Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Teisės atsiradimas ir raida

Teisės atsiradimas ir raida

  
 
 
123456789
Aprašymas

Įvadas. Teisės atsiradimas. Teisė raida. Išvada.

Ištrauka

Šio darbo tikslas paaiškinti teisės atsiradimą ir jos raidą, kaip ji kūrėsi ir tobulėjo, kokią reikšmę turėjo anuo gyvenimo periodu.
Kiekviena egzistavusi gentis, visuomenė turėjo griežtai nustatytas santykių reguliavimo normas, parodančias visuomeninius poreikius.
Socialinio gyvenimo reguliavimas gali būti individualus ir norminis. Individualus- tai žmonių elgesio nustatymas tik vienkartiniams veiksmams, konkretiems klausimams spręsti ir taikomas konkretiems asmenims. Norminis — bendros taisyklės, ir visi, patekę į normų reguliuojamą padėtį, privalo jų laikytis.
Pirmykštėje gimininėje visuomenėje gyvavo primityvi sistema, atitinkanti to meto visuomenės gyvenimo sąlygas. Sistema susidėjo iš papročių, besąlygiškai privalomų ir ilgalaikių įpročių, apipintais, mitologija, religija.
Manyta, kad teisė atsirado ne staiga ir ne tuščioje vietoje, o iš dalies buvo parengta reguliuojant pirmykštės visuomenės socialinį gyvenimą. Teisė galėjo save išlaikyti ir tobulėti savo pačios pagrindu.
Teisės kūrimasis – ilgas istorinis procesas, nuėjęs sudėtingus ir konkrečių istorinių civilizacijų, tautos raidų savitumų, mokslo vienoje ar kitoje šalyje nulemtus etapus. Pagrindinis teisės sistemos kūrimosi pradas buvo ideologizuota prigimtinės teisės.
Teisė tampa pagrindinė visuomenės socialinio reguliavimo sistemoje. Teisės normos draudė, įpareigojo, leido veikti savo nuožiūra ir iniciatyva. Teisė pasidarė didelė vertybė, nes nustatė norminius pradus, pilietinę taiką, atsižvelgė į interesų įvairovę, koordinavo savitarpio nuolaidas ir kompromisus. Taip ji užtikrino stabilią ir tikslingą žmonių elgesio tvarką, protingai sprendė konfliktus tenkindama įvairių santykių dalyvių interesus, gynė ir garantavo subjektų teises.
Teisė nuo savo atsiradimo nuėjo sudėtingą istorinės raidos kelią. Teisė, būdamas objektyvus institucinis darinys, kartu yra ir visuomenės dvasinio gyvenimo reiškinys. Ji apima žmonių elgesio kriterijus ir samprotavimus apie vertybes. Šiuo atžvilgiu teisė išreiškia vertybes ir kultūros laimėjimus, humanizmo idealus, moralės kriterijus, prigimtinės teisės reikalavimus ir žmogaus teises.
Siekiant apžvelgti teisės raidą, reikia nustatyti pozityviosios teisės ir dvasinių žmoniškumo pradų (prigimtinės teisės) santykį konkrečiais raidos etapais. Pagal prigimtinę teisę, pagrindinis visuomenės gyvenime turi būti laisvas, garbingas, suvenyrus žmogus. Jo teisės nėra tik paprastos prigimtinės. Jos neatimamos, įgimtos, išreiškia imperatyvius reikalus, visuomenės gyvenimo prasmę ir paskirtį.
Prigimtinės teisės reikalavimas užtikrinti asmens laisvę lemia kodeksų ir konstitucijų turinį. Įstatymų ir kodeksų paskirtis – nubrėžti asmens politinės ir ekonominės laisvės ribas ir teisiškai jas užtikrinti.
Nagrinėjant istorinę teisės raidą, rašytinė teisė yra socialiai vertinga ir geba teigiamai veikti žmonių gyvenimą. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-11-25
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai1
Dydis10.1 KB
Autoriusreda
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasR. Bekėžienė
Švietimo institucijaSocialinių mokslų kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teises atsiradimas ir raida [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Socialinių mokslų kolegija / 2 Klasė/kursas
  • R. Bekėžienė
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą