užsienio valstybių įstatymus. Specialisto dalyvavimas pirmosios instancijos teisme: Specialisto statusas baudžiamajame procese; Specialisto dalyvavimas teisminiame bylos nagrinėjime; Teismo pavedimų specialistui vykdymas ir specialisto apklausa. Išvados. Santrauka. Summary.

Ištrauka

Pagal nekaltumo prezumpcijos principą, asmuo už padarytą nusikalstamą veiką gali būti nubaustas kriminaline bausme tik įrodymų pagalba nustačius jo kaltę (LR Konstitucijos 31 str. 1 d.). Įrodomoji informacija baudžiamojoje byloje gali būti renkajma atliekant LR baudžiamojo proceso kodekse (toliau – BPK) nurodytus proceso veiksmus, t.y. liudytojų, nukentėjusiojo ir įtariamojo (kaltinamojo) apklausą, įvykio vietos apžiūrą, parodymų patikrinimą vietoje, parodymą atpažinti ir kitais teisėtais veiksmais. Kuomet renkant bylai reikšmingus duomenis prireikia specialių žinių iš mokslo, meno, verslo ar kitų gyvenimo sričių, bylą tiriantys pareigūnai neišvengiamai turi kreiptis pagalbos į šiose srityse kompetentingus asmenis – specialistus ar ekspertus. Jeigu byloje reikia atlikti objektų (pavyzdžiui, įvykio vietos) tyrimą, taip pat gauti paaiškinimus tiriant bylą – tada yra kviečiamas specialistas. Jei reikia atlikti sudėtingus mokslinius tyrimus, kuriuos gali atlikti tik ypatingai kvalifikuoti asmenys (ekspertai), byloje skiriama ekspertizė. Be to, įrodymais pagal BPK 20 straipsnio 2 dalį gauti duomenys laikomi, tik jeigu tokiais juos pripažįsta teismas ar teisėjas, kurio žinioje yra byla. Bet kuri įrodomoji medžiaga (įskaitant ekspertizės aktą ir specialisto išvadą) tik šioje stadijoje įgauna įrodymo baudžiamojoje byloje statusą.
2003 metų gegužės 1 d. įsigaliojus naujajam BPK ir LR teismo ekspertizės įstatymui padidėjo ekspertų ir specialistų dalyvavimo baudžiamajame procese reglamentacijos apimtis. BPK yra išskirti atskiri skirsniai šiems proceso subjektams: V dalies II skirsnis – "Ekspertas", V dalies III skirsnis - "Specialistas". LR teismo ekspertizės įstatymu įtvirtinti kvalifikaciniai reikalavimai teismo ekspertams, teismo eksperto kvalifikacijos suteikimo tvarka, specialių žinių panaudojimo atliekant teismo ekspertizes sąlygos bei tvarka, ekspertų statusas ir atsakomybė. Pagal galiojančius įstatymus ekspertui ir specialistui gali būti pareiškiamas nušalinimas (BPK 59 str.). Įtariamajam, kuris gali daryti poveikį ekspertams, yra skiriamas suėmimas (BPK 122 str. 3 d. 1 p.). Už neteisėtą poveikį ekspertui ar specialistui yra nustatyta baudžiamoji atsakomybė (LR baudžiamojo kodekso, toliau - BK, 233 str.). Taigi šiems subjektams Lietuvos Respublikos teisės aktuose skiriamas nemažas dėmesys.
Ekspertizių vaidmens augimas nusikaltimų tyrime yra sąlygojamas mokslo ir technikos (šiuo metu - ypatingai kompiuterinių ir skaitmeninių technologijų) vystymosi. Pavyzdžiui, naujojo BK XXX skyriuje nustatyta atsakomybė už nusikalstamas veikas informatikai. Šių veikų dalykas yra kompiuterinė informacija ir kompiuterinės programos, todėl tiriant jas neišvengiamai tenka skirti kompiuterinę ekspertizę. Rusų mokslininkė T. V. Averjanova pažymi, kad vieni autoriai teismo ekspertizės teoriją laiko įrodymų teorijos dalimi, kiti – sudėtine kriminalistikos dalimi, treti – savarankiška mokslo šaka. Pati autorė pritaria trečiajai pozicijai teigdama: "Man atrodo, kad atėjo laikas pripažinti bendrąją teismo ekspertizės teoriją sudėtine žinių disciplina, priklausančią hibridinių mokslų klasei ir atstovaujančią monolitinį duomenų junginį iš įvairių mokslo žinių sričių" . Su šia autorės nuomone reikėtų sutikti, kadangi šiuolaikinė teismo ekspertizė labai išsiskiria savo specifika iš kitų mokslų. Teismo ekspertizės dėka šiuolaikiniai mokslo ir technikos pasiekimai - visas spektras, kompleksas įvairių mokslinių-techninių priemonių ir metodikų - panaudojami nusikaltimų išaiškinimui ir ištyrimui. Vien Lietuvos teismo ekspertizės centras per 2004 metus atliko iš viso 4666 ekspertizes (2003 m. - 4832, o 2002 m. - 4792 ekspertizes) .
2003 metais įsigaliojus naujajam Lietuvos Respublikos BPK pasikeitė aptariamų proceso subjektų statuso teisinis įtvirtinimas, o mokslo darbų, kurie apibendrintų BPK reglamentaciją specialiai šia tema, išskyrus BPK komentarą, faktiškai nėra. Todėl šis darbas turėtų būti tiek naujas, tiek ir aktualus dabartinėms sąlygomis. Pažymėtina, kad į šio darbo tyrimo lauką patenka tik baudžiamasis procesas pirmosios instancijos teisme ir tik ta dalimi, kuria jis yra susijęs su eksperto ar specialisto dalyvavimu teikiant išvadą arba duodant paaiškinimus dėl svarbių bylos aplinkybių.
Pagrindinius šio magistrinio darbo šaltinius galima suskirstyti į dvi dalis: teisinius-norminius ir doktrininius. Svarbiausi norminiai šaltiniai yra LR BPK, LR teismo ekspertizės įstatymas ir LR teisingumo ministro patvirtinti Lietuvos teismo ekspertizės centro nuostatai. Be to, šiame darbe bus remiamasi šiais mokslo darbais: 2003 m. priimto BPK komentaru, P.Pošiūno "Teismo ekspertizės pagrindais", pagalbiniu leidiniu tyrėjams, teisėjams ir ekspertams "Teismo ekspertizių skyrimas ir vykdymas" ir bendro pobūdžio lietuvių ir rusų autorių baudžiamojo proceso ir kriminalistikos vadovėliais, o taip pat - specialiais moksliniais straipsniais.
Magistrinio darbo tikslas yra išnagrinėti specialisto ir eksperto dalyvavimo pirmosios instancijos teisme ypatumus, atskleisti jų procesinį statusą teikiant išvadas ar duodant paaiškinimus teisme pagal naująjį Lietuvos Respublikos BPK. Pagrindiniai darbo uždaviniai yra tokie:
1. Apibrėžti pagrindines darbo temos sąvokas ir pateikti jų sampratą.
2. Palyginti naujojo BPK reglamentaciją su 1961 m. Lietuvos BPK ir užsienio valstybių įstatymais.
3. Atskirti reikalavimus eksperto ir specialisto kvalifikacijai, o taip atskirti šių subjektų kompetenciją baudžiamosiose bylose.
4. Apibūdinti eksperto ir specialisto teisinės padėties pagrindinius elementus.
5. Nuosekliai aprašyti ir paaiškinti minėtų subjektų dalyvavimo pirmosios instancijos teismo baudžiamųjų bylų procese eigą.
6. Atskleisti pagrindinius probleminius BPK reglamentacijos magistrinio darbo tema momentus ir atlikti jų analizę.
7. Palyginti įvairių autorių teiginius dėl eksperto ir specialisto dalyvavimo baudžiamosiose bylose ir pateikti išvadas. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės diplominis darbas
KategorijaTeisė
TipasDiplominiai darbai
Apimtis55 puslapiai 
Literatūros šaltiniai39 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis79.68 KB
AutoriusVytautas
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas6
Failo pavadinimasMicrosoft Word Specialisto ir eksperto dalyvavimas pirmosios instancijos teisme [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą