Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Viduramžių vakarų Europos teisė

Viduramžių vakarų Europos teisė

  
 
 
123456789
Aprašymas

Įvadas. Barbarų teisė. Salijų įstatymas. Saksų ir bavarų įstatymai. Anglosaksų įstatymai. Kanonų teisė. Romėnų teisės recepcija Vakarų Europoje. Lenų ir dvarų teisė. Miestų teisė. Prekybos ir jūrų teisė. Išvados.

Ištrauka

Vakarų Europos tautų teisės istorija prasidėjo nuo teisės papročių. Savo paprotinę teisę į Europą nešė barbarų gentys, Frankų gentys taip pat vadovavosi savo papročiais nors aplinkiniai gyventojai vadovavosi Romos įstatymais. Krikščionybė pastūmėjo karalius užrašyti savo genčių teisę, taip atsirado Salijų įstatymas. Kadangi genčių gyvenimas vis dar buvo primityvus, todėl kai kurių iš jų pasiektas teisės lygis buvo netgi žemesnis nei pirmoji užrašyta romėnų teisė V a pr. Kr. (12 lentelių įst.). Romos imperijos teritorijoje gyventojai buvo pasiskirstę į grupes: šeimas, gentis, kiemus, todėl atskirose grupėse vyravo atskiri įstatymai ir nuobaudos. Tik daug vėliau ėmė kurtis teritorinė papročių teisė. Tik X a. pab. Jau visiems tai pačiai socialinei grupei priklausantiems asmenims, gyvenantiems toje pačioje teritorijoje galiojo tos pačios teisės normos, nors vietos papročių teisė kai kuriose viduramžių šalyse dar ilgai nesutapo su bendrąja visos karalystės teise.
Krikščionybei tapus pagrindine Romos religija, pradėjo kurtis kanonų teisė, kurios pagrindu bažnyčia įgavo daug teisių. Pradėti spręsti santuokos, paveldėjimo klausimai, vyko inkviziciniai procesai.
Vakarų Romos imperijos žlugimas, barbarų genčių antplūdis, lėmė laikiną teisės raidos sąstingį, kultūrinių elementų praradimą. Romėnų teisės galiojimas nenutrūko Vestgotų, Ostgotų, Burgundijos karalystėse, tačiau ši teisė nebuvo "tikroji" romėnų teisė - ji buvo sutrumpinta, supaprastinta, perėmė barbariškų bruožų. Romėnų teisė paplito ir Ispanijoje, Prancūzijoje, paveikė Vokietiją. Anglija beveik liko nepaliesta romėnų teisės, ji vadovavosi savo bendrąją teise ir teisingumu.
Feodalinių santykių susiformavimas sukūrė taip vadinama lenų ir dvarų teisę. Žemės ūkio reguliavimui atsirado dvarų teisė, o prekybos apyvartos interesais rūpinosi miestų teisė. Tačiau viduramžių Vakarų Europoje nepakako šių teisinių sistemų, vyko prekyba, verslo plėtra, šie faktoriai įtakojo prekybos teisės atsiradimą. Taip pat atsirado jūrų prekybos teisė, kurią galima pavadinti prekybos teisės atšaka, karalių aktyvumas leidžiant teisės aktus, kuriant gyvenimo normas, suformavo karalių teisę.
Visos skirtingos teisės rūšys, turėjo savų, esminių skiriamųjų bruožų ir darė didelę įtaką visuomenės formavimuisi. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-12-12
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis13.71 KB
AutoriusVaiva
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas1
Failo pavadinimasMicrosoft Word Viduramziu vakaru Europos teise [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • 1 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą