Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Teisės spragos

Teisės spragos

  
 
 
1234567891011121314151617181920
Aprašymas

Įvadas. Spragų samprata, jų atsiradimo priežastys. Teisės spragos. Teisės spragų šalinimo būdai. Teisinio reguliavimo spragos. Civilinio proceso kodekso spragų pildymo problematika. Išvados.

Ištrauka

Bet, kad ir kiek santykių reguliuotų teisės sistema, gyvenimas visada įvairesnis."Žmonių visuomenės gyvenimas yra toks įvairus ir supainiotas, kad teisė niekuomet negalės pilani ir aiškiai atitikti visiems jo įvykiams" [1;p.185].F.A.Hayekas yra labai vaizdžiai pasakęs, kad "jokia teisinė sistema niekada nebuvo sukonstruota kaip visuma, ir net įvairūs kodifikavimo mėginimai negalėjo padaryti ko nors daugiau, nei sisteminti esamą teisės sistemą ir ją papildyti bei pašalinti prieštaravimus", nes "joks teisės kodeksas negali būti be spragų".


Teisės spraga – tai tokia situacija, kai visuomeniniai santykiai, kurie turėtų būti sureguliuoti teisės normomis yra nesureguliuoti.
Absoliučiai vienodo atsakymo į kalusimą, kas yra teisės spraga, taip pat nėra. Kasi kurie autoriai skiria tris teisės spragų grupes:
1) spragos, atsiradusios dėl nepakankamai detalaus teisinio reguliavimo, t.y. kai įstatymas nereguliuoja konkretaus ginčo;
2) spragos, atsiradusios dėl nepakankamps teisinio apibrėžimo, t.y. atvejai, kai tam tikrą konkretų atvejį įstatymas reguliuoja napakankamai aiškiai;
3) aksiologinės spragos, t.y. atvejai, kai įstatymas tam tikrą klausimą reguliuoja moraliai nepriimtinu būdu.
Šias spragas tiksliau būtų vadinti ne teisės, o įstatymo spragomis, nes teisės spragų, jeigu teise laikysime ne ti pozityviąją teisę, negali būti.. Teisė demokratinėje visuomenėje galioja visur ir visada kaip bendra žmonių sugyvenimo nuostata. Tuo tarpu įstatymas yra istoriškai konkreti ir dėl to ribota socialinių santykių reguliavimo priemonė.
Pozityviosios teisės spraga – atvejis, kai nėra įstatymo, jį papildančio akto, papročio nei precedento. Norminio teisinio reguliavimo spraga reiškia, kad nėra įstatymo ir jį papildančio akto normų.
Įstatymų spraga rodo, kad apskritai nėra įstatymo.
Spragų atsiradimo priežastys įvairios:
- gyvenimo dinamika, įstatymų leidybos atsilikimas nuo sparčiai besikeičiančių visuomeninių santykių;
- Netobula įstatymų leidyba, nepakankamas modeliavimas ir prognozaviimas rengiant įstatymų projektus;
- Tikrosios padėties nežinojimas.
Teisės spraga atsiranda, kai normos radikaliai prieštarauja viena kitai ir yra vienodos galios (viena kitą naikina). "Normos, prieštaraujančios viena kitai, ne harmonizuoja socialinius santykius, o juos supainioja"[9.p.392]. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2009-01-22
DalykasTeisės kursinis darbas
KategorijaTeisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis19 puslapių 
Literatūros šaltiniai30 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis37.29 KB
AutoriusJelena
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaTarptautinė teisės ir verslo aukštoji mokykla
FakultetasTeisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teises spragos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 19 puslapių 
  • Tarptautinė teisės ir verslo aukštoji mokykla / 2 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+3
-3
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą