Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Demokrito teisės filosofija

Demokrito teisės filosofija

  
 
 
1234
Aprašymas

Demokrito biografija. Bendra visuomenės samprata. Demokrito požiūris teisės filosofijoje.

Ištrauka

(Demokritos Abderites; gimė apie 460m. pr. Kr. Abderoje, mirė Trakijoje- apie 370m. pr. Kr.) – graikų filosofas, materialistas, vienas atomizmo kūrėjų, Leukipo mokinys.
Parašė apie 70 etikos, fizikos, matematikos, astronomijos, filosofijos, technikos ir kt. veikalų, išliko apie 300 fragmentų. Dažnai priskiriamas prie priešsokratikų, nors tai chronologiškai nėra teisinga, nes jis buvo Sokrato amžininkas.
Demokritas teigė kad, egzistuoja tik atomai (būtis) ir tuštuma (nebūtis). Atomai - nedalomos ir nekintančios, tuštumoje judančios materialios dalelės, kurios skiriasi forma, dydžiu, svoriu, padėtimi. Atomų judėjimas amžinas ir savaiminis. Atomų judėjimas amžinas ir savaiminis, sąlygojamas visatoje viešpataujačio būtinumo. Jungiantis ir išsisklaidant atomams, atsirandą ir žūstą daiktai, pasauliai. Pastarųjų esą daug: vieniems formuojantis, kiti klesti, nykstą. Tuo pačiu principu Demokritas aiškino gyvybę, sielą, pažinimą. Siela esanti sadaryta iš apvalių, judrių lyg ugnis atomų, kuriems išsisklaidžius mirštama. Pažinime Demokritas rėmėsi analogija. Pagal ją, jutiminius vaizdus sukelią nuo daiktų atsiskiriantys atomų srautai, mažos daiktų kopijos, kurios sudirginančios jutimų organus ir sukeliančios pojūčius. Jutiminį pažinimą Demokritas laikė nepilnu. Tobulesnis esąs mąstymas. Juo pažįstami patys smulkiausi, pojūčiams neprienami atomai.
Senovės filosofai stengėsi suvokti, kas slypi už tiesos pasaulio arba už jų pasaulio tiesos, ir, žinoma, tuomet suprato, kad pasaulis pasidarė neteisingas. Demokritas buvo vienas iš pirmųjų gilaus ir, turint galvoje jo metą, nuostabiai nuoseklaus materializmo kūrėjų. Demokritas nėra vienišas genijus, iškilęs virš savo amžininkų. Vienoje gretoje su juo puikūs pirmtakai ir sekėjai. Bet jo teorija- ištiso filosofijos vystymosi periodo, jos nuostabios vaikystės senovės Graikijoje viršūnė. Demokrito materializmas ir atomizmas toliau buvo plėtojamas Epikūro, Lukrecijaus ir visos materializmo krypties, kuri skynėsi kelią į ateitį.
Su dideliu dėmesiu ir jaunuoliui retai būdingu susikaupimu Demokritas studijavo graikų filosofiją. Jo gamtamokslinės pažiūros formavosi veikiamos jonėnų, o pirmasis kūrinys jo "moralinių" veikalų sąraše pavadintas "Pitagoru" Tačiau lemiamą įtaką Demokrito pažiūrų formavimuisi padarė iš Mileto į Abderą atvykęs filosofas Leukipas. Demokratas tapo ištikimu jo mokiniu, iš jo perėmė ir toliau plėtojo atomistinę sistemą. Leukipas mokėsi iš elėjiečių; per jį, matyt, ir Demokritas nuodugniau susipažino su ta vakarų graikų filosofine mokykla, padariusia jam didelę įtaką. Leukipo dėka Demokritas, susintetino savo teorijose geriausius ir rytinės, ir vakarinės graikų filosofijos atšakos pasiekimus. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės namų darbas
KategorijaTeisė
TipasNamų darbai
Apimtis4 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis12.27 KB
AutoriusVitalijus
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaKauno kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Demokrito teises filosofija [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Namų darbai
  • 4 puslapiai 
  • Kauno kolegija / 1 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą