Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Teisė kaip procesas: trys teisės ontologiniai lygmenys

Teisė kaip procesas: trys teisės ontologiniai lygmenys

  
 
 
123456789101112131415161718
Aprašymas

Įvadas. Teisės teorijos samprata. Teisė kaip procesas: trys teisės ontologiniai lygmenys. Teisės lygmenų formulavimas. 1 Pirmasis teisės egzistavimo lygmuo – teisinės idėjos. Pereinamasis lygmuo: nuo teisinės idėjos prie teisės normos. Teisėkūra. Teisėkūros subjektai. Teisėkūros būdai. Teisėkūros rūšys. Teisėkūros stadijos. Antrasis teisės egzistavimo lygmuo – teisės norma. Teisės normų klasifikacija. Teisės normų sistema. Pereinamasis lygmuo: nuo teisės normos prie teisinių santykių. Trečiasis teisės egzistavimo lygmuo – teisiniai santykiai. Išvados.

Ištrauka

Teisės samprata – įstatymų įvairovės vienovė – pažindami, kas yra teisė kartu pažįstame, kas yra esmingiausia, stabiliausia kiekviename ir visuose įstatymuose.
Teisė kaip subjektinių teisių ir pareigų vienovė (pusiausvyra); ši vienovė įkūnija savyje visuomeninę sutartį (reikalavimą pagarbos ir įsipareigojimą pareigai), kurios turinys- socialinis kompromisas. Tuo grindžiamas teisių ir pareigų santykinumas, atvirumas.
Teisė padeda žmogui tapti žmogumi ne kaip biologinei rūšiai, o kaip socialinei būtybei, sugebančiai būti ne tik savimi, bet ir drauge su kitais.
Ontologiniai teisės lygmenys – reikalingi norint pažinti teisę ir jos stadijas.
Darbo tikslas – pateikti teisės kaip proceso (ontologinių lygmenų) analizę.
Uždaviniai:
1. Apibūdinti teisės teorijos, kaip teisės mokslo, teikiančio pagrindinių teisinių kategorijų sampratą.
2. Atskleisti teisinių idėjų svarbą teisės procese.
3. Išanalizuoti teisės normų esmę.
4. Apibūdinti teisėkūros procesą.
5. Atskleisti teisinių santykių esmę.
Visa žmonijos raidos istorija parodė, kad negali būti visuomenės be tam tikrų taisyklių (socialinių normų), reguliuojančių jos narių tarpusavio santykius. Jau pirmykštėje bendruomeninėje santvarkoje buvo daug įvairių papročių, tradicijų, draudimų ir kitokio moralinio pobūdžio normų bei taisyklių, kurių nemaža dalis vėliau, besiformuojant valstybėms, tapo teisės normomis. Todėl dar Senovės Romoje visiškai pagrįstai buvo teigiama: Ubi sovietas ibi jus, t. y. "Kur visuomenė, ten ir teisė".
Kalbininkas Kazys Būga įrodė, kad terminas teisė yra kilęs iš žodžių tiesumas, tiesus. O A. Vaišvila pabrėžia, kad tai nėra atsitiktinumas: jeigu teisė suprantama kaip subjektinių teisių ir pareigų pusiausvyra, tai ji yra ne kas kita, kaip tiesi linija, kur nei teisės neiškyla virš pareigų, nei pareigos – virš teisių. Ši pusiausvyra ir yra tiesumas, tiesi linija. (Masandukaitė, 2004)
Šiais laikais, kaip ir ankstesniais, reikiama tvarka visuomenėje, jos narių susiklausymas ir drausmė palaikoma, reguliuojama ir užtikrinama taip pat daugybės ir įvairaus pobūdžio elgesio taisyklių: teisės ir moralės normų, visuomeninių susivienijimų taisyklių, papročių, tradicijų ir kt. Be šių priemonių, kurios reguliuoja santykius visuomenėje, nebūtų galima užtikrinti materialinių vertybių gamybos ir pasiskirstymo, patenkinti materialinių ir kultūrinių žmonių poreikių, apsaugoti kitų jų teisių ir teisėtų interesų. Ir apskritai, jei nebūtų žmonių tarpusavio santykius reguliuojančių normų, visuomenėje neišvengiamai įsivyrautų anarchija, netvarka, chaosas. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis16 puslapių 
Literatūros šaltiniai4 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis32.05 KB
AutoriusJurga
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasE. Čižienė
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
FakultetasPanevėžio institutas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teise kaip procesas trys teises ontologiniai lygmenys [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 16 puslapių 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • E. Čižienė
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą