Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Teisės taikymas ir jos vieta įgyvendinant teisę

Teisės taikymas ir jos vieta įgyvendinant teisę

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526272829
Aprašymas

Įžanga. Teisės taikymas-kaip vienas iš teisės realizavimo. Teisės taikymo požymiai. Teisės taikymo pagrindinės stadijos. Teisės taikymo aktas. Teisės spragos ir jų šalinimas. Teismo procesas, kaip teisės taikymas. Teismas, kaip pagrindinis teisės taikymo subjektas. Teisės taikymo analizės aspektai. Teisėjo vaidmuo taikant teisę. Išvados. Išnašos.

Ištrauka

Retas klausimas apie žmonių visuomenę yra kartojamas taip primygtinai, kaip klausimas "Kas yra "teisė?" , ir į retą klausimą rimti mąstytojai atsako taip įvairiai, keistai ir net paradoksaliai. Klausimas "Kas yra teisė?" neturi galutinių atsakymų. Žmonių elgesį socializuojantis įrankis, priešingų interesų derinimo priemonė, o jurisprudencija – tokio derinimo mokslas.
"Tai, kaip pareigūnai sprendžia ginčus, <…> ir yra teisė"- rašė Llewellyn. O.W.Holmes teigė - "Pranašavimai , kaip <…> pasielgs teismai, <…> yra tai, ką aš vadinu teise." J.C.Gray apie įstatymus sakė – " Įstatymai yra teisės šaltiniai, <..> bet ne pačios teisės sudedamosios dalys." Vienas iš Kleseno teiginių buvo" Vogti negalima; jeigu kas nors vagia, turi būti nubaustas.<…..>Pirmąją normą , jeigu ji apskritai egzistuoja, apima atroji norma, kuri yra vienintelė tikroji norma.<….>Teisė yra pirminė norma, nustatanti sankciją. "
Nors kai kuriuos iš šių posakių galima paneigti, tačiau jie yra žinomų žmonių,jų ilgų teisės apmąstymų rezultatas, kurie buvo visų pirma teisininkai ir, būdami profesionalai, arba dėstė teisę, arba vertėsi teisine praktika, arba jau kaip teisėjai teisę taikė.Ir tai , ką jie toje vietoje ir tuo metu sakė apie teisę, pagilindavo visų supratimą apie ją.
S.Vancevičius teigė, kad "Teisė, kaip civilizacijos ir kultūros reiškinys, formuojasi ir tobulėja pagal demokratijos principus, apriboja valstybinę valdžią, nustato valstybinių įstaigų veiklos ribas, procesines ir kitas procedūrines valdžios įgyvendinimo formas. Tokiose pozicijose teisė pasireiškia kaip svarbiausias civilizacijos institutas, sugebantis pažaboti valstybę ir jos savivalę."
Greta plėtojamo teorinio ginčo, susiduriama su reiškiniu: dauguma žmonių paprašyti sugeba lengvai išvardyti teisės pavyzdžius. Retas nežino , kad yra įstatymas, draudžiantis žudyti, arba reikalaujantis mokėti mokesčius, žino ką reikia daryti, kad sudaryti sutartį, gali pasakyti, kaip sužinoti , ar tam tikri dalykai yra teisė; žmonės žino, kad yra specialistai, su kuriais galima konsultuotis, taip pat teismai, kurie visais atvejais priima galutinį sprendimą, jie žino , kad įstatymai valstybėje sudaro tam tikrą sistemą, vadinamą teisine sistema. Teisinė sistema- tai ne "formalios" teisės, kaip normų(taisyklių) ir su jomis organiškai susijusių idealios tikrovės elementų (pavyzdžiui, precedentų, principų ir t.t.), lygio kategorija, bet realaus teisinių reiškinių būvio kategorija, apimanti ir tokius elementus , kaip teisinės institucijos( įstaigos), teisininko profesija, teisės reguliuojami realūs konkrečių subjektų santykiai . Kiekvienas išprusęs žmogus turėtų sugebėti identifikuoti svarbiausius požymius: normas, neleidžiančias arba draudžiančias tam tikru būdu elgtis ir nustatančias bausmę už tokį elgesį; normas, reikalaujančias, kad žmonės atlygintų kitiems tam tikrais būdais padarytą žalą; normas, detaliai reglamentuojančias, kaip turi būti sudaromi sandoriai; teismus, kurie turi nustatyti, kokios yra normos ir ar jos buvo pažeistos, ir skirti bausmę arba įpareigoti sumokėti kompensaciją; įstatymų leidybos institucija, kuri turi kurti naujas normas, keisti ar naikinti senąsias.
Teisės taikymas-svarbiausias būdas įgyvendinant teisę. Drąsiai galima kalbėti apie teisės taikymo aktualumą ir neišvengiamumą. Normų įgalinančių įstatymų leidėjus pakeisti ir papildyti pareigas nustatančias normas, o teisėjus – nustatyti , ar šios normos yra sulaužytos, įdiegimas visuomenei yra svarbus žingsnis pirmyn. Kiekvienos demokratinės valstybės teisiniu pamatu yra konstitucija. Lietuvos Respublikos Konstitucija yra pagrindinis įstatymas ginantis Lietuvos Respublikos piliečius, jų teises ir laisves. Teisė nustato ką asmeniui galima ar privalu daryti, arba kas jam draudžiama. Žmogus naudodamasis savo teisėmis kuria tiek savo, tiek žmonijos ateitį, prisideda prie visuomeninių vertybių kūrimo.
Būtų labai gerai, kad visi piliečiai suprastų savo teises, vadovautųsi kuriamais įstatymais ir nekiltų noras jiems nusižengti, tačiau kaip jau žmonijos istorija byloja tiek senovėje, tiek ir šiuo metu nusikaltimai, teisės taikymas, griežtų bausmių neišvengiamumas-vienas nuo kito neatsiejami dalykai. Šiandien šie terminai ypač dažni spaudoje, televizijoje, bei radijo laidose.
Teisės taikymo aktualumas šiandieniniame gyvenime ir paskatino mane išsamiau paanalizuoti teisės taikymo požymius, stadijas, bei patį teisės taikymo procesą. Šių žinių žinojimas tai būtinybė mūsų teisinėje valstybėje, kuri stovi ties Europos Sąjungos slenksčiu ir kurį Lietuvos Respublika greitu laiku peržengs.
Mano pasirinktoji kursinio darbo tema visų pirma reikalauja tikslaus ir išsamaus teisės taikymo sąvokos apibrėžimo, pačios teisės taikymo požymių atskleidimo, kurie apibūdina, bei išskiria teisės taikymą iš kitų teisės realizavimo formų. Todėl dėstomosios dalies pradžioje, naudojantis įvairia teisine literatūra, kuri nurodyta darbo pabaigoje bus stengiamasi atskleisti išsakytus teorinius klausimus, tokius kaip teisės taikymo sąvoka, teisės taikymo požymiai. Kursinio darbo pradžioje išanalizavus ir atskleidus teisės taikymo sąvokos apibrėžimą, bei teisės taikymo požymius bus pereita prie teismų proceso, kaip pagrindinio teisės taikymo subjekto, kurio pagrindinė funkcija yra teisingumo vykdymas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-03-25
DalykasTeisės kursinis darbas
KategorijaTeisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis27 puslapiai 
Literatūros šaltiniai9
Dydis40.8 KB
Autoriusdaliakis@gmail.com
Viso autoriaus darbų17 darbų
Metai2004 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasDoc. K.Miliauskaitė
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
FakultetasViešojo saugumo fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teises taikymas ir jos vieta igyvendinant teise [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 27 puslapiai 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • Doc. K.Miliauskaitė
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą