Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Teisinės valstybės samprata (4)

Teisinės valstybės samprata (4)

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Teisinės valstybės raidos etapai: formalusis ir turiningasis teisinės valstybės modeliai. Suverenitetas, demokratija, konstitucionalizmas. Teisės viršenybė. Valdžių atskyrimo principas. Žmogaus teisių svarba. H. Kelseno valstybės ir teisės tapatumo teorija. Išvados.

Ištrauka

Nuo pat valstybių atsiradimo pradžios šalia jų valdovų- faraonų, imperatorių, karalių, dažniausiai turėjusių visišką ir neribotą valdžią,- iš tiesų egzistavo dar aukštesnės galios šaltiniai. Nors jie ir neturėjo materialaus pavidalo, tačiau jie labai stipriai įtakojo ne tik valstybių valdymą, bet ir kiekvieno piliečio gyvenimą. Tai - tikėjimas, protas, sąžinė, istorija ar papročiai. Valdymas remiantis šiomis nuostatomis ne tik nubrėždavo valdovų despotizmo ribas, bet ir užtikrindavo valdžios palaikymą ar bent jau užkirsdavo kelią maištams. Kalbant dabartiniais terminais, taip būdavo pripažįstamas valdžios legitimumas, o žmonės paklusdavo jos valiai. Šie aukštesni šaltiniai - tai vėliau pradėjusios kurtis teisės valstybėje pamatai.
Pažvelgus į teisės evoliucionavimą valstybių istorijoje, galima būtų išskirti pagrindines stadijas. Pirma, tai kaip jau buvo minėta, teisės nebuvimas valstybėje. Gana ilgai valstybės valdžia nekūrė teisės, tik saugojo papročio teisę bei valdė remdamasi aukštesnėmis vertybėmis. Vėliau, sustiprėjusios valstybės ėmė leisti įstatymus ir kištis į visas žmonių gyvenimo sritis. Galiausiai, XVIII a. pab. kilus buržuazinėms revoliucijoms, sugriovusioms totalitarinius, despotinius režimus ima formuotis teisinės valstybės idėja. Ji ne tik išliko iki šių dienų, bet šiandien tai yra tapę idealu ir siekiamybe.
Taigi, šio rašto darbo tikslas yra pabandyti plačiau panagrinėti, kas tai yra teisinė valstybė, kokie yra jos raidos etapai bei pagrindiniai požymiai.
Teisinės valstybės raidos etapai: formalusis ir turiningasis teisinės valstybės modeliai
"Teisinė valstybė" šiandien yra tapusi kasdienė ir banalia sąvoka. Taip yra todėl, kad ji nėra tiksliai ir vienareikšmiškai apibrėžta.,, Bendriausia prasme valstybė - tai valstybė, pagrįsta teisės viršenybės principu." Tačiau šis apibrėžimas, palieka plačią nišą skirtingoms interpretacijoms. Be to, yra skiriami du teisinės valstybės modeliai, kurie šiandien jau yra traktuojami ne kaip lygiaverčiai, bet kaip teisinės valstybės evoliucijoje išsiskyręs pirmasis formalusis teisinės valstybės modelis ir turiningasis, dabar jau visuotinai pripažintas platesniu ir aukštesniu teisine prasme. Dar kitaip šie modeliai yra vadinami Rechtsstaat ir Rule of Law. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-04-25
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai6 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis18.59 KB
Autoriusmigle
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasTarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teisines valstybes samprata (4) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą