Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Nuosavybės teisės gynyba

Nuosavybės teisės gynyba

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526
Aprašymas

Įvadas. Daiktinės teisės samprata. Daiktinės teisės rūšys. Nuosavybės teisės samprata. Nuosavybės teisės gynimo būdai. Daiktiniai ieškiniai skirti nuosavybės teisės gynybai. Kviritinės nuosavybės teisės gynyba. Rei vindicatio. Actio negatoris. Actio prohibitoria. Bonitarinės nuosavybės teisės gynyba. Exceptio rei venditae ac traditae. Actio in rem Publiciana. Asmeniniai ieškiniai skirti nuosavybės teisės gynybai. Actio finium regundorum. Actio aquae pluviae arcendae. Cautio damni infecti. Operis novi nuntiatio. Interdictum quod vi aut clam. Actio de glande legende. Baudžiamieji (deliktiniai) ieškiniai. Actio furti. Lex Aquilia. Actio vi bonorum raptorum. Išvados. Summary.

Ištrauka

Žlugus Vakarų Romos Imperijai 476 metais, jos daug metų kuriama ir tobulinama teisė nenuėjo užmarštin, ji neprarado savo galios. Visos Europos šalys viduramžiais buvo veikiamos antikinės kultūros, kurios sudedamąja dalimi buvo teisė. Visos Europos tautos patyrė šios teisės – romėnų teisės - poveikį.
Romėnų teisės recepcija buvo tokia plati, kadangi Romos teisininkai buvo sukūrę platų terminų ir mąstymo formų instrumentaciją, leidžiančią pagrįsti, paaiškinti sudėtingus procesus, atsakyti į iškilusius painius klausimus. Vienas iš svarbiausių romėnų teisės recepcijos rezultatų – Europos valstybių priimti civiliniai kodeksai, kuriuose atsispindi perimti romėnų teisės institutai, terminai.
Jau senovės Romos teisininkai visas pozityviosios teisės normas skirstė į dvi dideles grupes: į viešąją teisę (ius publicum) ir privatinę (civilinę) teisę (ius privatum). Svarbiausia privatinės teisės šaka – civilinė teisė. Jos reguliavimo dalykas – turtiniai santykiai – tokie visuomeniniai santykiai, kurie atsiranda dėl turto. Turtinius santykius sudaro nuosavybės santykiai – turtinių santykių pagrindas, ir prievoliniai santykiai, kurie dažniausiai atsiranda įgyvendinant nuosavybės santykius ar yra susiję su jais.
Nuosavybės teisiniai santykiai – tokie civilinės teisės sureguliuoti turtiniai santykiai, kur teisę turintis asmuo – nuosavybės teisės subjektas, dažniausiai vadinamas savininku – turi teisę turtą valdyti, naudotis juo ir disponuoti, o visi kiti asmenys turi pasyvias pareigas – privalo netrukdyti jam įgyvendinti šią teisę. Kadangi nuosavybė visada buvo šalies ūkinės veiklos, komercinės veiklos pagrindas, o ypač šiuolaikiniame pasaulyje – ne išimtis ir Lietuvos valstybė, kur net Lietuvos Respublikos Konstitucijos 46 straipsnyje įtvirtinta, jog Lietuvos ūkis grindžiamas privačios nuosavybės teise – tai ir šiame darbe bus nagrinėjama nuosavybės teisė, o tiksliau nuosavybės teisės gynyba, kaip pačios subjektinės teisės (nuosavybės teisės) turinio elementas, galimybės rūšis – imtis teisėsaugos priemonių savo subjektiniai teisei įgyvendinti bei ginti.
Šio darbo ypatumas tas, jog jame bus siekiama grįžti į pradinį, bet jau ištobulintą nuosavybės teisės gynybos raidos etapą ir apibrėžti svarbiausius to laikotarpio nuosavybės teisės gynybos būdus bei nurodyti svarbiausius jų bruožus. Tas nagrinėjamas laikotarpis, tiksliau jo teisė – tai romėnų teisė.
Romėnų privatinė teisė buvo tapusi daugelio valstybių "bendra teise" ir sudarė pagrindą tolimesniam teisės vystymuisi jau feodalinės ir buržuazinės teisės laikotarpiais, kuriais ji buvo perdaryta ir pritaikyta prie naujų gamybinių santykių, išsaugant bendruosius principus. Todėl romėnų teisė sudaro ir šiuolaikinės civilinės teisės pagrindą. Daug sandėrio ir valios pareiškimo, sutarties ir atsakomybės, kaltės, valdymo, turėjimo nuosavybėje sampratos ir gynimo, ir t. t. teorijos remiasi romėnų teisės tekstais. Todėl tikslinga būtų apžvelgti nuosavybės teisės gynybos raidą, juolab, kad pagrindiniai romėnų teisės numatyti nuosavybės teisės gynybos būdai įtvirtinti ir Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse.
Daugelis užsienio šalių, taip pat ir lietuvių autorių savo darbuose jau yra pateikę romėnų teisės šaltinių tyrinėjimo rezultatus, todėl šiame darbe bus siekiama išanalizuoti, apibendrinti jų samprotavimus, interpretacijas, išvadas, bei šių atskleistų apibendrinimų pagrindu įrodyti, jog romėnų teisės pasiekimai gyvuoja šiandieniniuose teisės šaltiniuose ir taikomi praktikoje sprendžiant dėl nuosavybės teisės iškylančius ginčus. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-03-01
DalykasTeisės kursinis darbas
KategorijaTeisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis25 puslapiai 
Literatūros šaltiniai10
Dydis36.85 KB
Autoriusalicija
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas3
Failo pavadinimasMicrosoft Word Nuosavybes teises gynyba [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą