Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Lietuvos Respublikos prezidentas

Lietuvos Respublikos prezidentas

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940
Aprašymas

Įvadas. Valstybės vadovo samprata. Prezidento institucijos raida Lietuvoje. 1922 m. Lietuvos Valstybės Konstitucija. 1928 m. Lietuvos Valstybės Konstitucija. 1938 m. Lietuvos Valstybės Konstitucija. Nepriklausomybės atstatymo 1990 m. laikinasis pagrindinis įstatymas. Respublikos prezidento rinkimų tvarka ir jo įgaliojimų nutrūkimas. Lietuvos Respublikos prezidento kompetencija. Respublikos prezidento įgaliojimai santykiuose su seimu. Respublikos prezidento įgaliojimai santykiuose su vyriausybe. Respublikos prezidento įgaliojimai santykiuose su teismine valdžia. Respublikos prezidento kompetencija krašto apsaugos bei užsienio politikoje. Respublikos prezidento teisės aktai, imunitetas, vėliava, antspaudas, valstybinis aprūpinimas ir aptarnavimas.

Ištrauka

Prezidentas – respublikinės valdymo formos valstybės aukščiausias pareigūnas - valstybės vadovas. Pirmą kartą pasaulinėje praktikoje prezidento, kaip valstybės vadovo institutas pasirodė JAV 1787 metais, paskelbus JAV Konstituciją. Netrukus prezidento institutas pasirodė ir Europoje, Prancūzijoje – 1848 pagal II Respublikos konstituciją, prezidentas buvo renkamas 4 metams. Pirmuoju prezidentu tampa Liudvikas Bonapartas, Napoleono sūnėnas. Prezidento institutas pasirodo daugelyje Europos valstybių jau 19 – 20 a., ypatingai po I pasaulinio karo, kaip monarcho pakaitalas Pagrindiniai bruožai:
1. Tai vienasmenis (nekolegialus) institutas
2. Prezidentas visuomet renkamas
3. Prezidento postas nepaveldimas
4. Priklausomai nuo valstybės formos, šiuolaikinis prezidentas:
a) Yra formalus valstybės vadovas (nėra vyriausybės vadovas); - Vokietija, kitos parlamentinės respublikos. Renka parlamentas.
b) Yra tarpe tarp a) ir c) – nėra vyriausybės vadovas, tačiau turi pakankamai galių, ypač skiriant svarbius valstybės pareigūnus; - pusiau prezidentinio valdymo valstybėse. Renka tauta tiesiogiai ar per išrinktus atstovus / ranka parlamentas.
c) Yra galinga valstybės valdžios šaka, kurio sprendimai turi įstatymo galią (yra ir vyriausybės vadovas); - JAV, kitos prezidentinės respublikos. Renka tauta tiesiogiai ar per išrinktus atstovus.
d) Yra beveik vienvaldis valstybės vadovas – diktatorius. Autoritarinio ir totalitarinio valdymo valstybėse. Indonezija (Sucharta), Baltarusija (Lukašenka).
Savo darbe norėčiau aptarti Lietuvos Respublikos Prezidento instituciją plačiai ir detaliai. Mano manymu, svarbu aptarti Respublikos Prezidento rinkimų tvarką, kompetenciją, Respublikos Prezidento priimamus teisės aktus, Respublikos Prezidento įgaliojimų suteikimą.
Respublikos Prezidento vieta valstybės valdžios institucijų sistemoje atskleidžia jo įgaliojimai bei tarpusavio santykiai su Seimu, Vyriausybe bei teismine valdžia . Aptariant Respublikos Prezidento padėtį valdžios institucijų sistemoje, būtina apžvelgi ir šių klausimų teisinį reglamentavimą, ir besiklostančią valstybės valdžios institucijų sąveikos praktiką.
Apie prezidentą negalima sakyti "tautos išrinktas", nes atstovavimas tautai demokratinėje tradicijoje yra siejamas su parlamentu, o ne pavieniu asmeniu. Tačiau kolegialiai negalima išvykdyti kai kuriu valdžios funkcijų (pvz., pasirašyti tarptautiniu sutarčių).
Prezidentas atstovauja valstybe , turi konkrečius Konstitucijoje numatytus bei įstatymais nustatytus įgaliojimus. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-11-07
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis27 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis39.02 KB
AutoriusJDambrauskaite
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaKolpingo mokymo centras
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lietuvos Respublikos prezidentas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 27 puslapiai 
  • Kolpingo mokymo centras
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą