Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Dokumentinis procesas

Dokumentinis procesas

  
 
 
123456789101112131415161718192021
Aprašymas

Įvadas. Istorinės dokumentinio proceso ištakos. Reikalavimai, dėl kurių gali būti pareiškiami ieškiniai dokumentinio proceso tvarka. Ieškinio dokumentinio proceso tvarka pareiškimas. Tretieji asmenys dokumentiniame procese. Proceso atnaujinimas. Proceso atnaujinimo eiga. Dokumentinio proceso atsisakymas. Preliminarus sprendimas. Atsakovo prieštaravimai. Bylos eiga teismui juos priėmus. Išvados.

Ištrauka

Mūsų šalies įstatymų leidėjai, naująjame Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekse numatė galimybę bylas nagrinėti, dokumentinio proceso tvarka. Tuo siekiama paspatinti kreditorių teisių įgyvendinimą teisme. Ši procesinė forma – tai dar vienas žingsnis į priekį. Šiame procese įvertinami rašytinių įrodymų pranašumai, lyginant su kitomis įrodinėjimo priemonėmis. Dėl to ieškovas galintis savo reikalavimą pagrįsti leistinais įrodymais, gauna galimybę greičiau pasiekti, kad būtų išduotas vykdomasis raštas. Nepaisant civilinio instituto teigiamos reikšmės, yra tam tikrų abejonių, ar tikrai Lietuvos įstatymų leidėjai pasirinko geriausią dokumentinio proceso modelį. Šios abejonės didėja, panagrinėjus dokumentinius procesus, kurie yra kitose valstybėse.
Šiame darbe, panagrinėsiu dokumentinio proceso istorines ištakas, CPK nuostatas. O pagrindinis klausimas į kurį reikia atsakyti yra : ar dokumentinis procesas tikrai reiškia greitesnę teisminę gynybą kreditoriams ? Taip pat labai svarbus aspektas, tai – atsakovo procesinių garantijų pakankamumas. Kad atsakyti į šiuos klausimus, išanalizuosiu dokumentinio proceso prigimtį, šio proceso istorines ištakas. Taip pat panagrinėsiu konkrečias CPK įtvirtintas dokumentinį procesą reglamentuojančias nuostatas.
Teisės literatūroje vienareikšmiškai pripažįstama, kad dokumentinio proceso pradžia laikytinos XII-XIII amžiaus aukštutinės Italijos miestelių teisės . Aukštutinėje Italijoje padaugėjus turtingų miestų, kur buvo aktyvūs prekybos ryšiai, neišvengiamai didėjo poreikis kreditorių reikalavimus įgyvendinti greitai ir paprastu būdu. Išeitis buvo rasta pradėjus vadovautis romėnų, teisės principu confessus in iure pro iudicato habetur (tas, kuris pripažįsta, laikomas nuteistas). Suėjus sutarties vykdymo terminui, kreditorius atsivesdavo skolininką į teismą ir ten išsakydavo savo reikalavimo esmę, o skolininkas būdavo apklausiamas ar jis sutinkąs su šiuo kreditoriaus reikalavimu. Skolininkui ncprieštaraujant kreditoriaus reikalavimui, teisėjas (illdex ordinarills). remdamasis confessus in iure principu, laikydavo, kad tolesnio proceso nereikia ir teismo sprendimas nebereikalingas ir išleisdavo įsakymą dėl mokėjimo (praeceptum de so!vendo), kuriuo remiantis buvo galima pradėti priverstinį vykdymą. Siekiant užkirsti kelią skolininkui ginčyti kreditoriaus reikalavime, šalys, jau sudarydamos pagrin-dinę sutartį, numatydavo skolininko įsipareigojimą pripažinti skolą teisme, o šio įsipareigojimo neįvykdžius, - kreditoriaus teisę išieškoti iš skolininko baudą. Tokiu būdu sudarytus dokumentus, 1. y. sutartis, vadindavo instrumenta confessionata arba instrumenta guarentigiata, o procesą, skirtą jgyvendinti to-kius reikalavimus, dėl tokio proceso tiesioginio vykdymo pobūdžio – processum executivum. Pastarąjį procesą iš dalies galima palyginti su dabar žinomu priverstiniu vykdymu pagal notarų vykdomuosius įrašus ..Juo labiau kad apie XIV amžių praeceptum de solvendo išdavimo funkcija ir buvo perkelta notarui. Kadangi skolininkas sutartimi būdavo isipareigojęs pripažinti kreditoriaus reikalavimo pagrįstumą, toks pripažinimas teisėjui būdavo iš anksto užprogramuotas, todėl nebuvo kliūčių vietoj teisėjo pripažinimą atlikti notarui. Be abejonės, skolininkui visada išlikdavo galimybė reikšti savarankišką ieškinį ir ginčyti priverstini vykdymą, kartu ir kreditoriaus reikalavimo pagristumą . ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-02-08
DalykasTeisės kursinis darbas
KategorijaTeisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis19 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis29.29 KB
Autoriusteismas
Viso autoriaus darbų6 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Dokumentinis procesas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą