Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Karinė viktimologija

Karinė viktimologija

  
 
 
123456789101112131415161718192021
Aprašymas

Įžanga. Trumpa karinės viktimologijos charakteristika ir dalykas. Karinės viktimizacijos samprata, viktimologijos tyrinėjimai, statistikos problema. Kariuomenės viktimologinė situacija, nusikalstamos veikos ir drausmės pažeidimai, nestatutiniai santykiai, karinė policija. Išvados.

Ištrauka

Kariuomenė yra vienas pagrindinių mūsų krašto suverenumo simbolių ir svarbiausias nepriklausomybės garantas, todėl visos jos funkcijos yra tiksliai apibrėžtos Lietuvos Respublikos Konstitucija, įstatymais ir kitais Seimo priimtais teisės aktais, Respublikos prezidento dekretais, Vyriausybės nutarimais, krašto apsaugos ministro įsakymais ir Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis.
Tačiau ir šioje griežtai reglamentuojamoje karinėje struktūroje nuolat vyksta socialiniai viktimizacijos procesai ir galima surasti visas tris sudedamąsias viktimologijos dalis – auką, skriaudėją ir visuomenę. Todėl kariuomenę, kaip sudėtingą visuomenės socialinį reiškinį, reikia nagrinėti per kariuomenės veiklą reglamentuojančią teisinę bazę, peržiūrėti kariuomenės sudedamąsias dalis, nustatyti nusikaltimų objektus ir subjektus, analizuoti kariuomenėje padaromų nusikaltimų sudėtį (statistika), bandyti nustatyti jų priežastis bei pasiūlyti viktimologijos kariuomenėje prevenciją.
Pagrindiniu įstatymu, reglamentuojančiu Lietuvos Krašto apsaugos sistemos organizavimo, valdymo ir kontrolės pagrindus, karo tarnybos atlikimo ir karių aprūpinimo tvarką, taip pat civilių tarnybos krašto apsaugos sistemoje ypatumus, yra 1998 m. gegužės 5 d. Lietuvos Respublikos Seimo priimtas ,, Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymas " Nr. VIII-723 ( KASO ir TĮ ).
Krašto apsaugos sistema yra didelė žmonių socialinė grupė, kuri ilgą laikotarpį gyvena sąlyginai izoliuotoje nuo visuomenės sistemoje. Atsižvelgiant į daugelį rizikos veiksnių – karinės tarnybos atlikimas viename kariniame vienete, jaunuolių atskyrimas ilgam laikui nuo namų aplinkos, bendras laisvalaikio leidimas, viktimizuoja aplinką ir sudaro galimybę kariuomenėje atsirasti vis naujoms aukoms ir nusikaltėliams. Viktimizacija yra socialinis procesas, kuris kuria ir formuoja auką. Todėl galima teigti, kad situacija krašto apsaugos sistemoje yra sudėtingesnė, nei iš pirmo žvilgsnio atrodo ir todėl yra nelengva tiksliai įvardinti viktimologijos tris sudedamąsias dalis – aukas, skriaudėjus ir visuomenę. Prievarta prieš bendraamžius, pavaldinius yra sudėtingas socialinis, biologinis reiškinys, sunkiai "pasiduodantis" teisiniam reglamentavimui, prevencinių priemonių įgyvendinimui. Teisinėmis atsakomybės priemonėmis, vadovujantis NATO karinių struktūrų patirtimi siekiama riboti šio reiškinio paplitimą, apsaugoti kareivėlius nuo išnaudojimo, tyčiojimosi, tinkamai nubausti kaltininkus.
Kariuomenėje vis dar tebėra aktuali nusikalstamumo, drausmės pažeidimų problema. Pastarasis socialinių, ekonominių ir politinių permainų periodas įtakojo visuomenės narių aplinkos suvokimo kaitą. Šiais laikais labai sumenko požiūris į žmogiškąsias vertybes: šeimą, pareigą, pagarbą ir tikėjimą. Per penkiasdešimt okupacijos metų patirtas dvasinis genocidas ir tautinės savimonės naikinimas, prievartinė ateizacija, permanentinės dabarties ydos - nedarbas, skurdas ir girtavimas buvo ir tebėra labai gera dirva nusikalstamumo augimui. Šiandien kariškiai padaro nusikaltimus (prasižengimus): tyčinį kario niekinimą, pasinaudojimą tarnybine padėtimi, garbės pažeminimą, seksualinį priekabiavimą ir t. t. Todėl kariuomenę reikia laikyti atskiru socialiniu reiškiniu su jame vykstančiais procesais, kurie pasireiškia kaip viktimizacija. Kariuomenėje reikia nuolat vykdyti testinius viktimologinius proceso stebėjimus ir tyrimus, kurie padėtų detaliau išryškinti tapimo nusikaltimo aukomis - nusikaltėliais priežastis.

Viktimologija plačiąja prasme tai mokslas apie įvairių socialinių procesų aukas. Karinė viktimologija taip pat tyrinėja visas tris sudedamąsias viktimologijos trikampio dalis – auka, skriaudėjas ir visuomenė bei jų tarpusavio sąveiką, interakciją, tapimo auka priežastis, slypinčias visuose trijuose komponentuose ir jų sąveikoje. Karinė viktimologija taip pat tyrinėja ir ieško būdų, kaip galima būtų išvengti tapimo auka, kaip pašalinti tapimo auka priežastis. Todėl galima laikyti, kad karinė viktimologijos dalykas taip pat yra ir viktimologinė prevencija. Be to karinės viktimologijos dalykas yra kariuomenės, visuomenės ir valstybės institucijų, teikiančių paramą socialinių procesų padarinių, ypač nusikaltimų aukoms, veiklos analizė, jos efektyvumo ir teisėtumo įvertinimas.
Lietuvos kariuomenė yra valstybės ginkluotos gynybos institucija – krašto apsaugos sistemos pagrindinė dalis, fiziškai sauganti valstybės suverenitetą, jos teritorijos bei oro erdvės neliečiamybę, ginklu ginanti valstybę nuo agresijos ar kitokio ginkluoto užpuolimo, vykdanti karines užduotis pagal Lietuvos Respublikos tarptautinius įsipareigojimus . 1992 m. priimta Lietuvos Respublikos Konstitucijos 139 straipsnio antroji dalis numato, kad "įstatymo nustatyta tvarka Lietuvos Respublikos piliečiai privalo atlikti karo ar alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą" . Lietuvos Respublikos Seimo 1996 m. gruodžio 19 d. įstatymas Nr. VIII-49 ,,Dėl Lietuvos Respublikos nacionalinio saugumo pagrindų" skelbia, kad Lietuvos gynybinė galia be kitų normų yra grindžiama įstatymo nustatyta visuotine privalomąja karo tarnyba, kariuomenės ir jos aktyviojo rezervo parengtimi ir apginklavimu, piliečių pasirengimu visuotiniam ginkluotam ir neginkluotam pasipriešinimui bei pilietinei gynybai . Lietuvos Respublikos Konstitucija ir Lietuvos Respublikos nacionalinio saugumo pagrindų įstatymas taip pat numato būtinybę Lietuvos Respublikos piliečiams atlikti privalomąją pradinę karo tarnybą. Vadovaujantis minėtais teisės aktais kiekvienais metais tūkstančiai jaunuolių šauktinio statusu stoja tarnauti į Lietuvos kariuomenę, šimtai jaunų vyrų sutalpinami į ribotos erdvės ir judėjimo teritoriją bei patalpas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-07-15
DalykasTeisės kursinis darbas
KategorijaTeisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis18 puslapių 
Literatūros šaltiniai12 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis31.53 KB
Autoriusriburzi
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai2001 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasLekt. dr. R. Uscila
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
FakultetasTeisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Karine viktimologija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 18 puslapių 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • Lekt. dr. R. Uscila
  • 2001 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą