Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Teisinės minties raida Lietuvoje

Teisinės minties raida Lietuvoje

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Nuo paprotinės teisės iki Lietuvos statutų. Lietuvos statutai. Teismų, administracinė ir seimo reformos. Lenkijos - Lietuvos valstybė XVI - XVIII amžiuje. Pirmoji konstitucija Europoje. Lietuva 1918- 1938 m. Sovietinės okupacijos metais... Lietuva po atgimimo... Lietuvių tauta.

Ištrauka

Šiame darbe, nagrinėdama teisinės minties raidą nuo gilios senovės iki šių dienų, paliesiu kai kurias politinės raidos detales, kurios neišvengiamai darė įtaką teisinei minčiai.
Visose visuomenėse teisinės sistemos raida prasideda nuo paprotinės teisės. Paprotinė teisė- tai nerašyti įstatymai, apsprendžiantys tam tikros socialinės bendrijos santykius. Šie "įstatymai" perduodami iš kartos į kartą, juos papildant, kai ką pakeičiant... Paprotinės teisės pagrindu formavosi įstatymai, jų sąvadai.
Kadangi istoriniai šaltiniai apie lietuvių paprotinę teisę yra vėlyvi, tyrinėtojai remiasi baltų paprotine teise. Istorikai remiasi prūsų, kuršių, latgalių teisynais: XIII a. "Livonijos valstiečių teise", 1340 m. "Pamedėnų teisynu". Reiktų paminėti: kaip išskirtinis bruožas, lyginant su Vakarų Europa, buvo tas, kad baltų paprotinėje teisėje nebuvo ordalijų, t.y. kaltinimo kankinant ir manant, kad jeigu kaltinamasis nekaltas, Dievas jį turi apsaugoti nuo skausmų bei mirties. Baltų paprotinėje teisėje buvo bendrasiekystė: kaltinamasis atsivesdavo savo gentainius, kurie liudydavo jo nekaltumą. Kreivasiekystė, t.y. neteisingas paliudijimas buvo beveik neįmanoma, nes žmogus, davęs klaidingą priesaiką, turėjo toliau gyventi su savo gentainiais, o šie neteisingos priesaikos neatleisdavo.
Krikščionys kaltino lietuvius daugpatyste, tačiau rašytiniai šaltiniai tai neigia. Pagonis, dar nemirus pirmai žmonai, galėjo su ja išsiskirti ir vesti antrą kartą. Svarbi ir nerašytinė norma apie kraujomaišą: nebuvo galima tuoktis per 7 kartas. Savitas pagonių laidojimo paprotys- deginti. Ginčus, kylančius bendruomenėje, sprendė drauge susirinkę vyrai. Protingiausiu buvo laikomas seniausias. Didelę nešlovę bendruomenei atnešdavo vagis.
Lietuvos valstybės teisinės sistemos formavimosi pradžia iš dalies yra susijusi su Didžiojo kunigaikščio privilegijomis bajorams. Jose buvo išdėstomi bendriausi įstatymų principai. Iš kitos pusės, paprotinės teisės normos per teisinį aktą transformavosi į įstatymą. Įdomu tai, kad pagal LDK teisę aktų klastotojai buvo deginami, nors visuotinai priimtina mirties bausmė buvo korimas. Taigi akto dėka imta reguliuoti paprotinė teisė. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-05-23
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis19.31 KB
AutoriusRidas
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teisines minties raida Lietuvoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą