Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Aukščiausiojo teismo kompetencija

Aukščiausiojo teismo kompetencija

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Įvadas. Lietuvos aukščiausiojo teismo kompetencija. Tarptautiniai ryšiai. Lietuvos aukščiausiojo teismo palyginimas su Italijos aukščiausiuoju teismu. Išvados.

Ištrauka

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra vienintelis kasacinis teismas Lietuvos Respublikoje. Aukščiausiasis Teismas kasacinio proceso tvarka nagrinėja baudžiamąsias bylas dėl įsiteisėjusių pirmosios ir apeliacinės instancijos teismų nuosprendžių ir nutarčių (BPK 366 str.), taip pat civilines bylas dėl apeliacinės instancijos teismų sprendimų ir nutarčių (CPK 340 str. 1 d.). Kasacija yra ekstraordinari teismo sprendimų teisėtumo kontrolės forma, galima tik išimtiniais atvejais, kuriuos apibrėžia Baudžiamojo ir Civilinio proceso kodeksai, įtvirtindami kasacijos pagrindus (BPK 369 str., CPK 346 str.). Aukščiausiasis Teismas bylas nagrinėja tik teisės taikymo aspektu. Aukščiausiojo Teismo, kaip kasacinio, paskirtis – per kasacinėse nutartyse suformuotus precedentus užtikrinti vienodą bendrosios kompetencijos teismų praktiką valstybėje. Kasacinio teismo nutartis yra galutinė, neskundžiama ir įsiteisėja nuo priėmimo dienos. Teismų įstatymo 23 straipsnio 2 dalies 1 punkte nustatyta, kad į Aukščiausiojo Teismo biuletenyje paskelbtose nutartyse, dėl kurių paskelbimo pritarė dauguma atitinkamo skyriaus teisėjų, esančius įstatymų ir kitų teisės aktų taikymo išaiškinimus atsižvelgia teismai, valstybės ir kitos institucijos, taip pat kiti asmenys, taikydami tuos pačius įstatymus ir kitus teisės aktus.
Tai aukščiausioji Lietuvos bendrosios kompetencijos teismų sistemos teisminė grandis, o teismo buveinė yra Lietuvos Respublikos sostinėje - Vilniuje. Tai vienintelis teismas iš bendrosios kompetencijos teismų sistemos, kurio veiklą, be Teismų įstatymo, dar detalizuoja 1995 m. balandžio 18d. įstatymu patvirtintas Lietuvos Aukščiausiojo Teismo statutas. Šis teismas, kitaip nei žemesnieji teismai, atlieka dvigubą paskirtį- nagrinėja kasacinius skundus ir vykdo galiojančios teisės aiškinimą, tuo pačiu užtikrindamas vienodą teismų praktiką aiškinant teisę visoje valstybės teritorijoje. Teismų įstatymo 23 straipsnyje teigiama, kad Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra vienintelė kasacinė instancija įsiteisėjusiems teismų sprendimams, nuosprendžiams, nutartims ir nutarimams. Formuodamas vienodą teismų praktiką taikant įstatymus, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas:
a) skelbia kolegijų ar Lietuvos Aukščiausiojo Teismo plenarinės sesijos pasiūlytas ir kasacine tvarka priimtas nutartis. Į šiose nutartyse esamus įstatymų taikymo išaiškinimus atsižvelgia teismai, valstybės ir kitos institucijos, taip pat kiti subjektai, taikydami tuos pačius įstatymus;
b) analizuoja teismų praktiką įstatymų taikymo klausimais;
c) susipažindamas su apygardos teismų ir Apeliacinio teismo darbu vietose bei kitais būdais konsultuoja teisėjus bendraisiais įstatymų taikymo klausimais. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas gali konsultuoti ir apylinkės teismų teisėjus. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai6
Dydis29.1 KB
AutoriusDeima
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2008 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasG. Ročienė
Švietimo institucijaKauno kolegija
FakultetasEkonomikos ir teisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Auksciausiojo teismo kompetencija [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • Kauno kolegija / 1 Klasė/kursas
  • G. Ročienė
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą