Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Kultūros vertybių tarptautinė teisinė apsauga

Kultūros vertybių tarptautinė teisinė apsauga

  
 
 
1234567891011121314151617181920
Aprašymas

Įvadas. Terminas "kultūros vertybės". Kultūros vertybių apsaugos prielaidos. Kultūros vertybių saugos ištakos. Nematerialios ir materialios kultūros vertybės. Tarptautinės organizacijos ir dokumentai, užtikrinantys apsaugą. Dokumentai, reglamentuojantys kultūros vertybių apsaugą. 1954m. Hagos konvencija. Konvencijos ir rekomendacijos, užtikrinančios apsaugą. Pasaulio gamtos ir kultūros paveldo apsaugos konvencija. Kultūros vertybių apsaugos bendrieji principai. Dokumentai, užtikrinantys paminklų apsaugą. Šiuolaikinė kultūros vertybių samprata. Kultūros vertybių apsauga ginkluoto konflikto metu. Išvados ir pasiūlymai.

Ištrauka

Kultūros vertybės yra Žmonijos kultūros ir istorijos paveldas, labai svarbus visuomenės dvasiniam gyvenimui. Kaip tik dėl šių aplinkybių pirmiausia ir būtina tarptautiniu lygiu užtikrinti patikimą kultūros objektų apsaugą. Todėl kiekviena šalis, norinti garantuoti savo kultūros vertybių neliečiamumą, privalo jas įrašyti į Tarptautinį specialiai saugomų kultūros vertybių registrą, kurį tvarko JT UNESCO generalinis direktorius.
Kultūros vertybių apsaugos srityje šiuo metu toli yra pažengusi ir Lietuvos nacionalinė teisė. Yra priimti du atskiri Lietuvos Respublikos įstatymai: tai 1994 m. Nekilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatymas ir 1996 m. Kilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatymas. Juose yra reglamentuojama įvairių rūšių kultūros vertybių apsauga ir apsaugos valstybinis valdymas, numatyta objektų, turinčių kultūrinę vertę, registracijos tvarka, šių institucijų uždaviniai, funkcijos, teisės ir pareigos, nekilnojamųjų kultūros vertybių bei jų teritorijos ženklinimo vietos. Kultūros vertybių apsaugos, priežiūros, administravimo funkcijas atlieka Kultūros ministerijos Kultūros vertybių apsaugos departamentas. Ir tai yra atskaitinga Kultūros ministerijai valstybės institucija.
Kultūros vertybės nėra vien idealistinė fikcija, bet ir egzistencinis veiksnys, kuris veikia daugiausia simbolinių sistemų dėka. Kultūros vertybės kuria individo tapatybę, organizuoja visuomenę, išsaugo tautos tęstinumą, ir ne tik tai. Vertybės yra ideologinė jėga, kuri mobilizuoja, ar bent turėtų mobilizuoti, sveikąją visuomenę konkrečiam veiksmui: ekonominiam, politiniam ir panašiai. Kultūros vertybės yra vertingos ir veikia tiek, kiek yra susijusios su gyvenimo realybe, kiek kyla iš gyvenimo realybės ir veikia tą gyvenimo realybę. Šių dienų pavyzdys – Mahometo karikatūrų pasirodymas ir musulmoniškojo pasaulio reakcija. Kai kurie kultūros veiksniai yra stipresni už ekonominius.
Kiekviena valstybė privalo jos teritorijoje esančias kultūros vertybes saugoti nuo vagysčių, slaptų neteisėtų archeologinių kasinėjimų ir nelegalaus išvežimo. O norėdama apsisaugoti nuo minėtų pavojų, kiekviena valstybė privalo tvirtai laikytis moralinės pareigos gerbti savo ir kitų tautų kultūros paveldą, kadangi muziejai, bibliotekos, archyvai ir panašios institucijos turėtų savo kolekcijas kaupti pagal visuotinai pripažintus moralinius principus.
Pasirinkta tema yra aktuali šiandieniniame pasaulyje, nes kultūros vertybės yra vienas iš pagrindinių civilizacijos ir tautinės kultūros elementų, o jų tikrąją vertę galima nustatyti tik kuo daugiau žinant apie jų kilmę, istoriją ir tradicinę aplinką. Praeities materialiosioms liekanoms nuolat kyla pavojai: 1) fizinis naikinimas, nepaisymas (apleidimas), jo vertės nesuvokimas (devaliorizacija-nuvertinimas, pavyzdžiui, šventų vietų profanacija); 2) fizinė tarša (cheminis, vibracinis ir t.t. poveikis); 3) neteisinga panauda (ne pagal paskirtį, funkciją). Paveldui grėsmę taip pat kelia pragmatiškas jo atmetimas, ar išeikvojimas. Tam įtakos turi ir nesugebėjimas tinkamai organizuoti apsaugos strategiją bei taktiką, lėšų ir kultūrinės bei techninės kompetencijos trūkumas. Ypač pavojinga, kuomet individai praranda asmeninį ryšį su paveldo objektais, pavyzdžiui, šeimos relikvijomis ir pan. Taigi, darbo tikslas ir uždaviniai yra išsiaiškinti ir išanalizuoti:
1. kas yra kultūros vertybės, kokios jų rūšys?
2. kaip valstybės privalo saugoti jų teritorijoje esančias kultūros vertybes?
3. kokios institucijos ir teisės aktai užtikrina kultūros vertybių apsaugą?
4. su kokiomis problemomis susiduriama apsaugant kultūros vertybes?
Kultūros vertybių apsauga - visuma veiksmų, įtakojančių paveldą kaip praeities medžiaginę substanciją. Į šių veiksmų kompleksą įeina atrankiniai tyrimai, išsaugojimas, tinkama panauda. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-04-28
DalykasTeisės kursinis darbas
KategorijaTeisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis18 puslapių 
Literatūros šaltiniai7
Dydis37.15 KB
Autorius..
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/Dėstytojaslek. Violeta Tamašauskienė
Švietimo institucijaKauno kolegija
FakultetasEkonomikos ir teisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Kulturos vertybiu tarptautine teisine apsauga [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 18 puslapių 
  • Kauno kolegija / 1 Klasė/kursas
  • lek. Violeta Tamašauskienė
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą