Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Vakarų Europos kanonų (bažnytinė) teisės raida viduramžiais

Vakarų Europos kanonų (bažnytinė) teisės raida viduramžiais

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728293031
Aprašymas

Įvadas. Kanonų teisės atsiradimas ir raida. Kanonų teisės santykis su romėnų teise. Kanonų teisė Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje (LDK). Santuokos kanonų teisėje. Moderniųjų teisės sistemų atsiradimas. Kanonų teisės sistemos konstituciniai pagrindai. Kanonų teisės sistemos struktūriniai elementai. Bažnyčia viduramžių Europoje. Išvados. Išnašos.

Ištrauka

Mano analizuojama tema yra Vakaru Europos kanonų (bažnytinė ) teisės raida viduramžiais.Šiame darbe analizuosiu kanonų teisės atsiradimą ir raidą viduramžiais jos įtaką kuriant kitas teisės sistemas.
Bažnyčia būdama suvereni institucija turi savo teisę, pagal kurią reguliuoja bažnyčios gyvenimą,tvarko jos išorinę ir vidinę veiklą. Bažnytinė teisė dažnai vadinama kanonų teise. Kanonų teisės objektas yra dieviškoji teisė .
Kanonas – (krikščionių tradicijoje reiškia "taisyklė", arba "sąrašas"). Tai specialus teologinis terminas Šventojo Rašto knygų rinkiniui pavadinti, įkvėptų ir bažnyčios paskelbtų įkveptomis bei saistančiomis tikinčiuosius knygų sąrašus kaip tikėjimo taisyklė. Tridento Susirinkimo ketvirtosios sesijos dekretu (1546) jis apima 45 Senojo Testamento ir 27 Naujojo Testamento knygas. Jos visos vertos didžiausios pagarbos bei klusnumo, nes jų pagrindinis autorius – Dievas. Vis dėl to II Vatikano Susirinkimas pirmenybę teikia Jėzaus gyvenimo dokumentams – evangelijoms:"Nesunku pastebėti, jog iš viso Šventojo Rašto, neišskiriant nė Naujojo Testamento knygų, svarbiausios yra evangelijos".
Senojo Testamento kanonas susiformavo ne iš karto. Amžių bėgyje būta nemaža konfliktų tarp pagrindinio žydų kanono Palestinoje ir "graikiškojo" kanono Aleksandrijoje, kur buvo atliktas Senojo Testamento vertimas ir prijungtos papildomos knygos. Apskritai žydai pripažysta 24 šventąsias knygas. Visa knygų kanonas apėmė kiek Palestinos tiek ir Aleksandrijos tradicijas. Žinoma, kad Aleksandrijos žydai palaikydavo glaudžius ryšius su Palestina ir tikėjimo reikaluose vadovavosi Jeruzalės mokytojų nurodymais.
Naujajame Testamente Jėzus ir mokyniai priima Senąjį Testamentą, kaip paties Dievo žodį. Tokiu būdu patvirtintas Senojo Testamento autoritetas. Truputį kėbliau su kanonu. Apskritai Naujajame Testamente naudojama žydų schema; Teisynas ,Pranašai , Raštai. Taip pat naudojamos ištraukos iš Septuagintos, nors ir nerandame deuterokanoganiškų citatų. Vis dėlto ir šias knygas imta naudoti apaštalų laikotarpiu.
Naujojo Testamento įkvėptų knygų vertinimas ir rinkimas susijęs su pagarba apaštalų palikimui. Krikščionys stengėsi įamžinti žydų pavyzdžiu ir savuosius tiesos liudytojus, ypač tuos dokumentus, kurie gimę apaštalų artumoje. Pirmasis autorius mėginęs sudaryti kanoną, buvo eretikas Markionas. Apie 200m. pasirodė garsusis Muratorio kodeksas, kuriame yra gana išsamus Naujojo Testamento knygų sąrašas. Visos Naujojo Testamento knygos minimos 367 m. Atanazo Velykų rašte. Vakaruose NT kanonas nusistovėjo IV a. pabaigoje – V a. pradžioje.
Pirmaisiais amžiais dar ilgai buvo abejojama dėl atskirų šventųjų knygų kanoniškumo. Budavo daug sunkumų nustatyti tikrą jų kilmę ir tikslą. Galėjo būti, kad apaštalų raštai, skirti siauram skaitytojų rateliui, nepasklydo Bažnyčioje ar net žuvo. Nuomonė dėl specialaus apreiškimo, kurios knygos esančios įkvėptos ir privalomos Bažnyčioje, neišlaiko kritikos. Bažnytinė bendruomenė laikė apaštalų raštus turinčius visuotinės reikšmės ir įkvėptais dokumentais. Bažnyčios autoritetai dažnai pritardavo tokiai pažiūrai i Naujojo Testamento knygas. Suprantama, jog ilgainiui Bažnyčia priėmė autoritetingą sprendimą, kurias knygas iš tiesų laikyti įkvėptomis ir privalomomis. Anot Ranerio, įsitikinusi senovės tikėjimo ir skelbimo normatyviniu charakteriu, Bažnyčia rado pažinimo priemonę, kurias knygas paskelbti įkvėptomis. Tai dokumentai, kuriuose išreikštas ankstyvasis, apaštalinis tikėjimas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-05-16
DalykasTeisės kursinis darbas
KategorijaTeisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis27 puslapiai 
Literatūros šaltiniai10
Dydis69.83 KB
Autoriusrena
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasJ. Braslauskas
Švietimo institucijaTarptautinė teisės ir verslo aukštoji mokykla
FakultetasVadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Vakaru Europos kanonu (baznytine) teises raida viduramziais [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 27 puslapiai 
  • Tarptautinė teisės ir verslo aukštoji mokykla / 1 Klasė/kursas
  • J. Braslauskas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą