Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Dokumentinio proceso ypatumai

Dokumentinio proceso ypatumai

  
 
 
123456789
Aprašymas

Įvadas. Dėstomoji dalis. Dokumentinio proceso esmė ir reikšmė. Rašytinių įrodymų reikšmė. Dokumentinio proceso etapai. Išvados.

Ištrauka

Naujame Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekse, įsigaliojusiame 2003 m. sausio 1 d., įtvirtinta sumarinio proceso forma – dokumentinis procesas. Ši proceso forma - tai dar vienas žingsnis diferencijuojant teisminės gynybos galimybes pagal materialiųjų teisinių santykių, iš kurių kilęs ginčas nagrinėjamas teisme, pobūdį. Dokumentiniame procese, lyginant su kitomis įrodinėjimo priemonėmis, įvertinami rašytinių įrodymų pranašumai, o tai reiškia, kad ieškovas savo reikalavimus grindžiantis leistinais įrodymais, turi galimybę pasiekti, jog greičiau būtų išduotas vykdomasis raštas.
Vienų autorių nuomone, šis civilinio proceso institutas yra Vokietijos civilinio proceso rezultatas . Tačiau būtina atkreipti dėmesį, kad Lietuvos dokumentinis procesas turi tam tikrų ypatumų ir nėra absoliučiai identiška Vokietijos dokumentiniam procesui. Šių procesų skirtumai išryškėja pažvelgus į Vokietijos dokumentinį procesą, kuris turi kokybiškai kitų savybių, palyginti su Lietuvos dokumentiniu procesu. Pavyzdžiui, Vokietijoje dokumentiniu procesu laikoma tik proceso dalis iki atsakovo prieštaravimų sąlyginiam sprendimui pareiškimo, o Lietuvoje dokumentiniu procesu laikoma visas procesas nuo pradžios iki pabaigos . Dėl šios ir kitų proceso skirtumų, kiti autoriai nesutinka, jog dokumentinis procesas naujajame Lietuvos civilinio proceso kodekse ( toliau CPK) praktiškai in corpore buvo perimtas iš Vokietijos teisinio reguliavimo .
Šiame darbe aptarsiu dokumentinio proceso esmę ir reikšmę, privalumus ir trūkumus bei šio civilinio proceso instituto ypatumus susijusius su rašytiniais įrodymais, proceso etapais. Taip pat išskirsiu, kas manau svarbu, skirtumus tarp šio instituto ir teismo įsakymo išdavimo procedūros.
Lietuvos CPK nepateikia dokumentinio proceso apibrėžimo, tačiau galima teigti, kad dokumentinis procesas – tai viena iš supaprastinto proceso formų, kurios paskirtis yra užtikrinti greitesnį tam tikros rūšies ginčų nagrinėjimą. Lietuvos Respublikos CPK 424 straipsnyje nurodyta, jog ieškinio dalyku yra piniginiai reikalavimai (atsirandantys iš sutarties, delikto, darbo santykių, išlaikymo priteisimo ir kiti), kilnojamojo daikto, vertybinių popierių priteisimas ar reikalavimai iš nekilnojamojo daikto nuomos sutarčių dėl nuomininko iškeldinimo, jeigu visi reikalavimai yra grindžiami leistinais rašytiniais įrodymais . Skirtingai nuo teismo įsakymo išdavimo procedūros, dokumentinis procesas vyksta pagal bendrąsias ginčo teisenos taisykles. Nustatomi tik tam tikri šio nagrinėjimo ypatumai, jeigu pats ginčas atitinka kai kurias specialias sąlygas. Tuo tarpu teismo įsakymo institutas turi ginčo, ypatingosios teisenos bei vykdymo proceso bruožų. Teismui pateikiant prašymą išduoti teismo įsakymą, reikalavimas net neturi būti pagrįstas, nes teismas nesigilina į šalių ginčo esmę. Skirtingai nei dokumentiniame procese, teismo įsakymo procedūra skirta nagrinėti aiškias bylas, kai praktiškai nėra ko ginčyti materialiosios teisės atžvilgiu ir pats ginčas pasireiškia tik tuo, kad šalis, praktiškai pripažindama savo prievolę, jos nevykdo . Dokumentinio proceso bylose paprastai yra ginčas, tačiau jo nagrinėjimo specifika ir ta, kad visi ieškovo reikalavimai grindžiami rašytiniais įrodymais. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-01-02
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis14.31 KB
AutoriusLaura
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Dokumentinio proceso ypatumai [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą