Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Norminiai teisės aktai

Norminiai teisės aktai

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Įvadas. Norminio teisės akto požymiai. Norminių teisės aktų rūšys. Norminių teisės aktų struktūra. Hipotezė. Dispozicija. Sankcija. Norminių teisės aktų galiojimas.

Ištrauka

Norminis teisės aktas – tai teisės aktas, įtvirtinantis teisės normas. Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas 1994m. sausio 19d. nutarime pažymėjo, kad prie norminių teisės aktų priskiriami tie, kuriuose esama visuotinai privalomų bendro pobūdžio taisyklių. Ir čia svarbiausia ne tai, kad konkrečia žodine forma atitinkama taisyklė yra suformuluota, o tai, kad remiantis jos tekstu būtų galima neabejotinai suprasti, kad kalbama apie tam tikriems subjektams skirtą nuorodą tam tikromis sąlygomis veikti reikiamu būdu. Šio darbo tikslas – supažindinti skaitytoją su norminių teisės aktų funkcijomis, jų rūšimis bei sandara.
Norminis teisės aktas nustato konkretaus visuomeninio santykio dalyviams elgesio taisyklę t.y. teises ir pareigas. Asmens subjektyvių teisių nustatymas rodo ką asmuo gali daryti, o pareigos – ko asmuo privalo nedaryti. Taip atsiranda teisės normose leidimų ir liepimų sistema.
Leidimas asmeniui naudotis tam tikra gyvenimo vertybe yra asmens teisė veikti, tačiau teisės normos, ribojančios asmens veiksmų laisvę yra reikalingos tam, kad apsaugotume kitus asmenis nuo neteisėto kito asmens veikimo realizuojant savo teises. Leisdama asmeniui naudotis kuria nors vertybe, teisės norma suteikia jam laisvę šią vertybę netrukdomai įsigyti, ja naudotis, disponuoti, o įpareigodama atlikti tam tikrus veiksmus ar jų neatlikti, apriboja tų veiksmų laisvę. Derėtų pabrėžti, kad teisės normomis asmens laisvė yra apribojama tik tokiu mastu, kiek šito reikia garantuoti kito asmens laisvę. Darytina išvada, kad teisėje slypinti asmens laisvė visada yra santykinė, nes priklausoma nuo pareigų vykdymo kitų asmenų naudai – vengiant pažeidimo kitų asmenų interesų.
Teisės normos turi būti formaliai apibrėžtos: teisės normos yra suformuluotos ir išdėstytos oficialiuose t.y. valstybės išleistuose teisės aktuose (parlamento įstatymuose, prezidento dekretuose, vyriausybės nutarimuose, ministerijų instrukcijose, valstybės pareigūnų potvarkiuose ir įsakymuose ir t.t.). Apibrėžtuose teisės normose visada yra formuluoja tam tikra elgesio taisyklė t.y. visuomeninio santykio dalyvių teisės ir pareigos, jų atsiradimo, pasikeitimo ir išnykimo pagrindai), kad pilietis, organizacija, kuriems ta taisyklė adresuojama, aiškiai suvoktų, kokio elgesio įstatymų leidėjas iš jų reikalauja, kokį jų elgesį legalizuoja ar draudžia. Šitoks teisėtumas pajėgus saugoti žmogaus teises tik nuo tokios valstybinių institucijų savivalės, kuri nėra įforminta įstatyme. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-11-29
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai0
Dydis19.87 KB
AutoriusAiste
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas3
Failo pavadinimasMicrosoft Word Norminiai teises aktai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 13 puslapių 
  • 3 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą