Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Teisė ir tvarka

Teisė ir tvarka

  
 
 
1234567
Aprašymas

Teisė ir tvarka. Teisės teorija. Teisės kilmė ir raida. Teisės sąvoka. Tvarka ir netvarka. Netvarkos terpė. Socialinė tvarka. Socialinė tvarka ir teisingumas. Viešoji tvarka.

Ištrauka

Teisės mokslų sistemoje ypatingą vietą užima teisės teorija, ji nagrinėja bendrąsias teisės sąvokas kaip visuomeninius reiškinius, o ne kaip kurios konkrečios šalies teisę.
Kiekvienas žmogus teisę supranta skirtingai. Vieniems teisė-tai jų padėtis visuomenėje jų teisės ir pareigos, kiti teisę sieja su visuomenėje galiojančiais įstatymais, tretiems teisė- tai apsauga nuo nusikalstamų kėslų.
Teisę nagrinėja ištisas teisės mokslų kompleksas, vadinamas jurisprudencija. Ji reguliuoja tam tikrą valstybės arba teisės šakos veikimo sferą.
Teisės kilmė ir raida
Teisė atsirado su valstybe, žmonijai pereinant nuo pirmykštės visuomenės santvarkos prie civilizacijos
Ji iš esmės skyrėsi nuo gimininių bendruomenių santvarkos laikotarpio žmogaus elgesio taisyklių, kurių laikytis buvo suinteresuoti visi visuomenės nariai.
Gimininės bendruomenės papročiai atsirado savaime, o teisė kuriama sąmoningai žmonių, sudarančių tam tikrus kuriančius teisę valstybės organus. Tie papročiai, kurie vienaip ar kitaip buvo naudingi viešpataujančiai visuomenės daliai, buvo paverčiami teisės norma, t.y. paskelbiami privalomais, o jų laikymasis užtikrinamas prievarta. Valstybei oficialiai pripažinus (sankcionavus), šie papročiai virto teisiniais papročiais arba, kitaip sakant, atsirado paprotinė teisė.
Iš pradžių paprotinė teisė buvo nerašyta, o ilgainiui įvairiose šalyse atsirado šios teisės užrašai. Žinomiausias, labiausiai ištirtas senovės Rytų paminklas yra Babilono valdovo Hamurapio įstatymas (XVIII a. pr. Kr.)
Teisė senovės Graikijoje buvo vadinama dike (dice). Šio žodžio reikšmė artima žodžių "teisingumas", "teisė" reikšmei. Unikali vieta pasaulio teisės istorijoje tenka romėnų teisei. Ji vienas iš ryškiausių ir didingiausių antikos kultūros laimėjimų. Romos teisininkai daugiau kaip prieš du tūkstantmečius pirmą kartą teisę padalijo į viešąją ir privatinę. Šis padalijimas amžiams bėgant įsitvirtino teisinėse tradicijose ir egzistuoja iki šiol. Romėnų teisei buvo atstovaujamos beveik visos teisės šakos, tačiau labiausiai buvo išplėtota civilinė teisė, XII lentelių įstatymuose reguliavusi turtinius ir visų pirma nuosavybės santykius. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-04-19
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis5 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis9.89 KB
Autoriuspaulius
Viso autoriaus darbų11 darbų
Metai2003 m
Klasė/kursas8
Švietimo institucijaKauno "Saulės" gimnazija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teise ir tvaka [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 5 puslapiai 
  • Kauno "Saulės" gimnazija / 8 Klasė/kursas
  • 2003 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą