Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Teisės vertinimas kaip bendroji kategorija

Teisės vertinimas kaip bendroji kategorija

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728
Aprašymas

Teisės vertinimo samprata. Veiksmingumas, efektyvumas, rezultatyvumas: tapačios sąvokos? Teisės vertinimo svarba. Teisės vertinimo veiksniai ir galimybės. Teisės vertinimo raida. Antikinės teisinės minties suvokimas. Pirmykščių visuomenių teisė. Mitologijos poveikis teisei. Graikijos teisinės minties vertinimas. Romėnų teisės vertinimas. Viduramžių teisinė mintis. Įstatymas – proto vaisius. Įstatymas – proto vaisius. Pozityvizmo ištakos. Teisės ir įstatymo sugretinimas. Teisė ir valstybė – vieno organizmo dalys. Teisė ir įstatymai tarnauja visuomenei? Lietuvos teisinė mintis. Istorinės teisės mokyklos idėjos: teisė -iš tautos dvasios. Marksistinė teorija – novatoriškas požiūris į teisės vertinimą. Sociologinė mokykla: teisė – gyvas organizmas. Šiuolaikinis požiūris į teisės vertinimą ir jos efektyvumą. Būtinybė atsižvelgti į visuomenę. Paskutiniai pastebėjimai.

Ištrauka

Kiekvienoje visuomenėje, kurioje yra teisė ( o šiuolaikiniame pasaulyje visos visuomenės yra "teisinės"), egzistuoja ir teisės ar įstatymų vertinimas. Galbūt pats žodis "vertinimas" gali sukelti tam tikrų abejonių dėl dalyko esmės, bet iš tikrųjų teisės teorijoje vartojamos ir kitos sąvokos, siekiant atskleisti visuomenės, jos grupių atliekamą įstatymo, teisės ar visos teisinės sistemos vertinimą. Taigi, kaip vertinimo sąvokos sinonimai vartojamos efektyvumo, veiksmingumo, rezultatyvumo, socialinio, ekonominio ar kitokio poveikio sąvokos. Panagrinėkime kai kuris iš šių sąvokų truputį plačiau.
1.1.1. Veiksmingumas, efektyvumas, rezultatyvumas: tapačios sąvokos?
Norint suprasti, kas yra, pavyzdžiui, teisės veiksmingumas, reikėtų suvokti, apie kokią teisę ir kokį veiksmingumą kalbama. Tačiau tokiu atveju neišvengiamai susiduriame su "amžinu" klausimu: kas yra teisė? Šio kursinio darbo tikslas – ne aiškintis problematiškų teisės apibrėžimo klausimų, o apžvelgti būtent teisės vertinimo klausimus, todėl galime apsiriboti nuostata, kad teisė kaip pagrindinis socialinis žmonių elgesio reguliatorius – tai privalomų ir objektyviai išreikštų taisyklių visuma.
Teisės veiksmingumas – pakankamai nauja sąvoka, kuri jau spėjo įgauti daug aspektų. Ji siejama su formaliu veiksmingumu, socialiniu veiksmingumu, rezultatyvumu ir efektyvumu.
Formalusis, arba teisinis, teisės veiksmingumas rodo, jog teisė veikia taip, kaip yra numatyta. Kaip rašo A. Vaišvila, tai konstatavimas, kad teisės institucijos funkcionuoja, įstatymai priimami, teisės normos taikomos, teisės pažeidėjai bausmes atlieka ir pan.
Socialinis, arba turiningasis, teisės veiksmingumas parodo, kad yra pasiekti teisės normų socialiniai tikslai. Tai realus žmogaus teisių apsaugos ir stabilumo laipsnis, kuri lemia visa teisinio poveikio žmonių elgesiui sistema. Jei socialinis teisės veiksmingumas atitinka teisės adresatų lūkesčius, jis gali būti įvardijamas kaip teisės naudingumas.
Teisės rezultatyvumas – tai tam tikras ekonominis kriterijus, vertinant, kiek teisė nukeliavo jai keliamų tikslų link, kiek priartėjo prie tikslo. Taigi rezultatyvumas gali būti matuojamas kaip siektų ir pasiektų rezultatų santykis.
Teisės efektyvumas padeda įvertinti, ar teisė efektyviai priartėja prie savo tikslo. Tiesą sakant, efektyvumo sąvoka atėjo į teisės teoriją iš marksistinės teisės sampratos, bet apie tai bus kalbama vėliau. Efektyvumas parodo, ar sąnaudos, skirtos rezultatui pasiekti, vertos to rezultato, nes jei bus prieinamos įvairios priemonės rezultatui pasiekti, tai netgi pačios efektyviausios priemonės naudojimas nebus laikomas efektyviu, nors ir bus veiksmingas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-05-05
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis26 puslapiai 
Literatūros šaltiniai15 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis48.4 KB
AutoriusRomas
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaVytauto Didžiojo Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teises vertinimas kaip bendroji kategorija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 26 puslapiai 
  • Vytauto Didžiojo Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą