Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Teisės požymiai, šaltiniai ir ryšys su morale

Teisės požymiai, šaltiniai ir ryšys su morale

  
 
 
12345
Aprašymas

Teisės požymiai. Teisės šaltiniai. Ryšys su morale. Išvados.

Ištrauka

Valstybė kuria teisę, o teisė apriboja valstybės valdžią. Pagal tai P. Leonas išskiria dvi teisės plotmes: veikiančiąją teisę ir teisinę sąmonę. Pirma – valstybės valdžia savo valia nustatanti sau ribas. Kurdama veikiančiąją teisę ji siekia jos tikslingumo. Antra, valstybė apribojama įgyvendinant tam tikrus valstybės valdžios ir visuomenės tarpusavio santykius.
Efektyvios teisės poreikis verčia visuomeninius santykius ir procesus reguliuoti taip, kad šis reguliavimas kuo labiau atitiktų tautos mentalitetą ir giluminius nacionalinio gyvenimo būdo bruožus.
Teisė – tai suderinta privalomų normų sistema. Dauguma į teisę žvelgia kaip į valstybės nustatytas normas. Taigi teisė susideda iš normų. Esminis teisės normų bruožas yra tai, kad valstybė nustato sankciją už jų pažeidimą: teisės normų efektyvumą galiausiai užtikrina galimybė taikyti valstybės prievartą pažeidėjui. Tuo teisės normos skiriasi nuo moralės normų, tad teisės nevalia suplakti su visuomenės vertybėmis: nemorali ir neteisinga teisė nė kiek ne "mažiau" yra teisė nei ta, kurią žmonės laiko moralia ir teisinga. Svarbiausias dalykas teisėje, yra jos normų tarpusavio ryšiai.
H. Kelsenas konstruoja teisės sistemą kaip gigantišką piramidę, kurioje einama nuo bendrosios - pamatinės normos prie vadinamųjų individualiųjų normų. Pamatinė norma konstatuoja visą teisinę tvarką, ji yra konstitucija. Konstitucija – visų teisės normų teisėtumo ir galiojimo kriterijus. Valstybėje negali galioti jokia teisės norma, priešinga konstitucijai. Taigi žemesnės teisinės galios normas diktuoja ir jų turinį lemia aukštesnės galios normos. T.y. pati teisė reguliuoja savo kūrimą.
Teisės prigimties ir esmės klausimas – vienas sudėtingiausių teisės mokslų klausimų, į kurį atsakymo ieškoma daug šimtmečių, netgi tūkstantmečių.
Teisė yra ne tik socialinis, bet ir psichologinis, kultūrinis fenomenas:
1. kiekvienoje tautoje ir kultūroje teisė reiškiasi skirtingai ir turi skirtingą turinį.
2. teisės pažinimas – vienas visuomenės gyvenimo pažinimo aspektų.
3. teisė visada yra susijusi su vertybėmis: įvairūs visuomenės nariai puoselėja skirtingas vertybes.
Tačiau įvairių visuomenių ir kultūrų teisėje yra panašumų. Teisė visuomet yra tam tikros elgesio galimybės bei ribos. Teisė – tokia elgesio laisvė, kurią nustato arba toleruoja teisinė bendruomenė. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-09-20
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis4 puslapiai 
Literatūros šaltiniai5
Dydis11.96 KB
AutoriusJanina
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teises pozymiai saltiniai ir rysys su morale [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 4 puslapiai 
  • Šiaulių Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą