Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Teisės metodo istorinė raida (2)

Teisės metodo istorinė raida (2)

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Romėnų teisės ir scholastinės dialektikos įtaka teisės mokslui. Teisės mokslo bruožai. Mokslinių vertybių kodeksas. Teisės mokyklos. Istorinė teisės mokykla. Pandektinis mokslas. Sociologinės teisės mokykla. Teisinio realizmo atstovai. Išvados.

Ištrauka

Teisė kaip susisteminta žinių visuma – mokslas – buvo pradėta dėstyti XI ir XII a., Europoje įsikūrus pirmiesiems universitetams. Privalu pabrėžti, kad tuo metu dėstoma ir tyrinėjama teisė buvo XI a. atrasto Justiniano Digestų rankraščio turinys. Nors romėnų teisinė sistema Vakarų Europoje beveik nebeveikė, teisininkus, tyrinėjusius šiuos tekstus, į priekį vedė tikėjimas, kad Romos imperija buvo universali ir jos teisė gali būti taikoma visada ir visur. Paprasčiau kalbant, Justiniano teisė (kaip, beje, ir Biblija, Platono bei Aristotelio veikalai) traktuota kaip tikra, ideali teisė, tiesa.
XII a. Europos teisininkų metodas buvo kiek modifikuotas senovės graikų filosofijai ir klasikinei bei poklasikinei romėnų teisei būdingas dialektinio protavimo metodas. Štai Platonas šį metodą laikė vieninteliu būdu tiesai pasiekti. Aristotelis suklasifikavo platoniškąjį "mokslą", tačiau teisės nepriskyrė nei menui, nei mokslui, o šliejo prie etikos, politikos ir retorikos. Taip pat jis išplėtojo ir patobulino platoniškąją dialektinio protavimo sampratą, nustatęs skirtumą tarp protavimo, kylančio iš būtinų teisingų prielaidų (apodiktinio) ir protavimo, kylančio iš prielaidų, kurios, nepaisant pripažinimo, yra ginčytinos (dialektinio). Esminis dialektinio protavimo bruožas yra tas, kad jis prasideda nuo "problemų" ar "klausimų", kurie bus išspręsti remiantis prielaida ar pirminiu principu, jei bus taikomi teisingi dialektinio mąstymo principai.
Šį Aristotelio nustatytą skirtumą tarp apodiktinio ir dialektinio protavimo perėmę stoikai dialektinį mąstymą traktavo ne kaip pirminių principų pasiekimo metodą, o kaip argumentų analizės bei sąvokų apibrėžimo pasitelkus giminės ir rūšies perskyrą ir sintezę metodą. Be to, jie stokojo paties svarbiausio Aristoteliui dalyko – siekio sisteminti; jų dialektika tapo nepriklausoma disciplina, kuri iš esmės nesiskyrė nuo logikos, bet kartu turėjo daug retorikos ir gramatikos elementų. Būtent tokiu pavidalu graikų dialektiką įsisavino Roma respublikos epochoje. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2009-10-21
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai6 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis19.28 KB
AutoriusMonika
Viso autoriaus darbų10 darbų
Metai2009 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasVaišvila
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teises metodo istorine raida (2) [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Vaišvila
  • 2009 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą