Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Teisinis precedentas (2)

Teisinis precedentas (2)

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Precedentas. Užrašytų bylų formos. Precedento radimas. Teisinio precedento funkcija. Precedento taikymo metodai. Sunkiai išsprendžiami klausimai precedente.

Ištrauka

Tarptautinių žodžių žodyne "precedentas" apibūdinamas kaip faktas, įvykis, kuris gali būti pavyzdys ar pateisinimas kitiems panašiems atvejams. Visose teisės sistemose tai, kas teisėjų pasakyta nagrinėjant ankstesniuose ginčuose iškilusius klausimus, gali būti įdomu ir paskui, nagrinėjant bylas, kuriose yra panašių faktų. Jei teisėjas daro prielaidą, kad ankstesnieji sprendimai jo teisme ir aukštesniuosiuose teismuose buvo nagrinėjami kompetentingai, tai nėra pagrindo manyti, kad aplinkybėms nepasikeitus, panašus rezultatas būtų netinkamas. Teisės tęstinumas ir sugebėjimas numatyti pasekmes yra teigiami požymiai. Tokioje teisinėje sistemoje, kurioje teisėjas neturi paisyti ankstesnių sprendimų, teoriškai iš ankstesnių bylų kylančios teisės naudingumas yra toks pat, kaip ir ten, kur teisėjai privalo jais remtis, jei tarsime, kad efektyvi ataskaitų apie bylas sistema įgalina juos susipažinti su materialine teise, išplaukiančia iš ankstesnių bylų. Jei normos, įvardijančios teisės šaltinius tam tikroje sistemoje, nelaiko precedento pirminiu teisės šaltiniu, tai precedentas vis tiek nepraranda savo vertės. Civilinės teisės atveju precedentas dažnai minimas kaip kažko pamokantis; čia jis naudojamas taip, kad remiantis bylomis būtų galima pademonstruoti, jog statutinė teisė gali būti kuo išmintingiausiai aiškinama. Ten, kur, kaip bendrosios teisės sistemoje, precedentas laikomas pirminiu teisės šaltiniu, byla ne tik kažko pamoko teisėjus; ji egzistuoja atskirai, kaip teisė, kurią reikia taikyti arba į kurią reikia atkreipti ypatingą dėmesį. Anglijoje daugelį amžių precedentas buvo ne tik teisė — jis ir dabar toks yra — bet ir pirminis teisės šaltinis, užleisdavęs kelią tik po pilietinio karo išleistiems Parlamento įstatymams, o vėliau užgožtas XVI amžiaus pabaigoje socialinės reformos šaltiniu tapusių įstatymų.
Teismams privaloma precedentinė teisė galėjo vaidinti ir mažesnį vaidmenį Anglijos teisinėje sistemoje, bet įstatymus labai kritiškai aiškina teismai. Įstatymus aiškinantys sprendimai tampa tokiu pat teisės šaltiniu; kaip ir jų aiškinami įstatymai. Tai, kad egzistuoja Parlamento aktus aiškinantys sprendimai, Anglijos teisininkus ir teisėjus veikia padrąsinamai. Įprasta manyti, kad kol nėra teisminio įstatymų išaiškinimo, įstatymams stinga galios, kurią jie įgauna, juos sankcionavus teismams. Nors tai jokiu būdu neturėtų sumenkinti Parlamento viršenybės fakto, bet iš tikrųjų tai vaizdžiai parodo, kad jei įstatymų išaiškinimai turi nepriklausomą statusą ir galią, tai įstatymas pats vienas, kol jis dar nėra išaiškintas, gali būti laikomas neužbaigtu. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2010-09-20
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai4
Dydis25.03 KB
Autoriussiga
Viso autoriaus darbų76 darbai
Metai2010 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasG. Lastauskienė
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasTeisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teisinis precedentas (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • G. Lastauskienė
  • 2010 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą