Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Harto teisės samprata

Harto teisės samprata

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Įvadas. Normos samprata. Pirminės ir antrinės normos. Skeptiškas požiūris į normas ir kontrargumentai. Teisės samprata. Normų ir principų santykis – viena svarbiausių Harto kritikos prielaidų. Išvados.

Ištrauka

Specifinė būtis – teisė yra vienas reikšmingiausių ir sudėtingiausių žmonijos kūrinių. Nuo pat civilizacijos pradžios teisė buvo diskusijų, nagrinėjimo objektas ir šiandien jokia kita mokslo sritis sunkiai prilygtų teisės teorijai literatūros ir mokslinio įdirbio mastu. 1961m. pasirodęs Herberto Lionelio Adolphuso Harto veikalas "Teisės samprata" pakeitė iki tol buvusią teisės teoriją, pateikia šį mokslą kaip atskirą, o ne tam tikrų teisės šakų žinių apibendrinimą, neskaidydamas jo į tris tuomet vyravusias teisės teorijos kryptis, – analitinę , sociologinę , transformuotą prigimtinės teisės mokyklos kryptį – o į visas jas pažvelgdamas per vieningą metodologinę prizmę .
H.L.A.Hartas gimė 1907m. Anglijoje (todėl jo kūrinyje nemažai dėmesio skiriama teismų kuriamai "teisei" – precendentui, būdingam anglo – saksų šeimos šalių teisei). Jis studijavo klasikinę ir senovės istoriją bei filosofiją, šešiolika metų dirbo teisinį darbą, dėstytojavo universitete. Ši jo patirtis atsispindi "Teisės sampratoje" originaliai susiejant lingvistinį, filosofinį ir profesionalaus teisininko požiūrį į teisę.
Referato tikslas yra apžvelgti Harto normų sampratą, mastą, kuriuo teisę sudaro normos, jų skirstymą, tarpusavio ryšius ir viso to rezultatą.
Sąvoka norma yra daugiareikšmė. Plačiausiu aspektu ši sąvoka gali būti vartojama ir gamtinės, ir socialinės tikrovės savybėms išreikšti. Ji apibrėžia tam tikrą mąstą, t.y. kiekybės ir kokybės vienovę, kurios rėmuose egzistuoja tam tikras reiškinys. Teisės teorijoje normos yra skirstomos į tam tikras grupes (socialinės: moralinės, teisinės, paprotinės, religinės, korporatyvinės, kt.; tecninės) ir teisinės normos yra tik tam tikra jų dalis. Teisinėje literatūroje teisės norma apibrėžiama gana vienodai: tai – teisėkūros objektų suformuluota ar sankcionuota visuotinai privalomo elgesio taisyklė, garantuojama visuomeninio santykio dalyvių abipuse nauda ar valstybės prievarta ir pajėgi veikti tik kartu su kitomis teisės normomis.
Harto teorijoje norma – tai taip pat taisyklė, bet šis terminas apima ir normatyvumo, ir normalumo aspektus, t.y. ir formalųjį (formalus – paremtas forma, o ne turiniu ), ir socialinį normos identifikavimo kriterijus. Hartas nežiūri į normas tik per deontinę prizmę, t.y. kaip į tai, kas nurodo, ką reikia daryti. Jis savo teisės teorija pradeda klausimu, ką reiškia, kai tam tikroje visuomenėje ar bendruomenėje tiesiog yra norma. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai4
Dydis21.94 KB
AutoriusGintarė
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasD. Dziegoraitis
Švietimo institucijaKauno kolegija
FakultetasEkonomikos ir teisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Harto teises samprata [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • Kauno kolegija / 1 Klasė/kursas
  • D. Dziegoraitis
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą