Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Teisiniai ir šeimos aspektai knygoje: "Lietuvos valstiečių ir miestelėnų ginčai su dvarų valdytojais"

Teisiniai ir šeimos aspektai knygoje: "Lietuvos valstiečių ir miestelėnų ginčai su dvarų valdytojais"

  
 
 
1234567891011121314151617181920
Aprašymas

Teisiniai ir šeimos aspektai knygoje: Lietuvos valstiečių ir miestelėnų ginčai su dvarų valdytojais (dokumentų rinkinys): d. 1: XVI-XVII amžiai. Vilnius, 1959. Įvadas. Lietuvos statutai. 1 skyrius. Sutuoktinių turtiniai santykiai. Sutuoktinių turtinių santykių ištakos. Šeimos turto atsiradimo būdai. Įkraičio sutartis. Sutuoktinių turtiniai santykiai nesant įkraičio sutarties. 2 skyrius. tėvų ir vaikų turtiniai santykiai. Tėvų ir vaikų turto priklausomybė. Seserų ir brolių turtiniai santykiai. 3 skyrius. Paveldėjimo teisė Lietuvos statutuose. Paveldėjimo teisė 1529 statute. Paveldėjimo teisė 1566 ir 1588 statutuose. Išvados.

Ištrauka

"Visuomenė nuolat atsigręžia į istoriją ir ne vien iš smalsumo, bet ir tam, kad kažką iš jos pasisemtų, pasimokytų". XVI - XVII a. Lietuvos valstiečių ir miestelėnų ginčai su dvarų valdytojais nebuvo retas reiškinys. Šiame dokumentų rinkinyje atsispindi valstiečių ir miestelėnų kova prieš baudžiavinę priespaudą feodalizmo laikotarpiu XVI – XVII a. Beveik visi dokumentai sudaryti feodalų arba, jei ir dėsto valstiečių skundus ir bėdas, tai tik užrašytus feodalų teismų protokoluose ar sprendimuose, todėl, savaime suprantama, jie gali būti neobjektyvūs, nes neatvaizduoja valstiečių tikrų siekimų ir jų kovų. Daugelyje dokumentų kalbama tik apie tos kovos pasireiškimą teisminio ginčo forma ir tai tarp valstiečių ir valstybinių žemių administracijos, nes privačių žemių valstiečiai skųstis savo ponais negalėjo. Bet už teisminių ginčų vyko ryžtinga kova dėl išsivadavimo iš baudžiavos. Analizuodama teisinius ir šeimos aspektus šiame dokumentų rinkinyje daugiausiai dėmesio skyriau šeimos turtiniams santykiams bei paveldėjimo teisei, nes daugelis ginčų kildavo dėl paveldėjimų arba dėl šeimos narių teisinių santykių. Turbūt nėra nė vienos istorijos knygos, kurioje aprašoma XVI - XVII amžiaus Lietuvos istorija ir nebūtų paminėti Lietuvos Statutai 1529, 1566, 1588 (toliau LS). Šiuose Statutuose atsispindėjo svarbiausi ir įvairiausi XVI - XVII amžiaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (toliau LDK) visuomenės raidos reiškiniai bei procesai. Pirmasis Lietuvos Statutas buvo priimtas 1529 metais, po septynerių metų svarstymo jį priėmė Vilniaus seimas, todėl LS laikomas brandaus feodalizmo epochos vaisiumi. Manoma, kad būtent epocha nulėmė aukštą LS lygį, platų turinį ir didelę apimtį.
Palyginus su dabartiniu Lietuvos Respublikos Civiliniu Kodeksu (toliau LR CK), LS buvo tik pagrindines normas nustatantis teisynas, tačiau jis buvo ir teisynas, kuris padėjo pagrindą visai Lietuvos teisei, taip pat ir dabartiniam LR CK.
Rašydama šį darbą daugiausiai dėmesio skirsiu LR CK bei XVI – XVII amžiaus paveldėjimo teisei, nes analizuodama knygą radau keletą teisminių ginčų dėl paveldėjimo. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2009-01-04
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis18 puslapių 
Literatūros šaltiniai9 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis32.45 KB
AutoriusIngrida
Viso autoriaus darbų13 darbų
Metai2008 m
Klasė/kursas5
Mokytojas/Dėstytojasasist. Alfredas Vilbikas
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
FakultetasTęstinių studijų institutas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teisiniai ir seimos aspektai knygoje Lietuvos valstieciu ir miestelenu gincai su dvaru valdytojais [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 18 puslapių 
  • Šiaulių Universitetas / 5 Klasė/kursas
  • asist. Alfredas Vilbikas
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą