Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Teisė į informaciją (2)

Teisė į informaciją (2)

  
 
 
12345678910111213141516171819
Aprašymas

Įvadas. Informacijos samprata. Informacijos laisvė. Informacijos skleidimo ir gavimo teisinis ribojimas. Informacija kaip galios šaltinis. Išvados.

Ištrauka

Teisė į informaciją yra viena svarbiausių konstitucinių žmogaus teisių, užtikrinanti pliurastinę demokratiją valstybėje. Ši teisė yra įtvirtinta Lietuvos Respublikos Konstitucijos 25 straipsnyje, taip pat tarptautiniuose dokumentuose, sakykime, Europos žmogaus teisių ir laisvių Konvencijos 10 straipsnyje. Istoriškai teisė į informaciją buvo garantuota daug vėliau nei žodžio laisvė ar kitos pilietinės teisės. Kintant supratimui apie žmogaus ir valstybės santykį, liberaliąja demokratija pripažinus bene tinkamiausia valdymo forma, atsirado poreikis užtikrinti tiek valdžios atsakingumą prieš savo piliečius, tiek kurti atvirą pilietinę visuomenę. Teisė į informaciją, garantuojanti nekliudomą informacijos skleidimą, gavimą ir naudojimą, nuomonių pliuralizmą, tapo vienu pagrindiniu šio poreikio įgyvendinimo elementų. Šios teisės svarba taip pat išaugo prasidėjus vadinamajam informaciniam amžiui, kur žinios tapo preke ir pagrindiniu žmogaus elgesio, veiksmų ir požiūrio formavimo šaltiniu. Lietuvoje ši teisė yra viena naujausių konstitucinių teisių, įstatymuose įtvirtinta tik paskutiniajame dvidešimto amžiaus dešimtmetyje, valstybei atgavus nepriklausomybę.
Pagrindine problema yra ta, kad daugelis žmonių dar nėra kaip reikiant įsisavinę teisės į informacijos esmės, todėl pasitaiko atvejų, kai informacijos laisvė yra traktuojama ne visiškai teisingai, pažeidžiant žmogaus teisę į privatų gyvenimą, asmens garbę ir orumą ar paprasčiausiai netinkamai reguliuojant informacijos laisvę, jos skleidimą ir platinimą. Mano darbo tikslas būtų išaiškinti šios teisės svarbą ir esmę, tačiau dėl pernelyg mažos darbo apimties, deja, to nepavyks padaryti išsamiai. Pirmiausia aptarsiu, kas apskritai yra informacija šiuolaikinėje visuomenėje, kaip ji apibrėžiama teisiškai. Po to paanalizuosiu informacijos laisvės sudėtines dalis: žodžio laisvę, įsitikinimų turėjimo ir reiškimo laisvę, kokios šių laisvių ribos. Kadangi teisė į informaciją nėra neribota, aptarsiu, kada šią teisę privaloma derinti su kitomis žmogaus, visuomenės teisėmis. Paskutinė darbo dalis bus skirta informacijos platintojų, rengėjų, kaupiančių asmenų teisėms ir pareigoms apibrėžti, siekiant išaiškinti, kaip ribojamos šių asmenų galios, saugant privatų žmogų.
Rašto darbe remsiuosi dabartine Lietuvos Respublikos Konstitucija, kuri yra informacijos santykių reguliavimo pagrindas, Konstitucinio Teismo nutarimais, įstatymais, užtikrinančiais informacijos laisvę ir reglamentuojančiais viešosios informacijos priemonių veiklą (Visuomenės informavimo įstatymas, Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymas, Teisės gauti informaciją iš valstybės ir savivaldybės įstatymas, Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymas), publikacijomis, kurių autoriai nagrinėja įvairius teisės į informaciją aspektus. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-10-09
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis16 puslapių 
Literatūros šaltiniai23 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis27.31 KB
AutoriusIeva
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasTarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teise i informacija (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 16 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą