Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Teisės teorijos dalykas. Ką nagrinėja teisės teorija?

Teisės teorijos dalykas. Ką nagrinėja teisės teorija?

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425
Aprašymas

Įžanga. Teisės teorija - socialinis mokslas. Vieta socialinių mokslų sistemoje; Vieta teisės mokslų sistemoje. Istorinis teisės teorijos vystymasis. Senovės Roma. Viduramžiai/ Naujieji laikai. XIX amžiaus pabaiga - XX amžiaus pradžia. XX amžius. Teisės teorijos ir teisės sampratos santykis. Teisinė idėja. Teisės norma. Teisiniai santykiai. Gnoseologinis teisės teorijos aspektas. Formalusis teisės tyrimo aspektas. Aksiologinis (vertybinis) aspektas; Sociotechninis aspektas. Išvados.

Ištrauka

Teisės teorija – viena pirmųjų disciplinų, pradedančiąjam studijuoti teisę universitete. Teisės teorija – tai metodologinis pagrindas, kuriuo remiantis yra atliekami bendrųjų ir šakinių teisės mokslų tyrimai ir vertinimai. Neturėdamas bendro suvokimo apie teisę, neįsisavinęs pagrindinių teisinių sąvokų, vargiai būsimasis teisininkas galės studijuoti, gilintis kituose tesės (ir teisei gimininguose) moksluose.
Juk teisės teorija pirmiausia siekia pažinti, kas yra teisė, kodėl ji apskritai egzistuoja, formuluoja pagrindines teisines sąvokas, siekia ištirti teisinę tikrovę, teisinės prigimties faktus ir pan. Nors iš kitos pusės, reiktų pabrėžti, kad dar nėra sukurtas fundamentalus,tai yra visaapimantis mokslas apie teisę.Galbūt teisės teorija siektų būti mokslų visuma apie teisę.

Šio kursinio darbo tikslas yra bandyti atsakyti į išties keblų ir daugelio teisės mokslininkų nagrinėjamą klausimą: ką nagrinėja teisės teorija, kas yra teisės teorijos dalykas? Deja, tikslaus atsakymo į šį klausimą nėra, dėl gana aiškių priežasčių: nėra dar tiksliai nubrėžtos ribos tarp teisės teorijos ir kitų teisės (bei jai giminingų) mokslų, nėra konkretizuotas šio mokslo tyrimo dalykas (kas jį turėtų išskirti iš kitų teisės mokslų),nėra sutarta, kas yra teisinės prigimties faktai, kuriuos turėtų tyrinėti teisės teorija. Apskritai ,,teorija"- tai sutartinis terminas, kuriuo bandoma įvardyti mokslą, siekiantį būti fendamentaliu mokslu apie teisę.
Teorija(gr.theoria- tyrimas, abstraktus mąstymas),kurios tikslas ir yra atskleisti dėsningumus, nagrinėjamų dalykų savybes, tai tikrovės žinojimo, aiškinimo apskritai sistema. Teorija plačiąja prasme- "žmogiškosios veiklos rūšis, nukreipta gauti pagrįstų, objektyvių ir teisingų žinių apie gamtą ir socialinę tikrovę, turint tikslą dvasiškai ir praktiškai ją valdyti; siaurąja prasme- besivystančių mokslinių žinių organizavimo forma." 1. Terminą "teisės teorija" pasiūlė ir pagrindė rusų teisininkas Leonas Petražyckis, dėstęs teisės mokslus Peterburgo universitete 1898- 1917 metais. Ši idėja iš Rusijos perėjo į Lenkiją, Lietuvą, Vakarų Europos kraštus.L.Petražyckiu sekė jo mokiniai, ypač W. Friedmannas veikale "Teiės teorija" (Legal Theory, 1944), taip pat H.Kelzenas "Bendrojoje teisės ir valstybės teorijoje" (Generasl Theory of Law and State, 1945).Teisės teorijos terminui išpopulerėti turėjo reikšmės ir Berne (Šveicarija) nuo 1926 metų leistas mokslinis teisės žurnalas "Tarptautinė teisės teorijos apžvalga - teisės teorijos žurnalas" (Revue internationele de la Theorie du droit). Nuo 1970m. Vokietijoje leidžiamas žurnalas "Teisės teorija" ("Rechtstheorie")2 ir pan.

Šio kursinio darbo uždaviniai: panagrinėti teisės teorijos vietą teisės mokslų sistemoje, teisės teorijos istorinę raidą, pažvelgti į teisės teorijos ir teisės sampratos santykį, ar vyraujanti teisės koncepcija turi įtakos teisės mokslo dalykui, kokios teisės teorijos mokslo perspektyvos, ar yra galimybė teisės teorijai užimti fundamentalaus mokslo apie teisę vietą, ir pan.
Reiktų prisiminti, kad teisės teorija –tai ta mokslo sritis Lietuvoje, kuriai trūksta išsamios analizės, literatūros ir mokslinio įdirbio. Rašant kursinį darbą, buvo naudotasi šių autorių darbais: A.Vaišvilos, S.Vansevičiaus, R.Tidikio, ir kt. knygomis, E.Kūrio, G.Lastauskienės ir.kt. straipsniais.
Darbe buvo naudotasi tokiais tyrimo metodais: lyginamuoju, istoriniu, loginiu, sisteminiu, filosofiniu. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-12-04
DalykasTeisės kursinis darbas
KategorijaTeisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis24 puslapiai 
Literatūros šaltiniai16 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis37.4 KB
AutoriusGabu
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teises teorijos dalykas. Ka nagrineja teises teorija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą