Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Romėnų sutarčių rūšys

Romėnų sutarčių rūšys

  
 
 
1234567891011121314151617181920
Aprašymas

Romėnų sutartys. Sutarčių formų raida romėnų teisėje. "XII lentelių įstatyme" numatytos sutartys. Daiktinė sutartis. Sutarčių tipai pagal prievolės atsiradimo pagrindą. Romėnų teisės sutarčių rūšys. Žodinės (verbalinės) sutartys. Stipuliacija. Rašytinės (literalinės) sutartys. Realinės sutartys. Paskolos sutartis. Panaudos sutartis. Pasaugos sutartis. Įkeitimo sutartys. Konsensualinės sutartys. Pirkimo-pardavimo sutartis. Nuomos sutartis. Daiktų nuomos sutartis. Bendrovės sutartis. Pavedimo sutartis. Bevardės sutartys. Mainų sutartis. Įvertinamoji sutartis. Paktai. Prie sutarties prijungti paktai. Pretorių paktai. Paktai, kuriems buvo suteikta ieškinio gynyba imperatorių įstatymuose. Sutarčių rūšys Lietuvos civiliniame kodekse. Išvados.

Ištrauka

Temos aktualumas. Sutartys yra labai svarbus bet kokios teisės, įskaitant ir romėnų privatinę teisę, institutas.
Darbo tikslas — išnagrinėti romėnų privatinės teisės sutarčių rūšys. "Sutartis– tai tam tikras dviejų ar daugiau subjektų susitarimas sukurti, pakeisti ar baigti civilinius teisinius santykius. Ji buvo svarbiausias prievolių šaltinis. (1, p. 212)". Sutartis yra ne pats sutartinis prievolinis santykis, o tik prievolės subjektų susitarimas, t. susitarimas dėl to prievolinio teisinio santykio sukūrimo, pakeitimo ar panaikinimo. Daugelis romėnų teisės nuostatų, skirtų prievolinių ir sutartinių santykių subjektams, ne tik atlaikę vergovinę santvarką, bet ir sudarė prielaidas taikyti romėnų teisę, siekiant reguliuoti Rytų ir Vakarų Europos santykius.
Romėnų teisėje buvo daug sutarčių rūšių. Kai kurioms sutartims sudaryti buvo numatytos griežtai apibrėžtos formos. Tokios sutartys vadinamos formaliomis. Prie formalių sutarčių priskiriamos verbalinės ir literalinės sutartys, ius gentium normų pagrindu sudaromos traditio sutartis. Dalis sutarčių, ypač vėlesniais laikais, nebuvo susietos su konkrečiomis formomis ir buvo vadinamos neformaliomis. Vėliau Romos teisininkai, ypač Gajus, išskyrė realines ir konsensualines sutartis. Tačiau ne visus susitarimus buvo galima taip apibrėžti. Buvo suformuluoti paktai, kurių dalis turėjo teisinę reikšmę, taip pat bevardės sutartys (contractus innominati). Sutarčių sistema gana gerai tenkino civilinę apyvartą.
Daugelis romėnų privatinės teisės sutarčių rūšių tebėra klasifikuojamos taip, kaip jas klasifikavo romėnai. Tebėra gyvos daugelis realinių, konsensualinių sutarčių konstrukcijų, kurių neaplenkė ir daugelis dabar galiojančių taisyklių.
Darbo uždaviniai. Nagrinėdama romėnų teisės sutarčių rūšys pabandysiu išspręsti šiuos uždavinius :
1. Išstudijuoti sutarčių formų raidą senojoje romėnų teisėje.
2. Išnagrinėti romėnų teisės sutarčių rūšys, atskleisti specifines tam tikros sutarčių
rūšies ypatybes, jų skiriamuosius požymius.
3. Apžvelgsiu Lietuvos Civilinio kodekso sutarčių rūšys.
Temos ištirtumas. Studijuodama konkrečias romėnų sutartis, pradėjau nuo seniausių romėnų iki vėlesnių laikų sutarčių, rėmiausi I. Nekrošiaus, V. Nekrošiaus, S. Vėlyvio romėnų teisės vadovėliu, P. St. Vitkevičiaus romėnų privatinės teisės sutarčių studija . Pabandžiau palyginti dabartinio Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso Sutarčių teisės nuostatas su romėnų sutarčių teise. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis19 puslapių 
Literatūros šaltiniai3
Dydis41.4 KB
AutoriusZita
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2004 m
Klasė/kursas4
Švietimo institucijaUtenos kolegija
FakultetasVerslo ir technologijų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Romenu sutarciu rusys [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 19 puslapių 
  • Utenos kolegija / 4 Klasė/kursas
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą