Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Kompiuterinių programų teisinė apsauga

Kompiuterinių programų teisinė apsauga

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Įžanga. Teisiniai informacijos aspektai. Intelektinio turto apsauga. Kompiuterinės programos sąvoka. Kompiuterinės programos - kūrybinės veiklos rezultatas. Autorinės teisės taikymas kompiuterinėms programos. Kompiuterinių programų teisinės apsaugos subjektai. Autorinė teisinė kompiuterinių programų apsauga. Autoriaus asmeninės neturtinės ir turtinės teisės. Programos naudojimas. Teisių į kompiuterinę programą gynimas. Kolektyvinė turtinių teisių apsauga. Autorinės teisės galiojimo laikas. Kompiuterinių programų teisinės apsaugos reglamentavimas tarptautinėje teisėje. Apie piratavimą. Išvados.

Ištrauka

Informacija – intelektinės veiklos produktas, turintis vertę ir skirtas platinti. Todėl informacijos ir visuomenės santykius turi nusakyti teisinės normos ir įstatymai. Spausdintinės informacijos mainų teisinis reguliavimas vyksta nuo seno: dar prieš penkis šimtus metų susiformavo autorinė teisė. Dabar ji galioja ir kompiuterių programinei įrangai. Kompiuterinei informacijai itin svarbu duomenų apsauga. Valstybė regulioja svarbiausius teisinius informacijos klausimus: autorių teisę, duomenų apsaugą, teisę naudotis informacija, informacijos kontrolę.
Kompiuterinių programų teisinė apsauga ypač aktuali Lietuvai. Nors Lietuvoje kompiuterinių programų pramonė nėra taip išvystyta kaip kitose šalyse, tačiau kompiuterinių programų teisinė apsauga yra svarbi užtikrinant Lietuvos, o ypač užsienio šalių autorių interesus ir teises, tokiu būdu sudarant sąlygas palankiam kompiuterinių progamų pramonės plėtojimui. Kuriant kompiuterinių programų teisinės apsaugos sistemą Lietuvoje turi būti atsižvelgta ir į tarptautinių sutarčių nuostatas, taip pat į kitų šalių patirtį šioje srityje.
Teisiniai informacijos aspektai
Teisinius informacijos klausimus reikėtų nagrinėti dviem požiūriais: asmeniniu ir valstybiniu. Asmeninis požiūris į informaciją turi remtis moraline vartotojo atsakomybe, visuomenės nuostatų į kompiuterinę informaciją kaip į intelektinio darbo turtą etikos principų suvokimu. Vartotojas, nusipirkdamas programinę įrangą, įsigyja licenciją ja naudotis. Licencija paprastai nurodo, kokiomis sąlygomis programinė įranga gali būti naudojama. Dažniausiai licencija leidžia savininkui įdiegti kompiuterinę programą į kompiuterio diską ir pasidaryti jos vieną atsarginę kopiją.
Nelegaliai kopijuoti kompiuterines programas dažniausiai nėra sunku. Kadangi programinė įranga kainuoja keletą šimtą litų, tai atsiranda didelė pagunda ja naudotis neteisėtai. Tačiau reikėtų pamąstyti apie etinę šio klausimo pusę.
Visą programinę įrangą pagal jos platinimo ir įsigijimo taisykles galima skirstyti į tris pagrindines grupes:
1. Komercinė programinė įranga;
2. Bendrojo naudojimo programinė įranga;
3. Laisvojo naudojimo programinė įranga.

Valstybė apibrėžia keturių tipų informacijos kūrėjų ir informacijos vartotojų santykius. Pirmiausia ji gina informaciją kaip intelektinio turto dalį ir suteikia teises informacijos kūrėjui, kurias vadiname autoriaus teise. Antra, valstybė saugo teisėtai sukauptą informaciją: rūpinasi jos tinkamu, teisėtais principais pagrįstu vartojiu. Trečia, valstybė garantuoja teisę savo piliečiams naudotis įvairia informacija, ypač ta, kuri teikia išsilavinimą ir skatina demokratinius procesus. Ir pagaliau, ketvirta, valstybė kontroliuoja informacijos sklaidą.
Intelektinio turto apsauga
Poreikis ginti informacijos šeimininkų teises atsirado labai seniai. Apsauga ir cenzūra buvo ir tebėra informacijos teisinių santykių pagrindas. Autoriaus teisė apima teisės normas, reguliuojančias santykius, susijusius su kūrinių sukūrimu ir naudojimu. Autoriaus teisės normos nustato autoriaus asmenines neturtines teises: teisę į autorystę, kūrinio neliečiamumą, išimtinę teisę skelbti, platinti kūrinį; taip pat ir turtines teises: teisę gauti honorarą, naudotis autoriams teikiamomis lengvatomis. Kompiuterinėms programoms taip pat buvo pritaikyta autorių teisė. Pirmiausia didžiosios valstybės (JAV - nuo 1980 m., Prancūzija Didžioji Britanija, Japonija, Vokietija – nuo 1985 m.) padarė atitinkamas pataisas autoriaus teisės įstatymuose, kuriuose buvo nurodyta, kad kompiuterinės programos saugomos kaip ir meno ar mokslo kūriniai. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-11-29
DalykasTeisės kursinis darbas
KategorijaTeisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis14 puslapių 
Literatūros šaltiniai0
Dydis22.27 KB
Autoriusegle
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaAlytaus profesinio rengimo centras
Failo pavadinimasMicrosoft Word Kompiuteriniu programu teisine apsauga [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 14 puslapių 
  • Alytaus profesinio rengimo centras / 3 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą