Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Teisės norminis aktas kaip teisės šaltinis

Teisės norminis aktas kaip teisės šaltinis

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įžanga. Teisės aktų sąvoka ir rūšys. Teisės norminio akto pagrindiniai požymiai. Teisės norminiai aktai ir teisės taikymo aktai. Teisės norminių aktų sistema. Teisės norminio akto struktūra. Išvados.

Ištrauka

Tam, kad teisė taptų tikrove ir galėtų reguliuoti elgesį, ji turi įgyti objektyviai egzistuojantį pavidalą - išorinę išraišką. Teisės teorijoje išorinė teisės išraiška yra vadinama teisės forma arba teisės šaltiniu (konkuruojančios sąvokos). Išskiriami tokie pagrindiniai teisės šaltiniai: bendrieji teisės principai, teisiniai papročiai, teisės norminiai aktai, teisiniai precedentai, bendro pobūdžio sutartys ir teisės doktrina. Šiame darbe nagrinėjamas vienas svarbiausių teisės šaltinių – teisės norminis aktas.
Dauguma teisinių taisyklių yra sukuriamos specialias galias turinčių ir valstybės vardu veikiančių institucijų, išleidžiant valdingus nurodymus. Lietuvoje šie nurodymai įsitvirtino kaip teisės norminiai aktai. Kitose valstybėse kaip sinonimas taikoma įstatymo sąvoka vartojant ją plačiau. Taip pat taikomos sąvokos statutas, statutinė teisė (Anglijoje, Australijoje). Teisės norminis aktas yra vienas iš jauniausių teisės šaltinių. Visa ankstyvoje teisė buvo grįsta papročiais, o precedentai formavosi papročių pagrindu. Teisės teorijoje vyrauja nuomonė, kad tik 1804 m. paskelbtas Napoleono civilinis kodeksas tapo ženklu, jog teisės norminis aktas pradėtas laikyti išskirtiniu teisės šaltiniu. Išskirtinė teisės norminio akto reikšmė teisės funkcionavimui tapo skiriamuoju kontinentinės teisės tradicijos požymiu.
Šiame darbe apibrėžiama teisės akto ir teisės norminio akto sąvoka, išskiriami pagrindiniai, būdingiausi teisės norminio akto bruožai, aprašoma jo struktūra, apžvelgiama teisės norminių aktų sistema Lietuvoje. Taip pat nurodomi svarbiausi skirtumai tarp teisės norminių aktų ir teisės taikymo aktų.
1995 m. gegužės 2 d. Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės norminių aktų rengimo tvarkos įstatyme pateikiamas toks teisės akto apibrėžimas: "Teisės aktas šiame įstatyme - tai įgaliotos valstybės valdžios institucijos arba referendumu priimamas teisės aktas, kuriame nustatomos, keičiamos arba naikinamos teisės normos." Tačiau šis teisės akto apibrėžimas labiau tinka apibrėžti teisės norminį aktą. Pasak A. Vaišvilos, "teisės aktas – tai tautos, valstybės institucijų, pareigūnų ar pavienių asmenų tam tikra tvarka priimtas oficialus rašytinis dokumentas, kuriame yra suformuluotos teisės normos." ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-11-22
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai5 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis17.91 KB
AutoriusAlvinas
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasPetravičius
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasTeisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teises norminis aktas kaip teises saltinis [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • Petravičius
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą