Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Nusikaltimai taikai. Karo nusikaltimai. Nusikaltimai žmonijai

Nusikaltimai taikai. Karo nusikaltimai. Nusikaltimai žmonijai

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Įvadas. Nusikaltimai taikai. Karo nusikaltimai. Nusikaltimai žmonijai. Išvados.

Ištrauka

Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėjos priimtoje Visuotinės žmogaus teisių deklaracijoje, kaip nepaprastai svarbiame dokumente, pareikšta pasaulio žmonių valia įtvirtinti universalų supratimą apie individo laisvę, lygybę ir orumą, kurie negali būti dalomi ir paminami. Jau praeito amžiaus pradžioje siekta garantuoti galimybę ginti pažeistas teises. Aiškiai išdėstytus ir visuotinai priimtus teisingumo siekimo bei vykdymo pagrindus galima rasti paprotine teise tapusiuose Niurnbergo karinio tribunolo principuose bei Ženevos konvencijose.
Juridiniu Niurnbergo teismo pagrindu tapo 1945 m. rugpjūčio 8 d. pasirašytas "Londono susitarimas". Pagal šį susitarimą buvo įkurtas Tarptautinis karinis tribunolas. Kaltinimai buvo suskirstyti į tris kategorijas: nusikaltimai taikai, t.y. – agresinio karo planavimas, paruošimas ir vedimas; karo nusikaltimai – bendru valstybių susitarimo pagrindu priimtų kariavimo įstatymų ir taisyklių pažeidimai (pavyzdžiui, karo belaisvių žudymas); nusikaltimai žmoniškumui – masinis žmonių naikinimas rasiniu, etniniu ir religiniu pagrindu bei žiaurus elgesys su civiliais okupuotų teritorijų gyventojais.
Nusikaltimų taikai apibūdinimas buvo pateiktas Niurnbergo ir Tokio tribunolų statutuose. Tai vieni pagrindiniai teisės aktai, kuriais reikia vadovautis norint suvokti nusikaltimų taikai esmę.
Trumpame sąvokų žodyne, pateiktame Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro internetiniame tinklapyje, nusikaltimai taikai - apibūdinami kaip agresyvaus karo ruošimas, padėjimas ir vykdymas.
Tai tyčinės veikos, padarytos karo, tarptautinio ginkluoto konflikto ar okupacijos metu, pažeidžiančios visuotinai pripažintas kariavimo taisykles, taip pat elgesio su civiliais, karo belaisviais ir asmenimis, kuriems teikiama tarptautinė apsauga, taisykles .
Lietuvos baudžiamosios teisės doktrinos atstovas Gintaras Švedas karo nusikaltimą apibrėžia taip: "Karo nusikaltimas – tai tyčinė, pavojinga veika, pažeidžianti visuotinai pripažintas kariavimo taisykles arba elgesį su civiliais, karo belaisviais, kitais asmenimis, kuriems suteikiama tarptautinė apsauga, padaryti karo, tarptautinio ginkluoto konflikto ar okupacijos metu". Šis apibrėžimas, nors ir šiek tiek tikslintinas , iš esmės atspindi karo nusikaltimo esmę, nes apibūdina jo objektą (visuotinai pripažintos kariavimo taisyklės, elgesys su civiliais gyventojais) ir laiką – karo, tarptautinio konflikto ar okupacijos metu, t. y. apima svarbiausius elementus ir požymius, apibūdinančius šią nusikaltimų grupę. Karo nusikaltimai tam tikromis sąlygomis (padarymo sistemingumas, masiškumas) yra laikomi tarptautiniais nusikaltimais, be to, karo nusikaltimų dispozicijos nacionaliniuose įstatymuose jau seniai formuluojamos pagal tarptautinės teisės reikalavimus, kurie įtvirtinti specialiose tarptautinėse sutartyse: 1899–1907 m. Hagos konvencijose, reglamentuojančiose kariavimo priemones ir būdus, 1949 m. Ženevos konvencijose dėl karo aukų apsaugos ir jų 1977 m. papildomuose protokoluose, galiausiai – 1998 m. Romos statute. Ypač svarbios yra Ženevos konvencijos, ratifikuotos daugiau nei 170 valstybių. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-03-08
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai13 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis27.42 KB
Autoriusseveri
Viso autoriaus darbų17 darbų
Metai2007 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
FakultetasEkonomikos ir finansų valdymo fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Nusikaltimai taikai. Karo nusikaltimai. Nusikaltimai zmonijai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą