Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Teisės normos ir jų rūšys (5)

Teisės normos ir jų rūšys (5)

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Įvadas. Teisės normos esmė. Teisės normos struktūra. Hipotezė. Dispozicija. Sankcija. Teisės normų rūšys. Išvados.

Ištrauka

Teisė - tai sistema valstybės nustatytų ar sankcionuotų visiems privalomų formaliai apibrėžtų normų (bendrų elgesio taisyklių) skirtų reguliuoti visuomeninius santykius ir prireikus garantuoti valstybės prievartą. Teisė, kaip matyti iš jos sąvokos, susideda iš teisės normų, kurios yra pirminis jos turinio elementas. Todėl teisės norma turi visus teisės požymius ir pagrindinius bruožus. Visos teisės normos, bendrai paėmus, sudaro teisės visumą – pozityviąją teisę, kuri suprantama kai formaliai įtvirtinti teisės šaltiniai.
Kadangi teisės normos yra pirminis teisės elementas yra labai svarbu suprasti jų esmę bei žinoti jos rūšis. Taigi šio darbo tikslas yra apibūdinti teisės normos sąvoką bei išnagrinėti jos rūšis. Šiam tikslui pasiekti keliami tokie uždaviniai:
apibūdinti teisės normos sąvoką;
nustatyti ir aprašyti teisės normos struktūros elementus išnagrinėti teisės normų klasifikaciją.
Lotyniškai dispositio - išdėstymas. Dispozicijoje aprašomas teisės subjektų leidžiamo ir privalomo elgesio (teisių ir pareigų) mastas (apimtis) atsiradus hipotezėje aprašytoms aplinkybėms. "Gavęs skundą apie padarytą nusikalstamą veiką [ ... ], prokuroras tuoj pat pradeda ikiteisminį tyrimą." Išskirti žodžiai žymi normos dispoziciją: prokurorui nustatoma pareiga tuoj pat pradėti ikiteisminį tyrimą.
Dispozicijos pagal teisių ir pareigų apibrėžtumo laipsnį skirstomos į: 1) absoliučiai, arba vienareikšmiškai, apibrėžtas; ir 2) santykiškai apibrėžtas.
Absoliučiai apibrėžtos dispozicijos aiškiai ir tiksliai nurodo reguliuojamo visuomeninio santykio dalyvių teises ir pareigas, kurių jie savo nuožiūra negali pakeisti. Tokios dispozicijos kitaip dar vadina mos imperatyviomis. Jų pavyzdžiai gali būti teisės normos: sutarčių reikia laikytis, teisingumą vykdo tik teismas arba savininkas turi teisę išreikalauti savo turtą iš svetimo, neteisėto valdymo. Čia nustatoma, kad jei sutartis sudaryta (normos hipotezė), tai sutarties dalyviams atsiranda pareiga vykdyti iš tos sutarties kylančius įsipareigojimus; antruoju atveju - jei subjektas (x) yra teismas, tai tik jis (x) gali (turi teisę) vykdyti teisingumą. Čia griežtai nurodoma, kuris subjektas turi teisę vykdyti teisingumą.
Santykiškai apibrėžtos dispozicijos yra tokios, kurios leidžia ir patiems reguliuojamo santykio dalyviams nustatyti kai kurias savo teises ir pareigas, konkretų jų turinį. Bet jeigu patys dalyviai jų nenusistato, tai galioja dispozicijos nustatytos dalyvių teisės ir pareigos. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-01-29
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai3
Dydis18.69 KB
Autoriusrencia
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2008 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasDasytė
Švietimo institucijaVilniaus verslo kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teises normos ir ju rusys (5) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • Vilniaus verslo kolegija / 2 Klasė/kursas
  • Dasytė
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą