Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Teisinė idėja - teisinės normos pradžia

Teisinė idėja - teisinės normos pradžia

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Teisinės idėjos samprata. Teisinės sąmonės sąvoka. Teisinės sąmonės struktūra, rūšys. Teisinė sąmonė ir teisinė kultūra. Teisinės sąmonės ir teisės santykis. Išvados. Išnašos.

Ištrauka

Jeigu teisė yra žmogaus kūrinys, tai jos tapsmas prasideda ir turi prasidėti nuo teisinių idėjų ir teisinės sąmonės, iš kurios jos ir kyla. Mat žmonių interesai, siekiantys transformuotis į visuomeninę tvarką, pirmiausia turi įgauti atitinkamą sąmoningumą ir kryptingumą, išoriškai pasireiškiantį teisinėmis idėjomis. Taigi teisinė idėja įvairioje teisinėje (tiek teisės teorijos, tiek teisės sociologijos bei filosofijos) literatūroje dažnai įvardijama kaip pirminis teisės egzistavimo lygmuo.
Verta pabrėžti, kad nuo kitokio pobūdžio idėjų, kaip antai ekonominių, filosofinių, demokratinių, gamtos mokslų ir pan., teisinės idėjos išskirtinai skiriasi savo struktūra bei socialiniu kryptingumu. Šiose idėjose yra aiškiai išreikštas siekis joms virsti visuotinai privaloma, valstybės sankcionuota elgesio taisykle t.y. teisės norma, kurios pagalba bus galima nustatyti, pakeisti ar patobulinti tam tikrą socialinę tvarką. Be to, formos požiūriu teisinės idėjos turi būti tiek sukonkretintos, formalizuotos, kad įgytų apibrėžtų teisių ir pareigų santykio pavidalą t.y. sugebėti (pagal savo formą) techniškai norminti ir suvisuomeninti žmonių elgesį.
Kita vertus, esti galimybė vieno pobūdžio idėjoms virsti teisinėmis. Pavyzdžiui, išplėtojus įvairias demokratines idėjas, tokias kaip – tautos suverenitetas, valdžių padalijimas, teisinė valstybė ir pan., jos tampa konkrečiu idėjiniu pageidaujamo elgesio visuomenėje modeliu t.y. tam tikra teisine idėja, šiuo konkrečiu atveju jau išreiškiančia demokratinių idėjų skelbiamas vertybes.
Nagrinėjant teisinės idėjos sampratą, svarbu paminėti ir tai, kad idėja, nors ir esanti teisinė, vis dėlto nėra visuotinai privaloma iki to momento, kol ji nėra formalizuojama. Įstatymo projektas, kaip tam tikra sistemiška teisinių idėjų išdava, taps sankcionuotas bei nustatantis socialiai privalomas normas tik tada, kada remiantis Lietuvos Respublikos Konstitucija, Seimo statutu bei kitais teisės norminiais aktais bus priimtas parlamento – Seimo. Kol tai nepadaryta, ji tebelieka teisine idėja. Vadinasi, tai reiškia, kad teisinė idėja visada gyvuoja tik teisinėje sąmonėje ir neperžengia jos ribų ir egzistuoja kaip dvasinė, psichologinė teisės normos ir praktinio elgesio galimybė.
Kadangi teisinės idėjos užsimezga, subręsta bei tampa apibrėžtos kaip teisinės, jų pažinimas pereina į platesnę teisinės sąmonės pažinimo problemą. Šitaip susiduriame su viena iš pradinių teisės kategorijų – teisine sąmone. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-07-14
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai6 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis17.21 KB
Autoriuskobald
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/Dėstytojasdakt. K. Krūminienė
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teisine ideja teisines normos pradzia [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Šiaulių Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • dakt. K. Krūminienė
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą