Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Teisinės institucijos

Teisinės institucijos

  
 
 
123456
Aprašymas

Lietuvos teismai 1918 – 1944 metai. Lietuvos teismai. Teismų darbas ir sprendimų vykdymas. Klaipėdos krašto teismai. Hipoteka. Okupacijos ir jų padariniai. Ypatingieji teismai. Kariuomenės teismas. Pulko teismas. Karo lauko teismas. Kiti ypatingieji teismai. Statutinis teismas. Jūrų teismas. Išvados.

Ištrauka

X – XII a. iš gentinės diduomenės atsiradę kunigaikščiai pajungė, sukūrė kuopos teismus. Jie ir buvo pirmųjų teismų užuomazgos Lietuvoje.
Plečiantis feodaliniai santvarkai pats kunigaikštis buvo aukščiausia teisminė institucija (teisė didikus).
XV – XVI a. valstybės valdymui pasunkėjus atsirado maršalkos teismai. Toliau tobulėjant plečiantis valstybiniams santykiams kartu plėtėsi ir teismų sistema.. nemažą įtaką teismų sistemai, jos veiklai darydavo istorinė Lietuvos priklausomybė, t.y. okupacijos ypač Rusijos.
1919 metais Lietuvai atgavus nepriklausomybę buvo pradėta kurti jos teismų sistema.
Atsikūrusioj nepriklausomoj Lietuvoje, kaip ir daugelyje to meto Europos valstybių veikė bendrieji, ypatingieji ir specialiosios paskirties teismai.
Kalbant apie 1918 – 1944 metus teismų santvarką reikia išskirti į du laikotarpius: laikotarpis iki 1933 m. IX. 15 d. ir laikotarpį po to.
Iki 1933 m. rugsėjo 15 d. veikęs teismų įstatymas nurodė tokius bendros kompetencijos teismus:
1) Taikos teisėjai
2) Apygardų teismai
3) Lietuvos vyriausias tribunolas
Taikos teisėjai spręsdavo baudžiamąsias bylas dėl nusikaltimų padarymo už kuriuos grėsė ne didesnė bausmė kaip paprastas kalėjimas, išskyrus bylas dėl valstybės ir savivaldybių tarnautojų tarnybinių nusikaltimų, taip pat spręsdavo civilines bylas, kurių ieškinio vertė neviršydavo 5000 lt, išskyrus bylas dėl nuosavybės į nekilnojamą turtą, taip pat vadinamąsias neginčo bylas: testamento tvirtinimas, įpėdinystės teisių patvirtinimas, globos bylos ir t.t. Taikos teisėjai buvo pirmos instancijos teismas.
Apygardų teismai, kaip ir dabar, buvo pirmos arba antros instancijos teismas. Sprendė visas civilines ir baudžiamąsias bylas, kurių negalėjo išspręsti taikos teisėjai. Kaip antros instancijos teismas nagrinėjo apeliacinius ir kitus skundus dėl taikos teisėjų sprendimų.
Lietuvos Vyriausias Tribunolas buvo apeliacinis, kasacinis ir aukščiausias teismas visoje Lietuvoje. Apeliacine tvarka nagrinėjo Apygardų teismų kaip I instancijos sprendimus , kasacine tvarka spręsdavo Apygardų teismų bylas kaip II instancijos teismas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-12-02
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis11.88 KB
AutoriusMindaugas
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaŠiaulių valstybinė kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teisines institucijos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Šiaulių valstybinė kolegija
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą