Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Teisė ir teisingumas

Teisė ir teisingumas

  
 
 
12345678
Aprašymas

Įvadas. Teisės samprata. Teisingumo samprata. Išvados.

Ištrauka

Šiandien teisė ir teisingumas vis labiau tampa neatsiejami. Neatsiejami, tačiau ne visuomet sutampantys. Sunkiai įsivaizduojame teisę be teisingumo. Tačiau ir teisingumas be teisės taptų sunkiai įgyvendinamas.
Teisingumo normų laikymasis yra esminis žmogaus gyvenimo bruožas. Visiems suprantama, kaip svarbu užtikrinti žmonių paklusnumą įstatymams ir kad būtų laikomasi valdžios atstovų priimamų sprendimų. Tiek esami įstatymai, tiek valdžios atstovų sprendimai turės mažą praktinę vertę, jeigu daugelis manys, kad tuos įstatymus ir sprendimus galima apeiti, ignoruoti arba apskritai jų nepaisyti. Plačiai paplitęs žmonių nepaklusnumas gali lemti teisės sistemos, o kartu ir visos valstybės nestabilumą.
Dauguma bandymų apibūdinti, kas yra teisingumas, tik parodo, kaip sunku tiksliai apibrėžti ir apčiuopti šį reiškinį. Dabartinė teisės teorija, etika, filosofija siūlo daug įvairių teisingumo apibrėžimų. Tačiau iki šiol nėra vieningo susitarimo, kas yra teisingumas.
Šiame darbe plačiau panagrinėsime, kaip įvairūs autoriai apibūdina teisę ir teisingumą, iš ko kilęs žodis "teisė", kada šis terminas pasirodė lietuvių kalboje, kokie yra teisės požymiai, kokia teisingumo kilmė, kokia buvo socialinio teisingumo iliuzija sovietmečiu, kas vykdo teisingumą. Šio rašto darbo tikslas – išnagrinėti teisės ir teisingumo sąsają.
Teisės sampratų aiškinimų yra daug. Įvairūs autoriai mano teisę esant laisvės matu, teisingumo nor-ma, visuomenės susitarimo, kompromiso priemone. Teisės samprata turi padėti nustatyti, teisėtas ar neteisėtas žmonių elgesys ir visi jo padariniai. Teisės normos yra bendrieji formaliai užfiksuoti nor-miniai valstybės elgesio kriterijai, nustatantys teisiškai leistiną ir ginamą elgesį ir tokio elgesio ri-bas. Kaip bendrosios elgesio taisyklės, teisės normos tiesiogiai nereglamentuoja, nenustato žmonių elgesio, o daro tai atsižvelgdamos tik į tam tikras socialinio gyvenimo sritis1.
Žodžio "teisė" kilmė. Žodis "teisė" Europos valstybių kalbose reiškia tiesią, tikslią ribą, tie-są, teisingumą. Teisės mokslas pateikia tokią labiausiai paplitusią teisės sąvoką: teisė – tai sistema valstybės nustatytų ar sankcionuotų visiems privalomų formaliai apibrėžtų normų (bendrų elgesio taisyklių), skirtų reguliuoti visuomeninius santykius ir prireikus garantuoti valstybės prievartą.
Mūsų kalbininkas Kazys Būga įrodė, kad teisės terminas, kaip ir tiesa, yra kilęs iš žodžių tiesumas, tiesus kaip labiau empiriškų, jutimiškų. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-02-01
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis16.27 KB
AutoriusKristina
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaŽemaitijos kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teise ir teisingumas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Žemaitijos kolegija
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą