Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Ieškinio senaties taikymo ypatumai

Ieškinio senaties taikymo ypatumai

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Ieškinio senaties taikymo reikšmė. Ieškinio senaties taikymo ypatybės. Ieškinio senaties taikymo sąlygos. Ieškinio senaties taikymo bruožai. Ieškinio senaties taikymas keičiantis ją reglamentuojančioms įstatymų normoms. Išvados. Priedai (3).

Ištrauka

Šiame darbe aptarsime gana svarbų civilinės teisės institutą – ieškinio senatį (angliškai – limitation period, laches) ir jos taikymo ypatybės jurisprudencijoje. Tai svarbi asmens teisių užtikrinimo priemonė, nors Lietuvoje ji aktyviau pradėta naudoti tik keleri metai po Nepriklausomybės atkūrimo, priėmus 1994 m. gegužės 17 d. įstatymą dėl LR Civilinio kodekso pakeitimo ir papildymo. Priežastis, lėmusias pasyvų savo teisių gynimo priemonės naudojimą, nurodo ir Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) teisėjas Artūras Driukas – pasenęs teisinis reglamentavimas, teismų praktika suformuota neatlikus nuodugnesnės teisinės analizės, ieškinio senaties "įrankį" savo rankose tvirtai laikė teismas, ex officio sprendęs visus su ieškinio senatimi susijusius klausimus neatsižvelgdamas į šalių valią.
Ieškinio senaties taikymą reglamentuoja Civilinio kodekso 1.126 straipsnis. Būtent šio straipsnio aspektu, per jo prizmę ir bandysime apžvelgti kitus CK VII skyriaus straipsnius ir išnagrinėti ieškinio senaties taikymo sąlygas.
Lietuvoje ieškinio senatis teoriniu lygiu plačiau buvo nagrinėjama Artūro Driuko, bet šis klausimas paprastai aptariamas civilinės teisės vadovėliuose, išsamiai išdėstytas CK komentaro pirmojoje knygoje.
Kalbant apie pačią ieškinio senatį ir jos paskirtį, vyrauja gana prieštaringos nuomonės. Iš esmės, jei vertintume ieškinio senatį atskirai nuo kitų reiškinių, vertybių, ji galėtų pasirodyti kaip kliūtis, kuri riboja asmens teisę gauti teisminę gynybą. Tačiau čia mums gali padėti visuotinai pripažintas postulatas – nė viena teisė nėra ir negali būti absoliuti. Negalime kaltinti valstybės, kad ji norėdama įgyvendinti koncentruotumo principą, galų gale užtikrinti visuomenėje stabilumą, nustato terminus kreiptis į teismą. Jų užtenka norint turėti realią galimybę kreiptis į teismą užtikrinti teisminę gynybą, o tik to ir reikalauja Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 6 straipsnis. Užtenka prisiminti, kad net atsakomybė už nusikaltimus yra ribojama terminais.
Ieškinio senatis tarnauja ir materialiosios tiesos byloje nustatymui, juk po ilgesnio laiko įrodymų vertė mažėja, jie gali būti prarasti, o dėl to kyla pavojus, kad tiesa nebus nustatyta.
Šio darbo tikslas – nustatyti ieškinio senaties taikymo ypatybes. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-06-11
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai13 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis36.28 KB
AutoriusViktorija
Viso autoriaus darbų6 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Ieskinio senaties taikymo ypatumai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą