Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Teisės aiškinimo aktai

Teisės aiškinimo aktai

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Įvadas. Teisės aiškinimo priežastys. Teisės aiškinimo reglamentavimo būklė Lietuvoje. Teisės aiškinimo sąvoka ir stadijos. Teisės normų aiškinimo būdai. Kalbinis teisės aiškinimas. Istorinis teisės aiškinimas. Loginis teisės aiškinimas. Sisteminis teisės aiškinimas. Funkcinis teisės aiškinimas. Teisės aiškinimo rūšys. Teisės aiškinimo aktai: sąvoka ir rūšys. Ar teisės aiškinimas – teisėkūros aktas? Išvados.

Ištrauka

Teisės mokslas, besigilinantis į žmonių elgesį tik tiek, kiek šis yra teisės normų turinys (yra jų apibrėžimas), teikia normatyvinę savo objekto interpretaciją (H. Kelsen, 2002, 92p. ). Teisė susideda iš teisės normų, kurios yra pirminis jos elementas. Pagal visuomeninių santykių reguliavimo sferą socialinės normos skirstomos į teisės, moralės, papročių, tradicijų, politines, ekonomines, visuomeninių organizacijų ir kitas normas. Žodis norma lotynų kalboje reiškia taisyklę (P. Čiočys, 2000, 26p. ). Taigi teisės norma – tai valstybės nustatyta arba sankcionuota (patvirtinta) ir jos saugoma elgesio taisyklė (elgesio modelis) (G. Dambrauskienė, 2004, 44p.) Viename norminiame teisės akte dažniausiai būna dešimtys, šimtai ir net tūkstančiai teisės normų (G. Dambrauskienė, 2004, 44p. ). Teisės normos nėra sprendiniai, t.y. jos nėra teiginiai apie pažinimo objektą. Savo prasme jos yra įsakymai, jos gali būti taip pat leidimai ir įgalinimai, bet jos nėra instrukcijos. Teisė įsako, leidžia arba įgalina, bet ji neužsiima "mokymu" (H. Kelsen, 2002, 92p.). Teisės normos ne tik liepia vienam kuriam nors žmogui taip ir taip elgtis, arba nesielgti, bet ir įgalioja kitą žmogų reikalauti, kad tas taip, o ne kitaip elgtųsi (P.Leonas, 1995, 110p. ).
Sukūrus teisės sistemą, baigiamas norminis teisės parengimas tiesiogiai veikti žmonių elgesį. Todėl kyla kito lygio teisės objektyvizavimosi problemų, susijusių su perėjimu nuo teisės normos skelbiamų imperatyvų prie jų įgyvendinimo. Kad tų imperatyvų būtų laikomasi ir jie būtų tinkamai taikomi, pirmiau jie turi būti pažinti – išsiaiškinta arba išaiškinta, kokio konkretaus elgesio norma reikalauja iš teisinio santykio dalyvių. Tai būtina daryti, nes teisės taikymas yra sąmoninga ir atsakinga akcija, mąstymas apie padarinius.
Tai labai svarbus teisės įgyvendinimo momentas, nes "įstatymo nežinojimas (o tai prilygsta įstatymo nesupratimui) neatleidžia nuo atsakomybės" (Konstitucijos 7str. 3d.). Būtent įstatymų aiškinimu kiekvienas pilietis ir pareigūnas siekia įgyti tą būtiną konkrečios įstatymo prasmės žinojimą, supratimą, kuris užtikrina teisėtą jo elgesį (A. Vaišvila, 2000, 285p.).
Šio darbo tikslas apibūdinti teisės aiškinimą ir jo svarbą.
Uždaviniai:
• Atskleisti teisės aiškinimo svarbą.
• Pateikti teisės aiškinimo būdus ir rūšis.
• Pateikti išvadas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-12-22
DalykasTeisės kursinis darbas
KategorijaTeisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai6 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis18.9 KB
AutoriusVovere
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasArūnas Bučnys
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teises aiskinimo aktai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 13 puslapių 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Arūnas Bučnys
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą