Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Teisinės valstybės samprata ir pagrindiniai principai

Teisinės valstybės samprata ir pagrindiniai principai

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Teisinės valstybės sąvoka ir požymiai. Teisinės valstybės principai. Teisinių įstatymų viršenybės principas. Teismų ir teisėjų nepriklausomumo principas. Piliečių teisių ir laisvių neliečiamybės ir garantijų principas. Piliečių ir valstybės tarpusavio atsakomybės principas. Valdžių padalijimo principas. Išvados.

Ištrauka

Teisinėje literatūroje, mąstytojų ir filosofų veikaluose labai daug dėmesio buvo ir yra skiriama idealios, arba teisinės, valstybės kūrimo problemai. Jau Antikos mąstytojai (Sokratas, Demokritas, Platonas, Aristotelis, Polibijus, Ciceronas) bandė atskleisti tokius sąveikos tarp teisės ir valstybės valdžios ryšius, kurie užtikrintų harmoninį tos epochos visuomenės funkcionavimą. Socialinių ir politinių santykių visuomenėje pasikeitimas, pereinant nuo feodalizmo prie kapitalizmo, sąlygojo naują valstybės ir jos vaidmens suvokimą. Pagrindinėmis tampa valstybės teisinės organizacijos idėjos, kurių esmė - valdžios monopolizacijos vieno asmens arba vieno valdžios organo rankose panaikinimas ir visų lygybės įstatymui įtvirtinimas. Žymiausi tų laikų mąstytojai, nagrinėjantys teisinės valstybės problemas, buvo N.Makiaveli, Ž.Boden. Buržuazinių revoliucijų laikais didžiulę įtaka teisinės valstybės koncepcijos raidai turėjo Dž.Loko, Š.Monteskje darbai. Ir mūsų laikais tai yra viena iš pagrindinių temų teisės ir valstybės teorijoje. Ši problema dabar yra labai aktuali, nes daugelio šiuolaikinių valstybių pagrindinis siekis – tapti teisine valstybe. Šis siekis yra paskelbtas ir Lietuvos Respublikos Konstitucijos preambulėje.
Aišku, teisinės valstybės koncepcija apima labai platų įvairių idėjų bei problemų ratą, ir šiuo darbu neįmanoma išsamiai išnagrinėti visus klausimus, susijusius su teisinės valstybės kūrimu. Šis darbas yra skirtas, visų pirma, teisinės valstybės koncepcijos esmės ir jos pagrindinių principų suvokimui. Aš bandysiu apibendrinti ir sistematizuoti teisinėje mokslinėje literatūroje surinktą medžiagą, išvardinti pagrindinius aspektus bei pateikti savo išvadas.
Kas yra teisinė valstybė? Kokie jos principai ir veikimo mechanizmai? Kokiais pagrindais ji kuriama? Kokie jos tikslai ir paskirtis? Visi šie klausimai domina filosofus, teisininkus, istorikus. Įvairių moklsų atstovai bando rasti atsakymus į šiuos klaisimus. Todėl, vargu ar galima pateikti vieną teisingą apibrėžimą, nes ir pati sąvoka "teisinė valstybė" yra plati, ir skiriasi tyrinėtojų požiūriai ir nuomonės. Teisinėje literatūroje "teisinė valstybė"suprantama trimis reikšmėmis: "kaip teisėtumo valstybė" (formalistinis modelis), kaip teisės viešpatavimo valstybė" (turiningasis modelis), kaip "visuotinės gerovės valstybė". Tačiau, nors šie terminai ir turi t.t.skirtumus, jų esmę nusako bendri požymiai: orientacija į teisės viešpatavimą, žmogaus teisių ir laisvių apsauga ir įtvirtinimas, valstybinės valdžios kontrolė. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-11-25
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai8
Dydis18.62 KB
Autoriuslili
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaKauno technikos kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teisines valstybes samprata ir pagrindiniai principai [speros.lt].DOC
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Kauno technikos kolegija / 3 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą