Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Teisminė valdžia ir teismų sistemos

Teisminė valdžia ir teismų sistemos

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223
Aprašymas

Įvadas. Tikslas - įvertinti teisminės valdžios ir teismų turinį teisės teorijos srityje. Teismo samprata. Teisminė valdžia ir asmens konstitucinės teisės. Šiuolaikinė Lietuvos Respublikos teismų sistema. Lietuvos Respublikos teismų kontrolinės funkcijos. Formos ir jų vykdymo ypatumai. Lietuvos Respublikos teismų praktika taikant įstatymus. Išvados.

Ištrauka

"Kiekvienas žmogus turi teisę pasinaudoti kompetentingais nacionaliniais teismais savo teisėms atgauti, kai jo pagrindinės teisės, pripažįstamos jam konstitucijos ar įstatymo, buvo pažeistos."
"Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos" 8 straipsnis

TEMOS AKTUALUMAS. Teismų vaidmuo siekiant garantuoti žmogaus teises pabrėžiamas ir tarptautiniuose dokumentuose žmogaus teisių klausimais, ir Lietuvos teisės aktuose. Labai svarbu atkreipti dėmesį, kiek brandi jau tapo teisminė, t. y. trečioji, Lietuvos valdžia, ar efektyviai veikia dabartinė teismų sistema, kaip įgyvendinamas nepriklausomo ir nešališko teismo principas. Pažvelkime, ko moko praeities patirtis, kaip ugdoma pagarba teismui, kaip sprendžiamos teismų ir teisėjų veiklos tam tikri aspektai ir kaip ieškomi jų sprendimo būdai.
Konstitucinė teisingumo vykdymo samprata suponuoja ir tai, kad teismai bylas turi spręsti tik griežtai laikydamiesi įstatymuose nustatytų procesinių bei kitų reikalavimų ir neperžengdami savo jurisdikcijos ribų neviršydami kitų įgaliojimų (Konstitucinio Teismo 2006 m. sausio 16 d. nutarimas). Iš Konstitucijos 109 straipsnio 1 dalies teismams kyla pareiga teisingai ir objektyviai išnagrinėti bylas, priimti motyvuotus ir pagrįstus sprendimus (Konstitucinio Teismo 2007 m. gegužės 15d. nutarimas). Konstitucijoje įtvirtintas teisingumo principas, taip pat nuostata, kad teisingumą vykdo teismai, reiškia, jog konstitucinė vertybė yra ne pats sprendimo priėmimas teisme, bet būtent teismo teisingo sprendimo priėmimas; konstitucinė teisingumo samprata suponuoja ne tik formalų, nominalų teismo vykdomą teisingumą, ne tik išorinę teismo vykdomo teisingumo regimybę, bet - svarbiausia - tokius teismo sprendimus (kitus baigiamuosius teismo aktus), kurie savo turiniu nėra neteisingi; vien formaliai teismo vykdomas teisingumas nėra tas teisingumas, kurį įtvirtina, saugo ir gina Konstitucija (Konstitucinio Teismo 2006 m. rugsėjo 21d. nutarimas).
DARBO TIKSLAS - įvertinti teisminės valdžios ir teismų turinį teisės teorijos srityje.
DARBO UŽDAVINIAI:
1. Apibūdinti teisminės valdžios ir asmenų konstitucines teises;
2. Apibūdinti teisingumo sampratą konstitucinėje teisėje.
3. Pateikti išvadas.
Konstitucija – pagrindinis mūsų valstybės teisės aktas, ir jos supratimas bei tinkamas taikymas yra visos mūsų teisinės sistemos pamatas. Konstitucijos normos reguliuoja visus svarbiausius žmogaus, visuomenės ir valstybės gyvenimo klausimus. Diskutuojant apie Konstitucijos ir politikos sąsajas, priimamų teisės aktų atitikimą Konstitucijai ir jų problemas, ne kartą pabrėžtas pagrindinis teisinės valstybės principas – nuoseklus Konstitucijos ir įstatymų laikymasis. Šis principas svarbus ir žmogaus teisių apsaugos požiūriu, ir ne tik todėl, kad Konstitucijoje plačiai įtvirtintos žmogaus teisės.
Užtikrinant Konstitucijoje ir įstatymuose įtvirtintų teisių ir laisvių apsaugą teismams suteikiami ypatingi įgaliojimai, kurių neturi nė viena valdžia.
Išskirtinis teisminės valdžios požymis – jos politinis ir socialinis neutralumas.
Kad teismų sistema įgautų gebėjimų atlikti savo konstitucinę misiją pagal demokratinės visuomenės reikalavimus, kai kurias teismų sistemos sritis dar reikėtų tobulinti.
Bendrosios kompetencijos teismų kontrolinės funkcijos nagrinėjant baudžiamąsias bylas. Bendrosios kompetencijos nediferencijuoja bausmių valstybės tarnautojams, tačiau kai kurių baudžiamųjų nusižengimų ir nusikaltimų subjektas gali būti tik valstybės tarnautojas. Bendrosios kompetencijos teismų vykdoma kontrolė nagrinėjant baudžiamąsias bylas svarbi tiek, kiek ji susijusi su teismo ir vykdomosios valdžios pareigūnų santykiu. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės kursinis darbas
KategorijaTeisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis21 puslapis 
Literatūros šaltiniai20 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis30.1 KB
Autoriusandrius
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2008 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasL. Novikovienė
Švietimo institucijaTarptautinė teisės ir verslo aukštoji mokykla
FakultetasTeisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teismine valdzia ir teismu sistemos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 21 puslapis 
  • Tarptautinė teisės ir verslo aukštoji mokykla / 2 Klasė/kursas
  • L. Novikovienė
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą