Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Lietuvos Respublikos teismų sistema ir jų jurisdikcija

Lietuvos Respublikos teismų sistema ir jų jurisdikcija

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Įvadas. Istorinė Lietuvos Teismų sistemos raida. Tarpukario Lietuvos teismų sistema. Lietuvos teismų sistema sovietmečiu. Dabartinė Lietuvos Respublikos Teismų sistema. Teismų jurisdikcija. Apylinkės Teismo jurisdikcija. Apygardos Teismo jurisdikcija. Apeliacinio Teismo jurisdikcija. Aukščiausiojo Teismo jurisdikcija. Specializuotų Teismų jurisdikcija. Apygardos administracinio teismo jurisdikcija. Vyriausiojo administracinio teismo jurisdikcija. Išvados.

Ištrauka

Valstybės valdžią Lietuvoje vykdo Seimas, Respublikos Prezidentas, Vyriausybė, Teismas. Tai numato Lietuvos Respublikos Konstitucijos 5 straipsnis. Teismai ir jų sistema yra vienas iš valstybės atributų. Teismai Lietuvoje, vykdydami savo funkcijas, yra savarankiški ir nepriklausomi. Tiesa, juos sieja tam tikri ryšiai ir su įstatymų leidžiamąja valdžia, nes Teismai priima įstatymus, nustatančius teismų sistemą, veiklos principus ar kompetenciją, ir su vykdomąją valdžia - užtikrina teismų veiklos materialines sąlygas, įgyvendina specialistų rengimo programas ir pan. Pagal Lietuvos Respublikos Konstitucijos 109 straipsnio 1 dalį, teisminė valdžia įgyvendina teisingumo vykdymo valstybėje funkciją , o pagal 30 straipsnio 1 dalį – asmuo, kurio teisės ir laisvės pažeidžiamos, turi teisę kreiptis į teismą .
Teisminei valdžiai keliami svarbūs ir reikšmingi uždaviniai, kuriuos įgyvendina šalyje veikianti teismų sistema. Ši sistema apimanti visus teismus, nurodytus Lietuvos Respublikos Konstitucijos IX skirsnyje 111 straipsnyje: Lietuvos Respublikos teismai yra Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, Lietuvos apeliacinis teismas, apygardų ir apylinkių teismai. Taipogi šis straipsnis nurodo, kad Administracinių, darbo, šeimos ir kitų kategorijų byloms nagrinėti pagal įstatymą gali būti įsteigti specializuoti teismai .
Taigi teismų sistema yra valstybės teisminės valdžios institucijų visuma, kurias sieja bendri organizavimo ir veiklos principai. Teismų sistemą ir jurisdikciją plačiau nagrinėja Lietuvos Respublikos Teismų įstatymas, taip pat Administracinių bylų teisenos įstatymas. Šiais įstatymais bei kita literatūra remdamasis analizuosiu Lietuvos Respublikos teismų sistemą ir jų jurisdikcijas, apžvelgsiu istorinę raidą.
1919 metais priimtuose antruosiuose Lietuvos Valstybės Laikinosios Konstitucijos pamatiniuose dėsniuose, nei 1920 metų Laikinojoje Konstitucijoje apie teismus visai nebuvo užsimenama ir teisininkų atsikuriančioje Lietuvoje nedaug daug. Tačiau tai nereiškia, kad atsikuriančioje Lietuvoje visai nebuvo teismų. 1918 metų Laikinasis Lietuvos teismų įstatymas nustatė 3 pakopų teismų sistemą. Žemiausia grandis teismų sistemoje - apygardų teismai, o aukščiausiąja - Vyriausiasis Lietuvos tribunolas. Laikinasis Lietuvos teismų ir jų darbo sutvarkymo įstatymas kiekvienai teismų sistemos grandžiai paskirstė atskirą kompetenciją nagrinėjant civilines ir baudžiamąsias bylas pirmąja instancija, taip pat taikos teisėjams ir apygardos teismams suteikė teisę tam tikrais atvejais nagrinėti skundus dėl administracinių įstaigų ir pareigūnų nutarimų. Kaip apeliacinė instancija apygardų teismai gavo teisę nagrinėti taikos teisėjų, Vyriausiasis tribunolas – apygardos teismų išnagrinėtas bylas. (4) 1922 metais Lietuvos Respublikos Konstitucija įtvirtino svarbiausius teisinius teismų veiklos principus. Čia teismas jau laikomas vienu iš trijų pagrindinių valdžios struktūros elementų. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-05-06
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai7
Dydis22.08 KB
Autoriussudukru
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasA. Bučnys
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lietuvos Respublikos teismu sistema ir ju jurisdikcija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 13 puslapių 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • A. Bučnys
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą