Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Ar animacija gali būti saugiai naudojama teisme?

Ar animacija gali būti saugiai naudojama teisme?

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Pagal: Ajit Narayanan ir Sharon Hibbin straipsnį "Can animation be safely used at court"? Įžanga. Temos įvadas. Vizualizacijos teisme problemos ir kodėl reikalingas dirbtinis intelektas. Verbalinė ir vizualinė atmintis. Eksperimentas. Hipotezės. Animacija. Eksperimento dalyviai. Rezultatai. Išvados.

Ištrauka

Mūsų laikais teisminiai procesai vis daugiau naudojasi naujausiomis technologijomis ir išradimais, todėl tikėtina, kad teismus greitu metu pasieks ir kompiuterių generuojama animacija. Tačiau kol kas mažai žinoma apie tai, kaip animuoti parodymai paveikia prisiekusiuosius ir kitus teismo proceso narius. Šiame referate bus apžvelgti skirtumai tarp atsiminimų suformuotu žodiniais parodymais ir animuotais. Bus aptarta, ar animuoti ir žodiniai parodymai suformuoja skirtingus požiūrius į nusikaltimą. Taip pat bus trumpai aprašyti keli metodai kaip verbalinė išraiška paverčiama animacija.

1. Įvadas
Straipsnyje autoriai aprašo sekančią situaciją: "Lietingą vėlų vakarą Jonas važiavo namo. Tolumoje jis pastebėjo mirksinčias mėlynas šviesas. Priartėjęs jis pamatė, kad du policijos automobiliai užtvėrė kelią. Prieš Joną buvo mašinų eilė, jis pastebėjo, kad keli policininkai ėjo mašinų eile ir paduodavo mažus plastikinius maišelius vairuotojams per langą, kurie po trumpos pauzės būdavo jiems grąžinami. Po to policininkai šviesdavo savo žibintuvėliais į plastikinius maišelius. "O ne!" sudejavo Jonas, atsiminęs, kad šiek tiek ankščiau tą vakarą buvo užsukęs į barą."
Pateiktas tekstas atskleidžia žmonių galimybę užpildyti "skyles", pavyzdžiui mes galime atsakyti į klausimą: "Ar Jono mašinos žibintai buvo įjungti?" arba "Ar įjungti buvo stiklo valytuvai?". Į šiuos klausimus žmones atsako pasąmonėje, patys apie tai nežinodami. Kartais po to netgi būna sunku pasakyti, ar šie faktai buvo originaliame tekste ar ne. Dar vienas bruožas būdingas žmonėms yra tas, kad mes galime spėlioti, kas vyksta, pavyzdžiui, patyręs vairuotojas pasakytų, kad policininkai tikrina vairuotojų girtumo laipsnį. Taip pat mes galime nuspėti kas vyks toliau, pavyzdžiui jeigu Jonas bus per daug išgėręs, tai Jonas bus nuvežtas į policijos nuovadą kraujo tyrimams atlikti, ir jeigu tyrimai parodys, kad alkoholio kiekis esantis Jono kraujyje viršija leistinas normas, jo vairuotojo teisės bus konfiskuotos.
Šie žmonių gebėjimai jau seniai yra dirbtinio intelekto tyrimo sritimi. Pirmą kartą tokie tyrimai buvo paminėti šių autorių darbuose: Shank (1972), Shank ir Abelson (1977). Žmonių gebėjimus jie aiškina scenarijais (scripts). Scenarijus - tai informacinė struktūra, kuri panašias situacijas paaiškina kaip pastovią įvykių seką (pavyzdžiui, pietavimo restorane scenarijus susideda iš atskirų scenų, įeiti į restoraną, užsisakyti maistą, suvalgyti, susimokėti ir išeiti). Scenarijus, pagal teatro metaforą, taip pat turi aktorius ir vaidmenis. Taigi, kokiu būdu mes sužinome, kad mašinos žibintai ir valytuvai buvo įjungti? Pasinaudojus autorių duotu tekstu galima tai paaiškinti taip: kai tik išgirstame sakinio dalį "Jonas važiavo", paleidžiamas naujas scenarijus (važiavimo mašina scenarijus), lygiagretus pagrindiniam. Kita informacija, tokia kaip "vėlu vakarą" ir "lietinga", priverčia atitinkamus naujo scenarijaus kintamuosius įgauti tam tikras reikšmes, šiuo atveju tai būtų įjungti žibintai ir valytuvai. Jeigu kažkokios informacijos tekste trūksta, kintamieji įgauna reikšmes pagal nutylėjimą (pavyzdžiui pavarų dėžė yra automatinė JAV ir mechaninė Europoje).
Pradžioje scenarijais grindžiamais paaiškinimais buvo susidomėta, tačiau mūsų laikais šis metodas yra pamirštas ir aprašomas tik kaip istorinis faktas. Taip atsitiko dėl labai kompleksuotos scenarijų kūrimo metodologijos. Be to vis labiau populiarėjo aiškinimas grindžiamas logika. Bet kažkiek naudos scenarijai vis dėl to davė, iš jų buvo išvesti "vizualūs scenarijai". Jie paaiškina teksto skylių užpildimą ir tolesnių veiksmų nuspėjimą taip: kiekvienas žmogus skaitydamas ar klausydamas kažkokį tekstą savo galvoje "mato" tą tekstą atspindinti filmuką, ir būtent iš to filmuko mes matome, kad pavyzdžiui mašinos žibintai yra įjungti. Pagalvoję apie tai, kad Jonas bus nuvežtas i policijos nuovadą, mes taip pat vizualizuojame ši scenarijų galvoje. Vaizdai dažniausiai imami iš asmeninės patirties ir gali būti kiek statiniai vaizdai (vizualizacija) tiek ir animuoti.
Paskutinį dešimtmetį susidomėjimas vizualizacija ir animacija labai išaugo, todėl nenuostabu, kad šios technologijos turėtų atsirasti ir teismuose. Tai ne tik palengvintų teismo procesą (sunkiai suprantama informacija, pavyzdžiui mokslinė, yra lengviau suprantama jeigu ji perduodama vizualiai), bet ir patrumpintų jį (labai daug medžiagos gali būti parodyta per gana trumpą laiką palyginus su atvejais jeigu visa informacija būtų perduodama žodžiu). Be to yra žinoma, kad žmogaus vaizdinė atmintis yra kur kas efektyvesnė už verbalinę atmintį. Bet iki to laiko turi būti žymiai patobulintos animacijos generavimo technologijos, nes animacijos netikslumas gali priversti prisiekusiuosius priimti neteisingą sprendimą. Pavyzdžiui, jeigu duotoje situacijoje būtų parodyta, kad Jono mašinos žibintai nėra įjungti, prisiekusieji būtų linkę manyti, kad Jonas yra išgėręs. Kitu atveju, jeigu žibintai būtų įjungti, o policijos parodymai sakytų kitką, tai šio scenarijaus rezultatu būtų parodymų prieštaravimas. Kol kas nėra žinomo metodo, kuris užtvirtintų, kad animacija nevestų prie neteisingų išvadų. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai0
Dydis863.22 KB
AutoriusAlma
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasČyras
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasMatematikos ir informatikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Ar animacija gali buti saugiai naudojama teisme [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • Čyras
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą