Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Teisės norminių aktų klasifikavimas ir hierarchija

Teisės norminių aktų klasifikavimas ir hierarchija

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Įvadas. Teisės aktų hierarchija. Įstatymai. Pagrindiniai Lietuvos Respublikos įstatymai. Konstitucija. Konstitucingumo pasaulyje ir Lietuvoje raida. Konstituciniai įstatymai. Seimo ratifikuotos Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys. Kodifikuoti įstatymai. Įstatymų priėmimas. Poįstatyminiai aktai. Kiti įsatymo galią turintys teisės normų aktai. Išvados.

Ištrauka

"Įstatymai plačiąja šio žodžio prasme – tai privalomi santykiai, kurie išplaukia iš daiktų prigimties. Šia prasme viskas, kas egzistuoja, paklūsta saviems įstatymams: jų esama ir dieviškajame, ir materialiajame pasauliuose, jais vadovaujasi ir dievybės, ir gyvūnai, ir žmonės.
Tie, kurie teigia, kad visi pasaulio reiškiniai nulemti aklo likimo, sako didžiausią nesamonę, nes kas gali būti kvailiau, nei tvirtinti, kad protaujančias būtybes sukūrė akla lemtis.
Taigi esama pirminio proto, o įstatymai – tai santykiai, nustatantys ryšius tarp proto ir įvairių esybių; tai – įvairių esybių tarpusavio sąveika". (Montesquieu "Apie įstatymų dvasią", Vilnius, Mintis, 2004 m., p.1)
Demokratinėje visuomenėje prioritetas teikiamas žmogui, todėl viskas turi būti reglamentuota įstatymais. Kad teisės norma, kaip valstybės nustatyta bendro pobūdžio elgesio taisyklė, taptų visuotinai privaloma, turi būti atitinkamai išreikšta, suformuluota. Teisės normų reiškimo būdai vadinami teisės šaltiniais.
Teisės šaltinis – tai teisės normų įkūnijimo ir įtvirtinimo būdas, išorinė forma, vienintelė jų buvimo vieta. Teisės šaltiniuose įtvirtintos teisės normos įgauna formalų apibrėžtumą ir visuotinio privalomumo pobūdį. Jos garantuojamos valstybės priemonėmis.
Teisės istorijoje žinomi trys pagrindiniai teisės šaltiniai: teisinis paprotys, teismo precedentas ir teisinis norminis aktas.
Teisinis norminis aktas - tai valstybės kompetentingų organų ar jų įgaliotų institucijų oficialus rašytinis aktas – dokumentas, kuris nustato, pakeičia ar panaikina teisės normas.[p. 39-40, 3]
Šiame darbe teisės norminius aktus, jų klasifikavimą, hierarchiškumą nagrinėsime pagal juose juridinę galią, t.y. pirmiausiai aptarsime pagrindinius įstatymus, po to paprastuosius.
Visi teisės aktai, nustatantys teisinę tvarką, funkcionuoja kaip vientisa sistema, kuriai būdingi tokie požymiai: hierarchiškumas, suderinamumas, abipusė sąveika, specializacija ir diferenciacija pagal teisės šakas.
Lietuvos Respublikos teisės aktų sistemą, jų hierarchiškumą nustato Konstitucija ir ši sistema apima aukščiausios valdžios ir savivaldos institucijų, tautos valios tiesioginės išraiškos aktus, taip pat ratifikuotas tarptautines sutartis.
Teisinės tvarkos hierarchija nustatoma tam, kad būtų išvengta jos rangų arba laipsnių prieštaravimų ir konfūzų.
Teisės aktų hierarchijos pažeidimas daro teisės aktą neteisėtą ir dėlto negaliojantį. Tai lengva formuluoti teoriškai, bet nelengva atpažinti praktiškai. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2010-09-29
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis14 puslapių 
Literatūros šaltiniai5 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis27.96 KB
Autoriussiga
Viso autoriaus darbų76 darbai
Metai2008 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasG. Lastauskienė
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasTeisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teises norminiu aktu klasifikavimas ir hierarchija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 14 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • G. Lastauskienė
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą