Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Europos socialinės chartijos pagrindinės teisės

Europos socialinės chartijos pagrindinės teisės

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839
Aprašymas

Darbo tikslai. 1 straipsnis: teisė į darbą. 2 straipsnis: teisė į tinkamas darbo sąlygas. 3 straipsnis: teisė į sveikas ir saugias darbo sąlygas. 4 straipsnis: teisė į teisingą atlyginimą. 5 straipsnis: teisė jungtis į organizacijas. 6 straipsnis: teisė į kolektyvines derybas. 7 straipsnis: vaikų ir paauglių teisė į apsaugą. 8 straipsnis: dirbančių moterų teisė į motinystės apsaugą. 9 straipsnis: teisė į profesinį orientavimą. 10 straipsnis: teisė į profesinį rengimą. 11 straipsnis: teisė į sveikatos apsaugą. 12 straipsnis: teisė į socialinę apsaugą. 13 straipsnis: teisė į socialinę paramą ir medicinos pagalbą. 14 straipsnis: teisė naudotis socialinės rūpybos tarnybos paslaugomis. 15 straipsnis: neįgaliųjų teisė į savarankiškumą, socialinę integraciją ir dalyvavimą visuomenės gyvenime. 16 straipsnis: šeimos teisė į socialinę, teisinę ir ekonominę apsaugą. 17 straipsnis: vaikų ir paauglių teisė į socialinę, teisinę ir ekonominę apsaugą. 18 straipsnis: teisė dirbti mokamą darbą kitų šalių teritorijoje. 19 straipsnis: darbuotojų migrantų teisė į apsaugą ir paramą. 20 straipsnis: teisė į lygias galimybes ir vienodą padėtį darbo ir profesijos reikalais nediskriminuojant dėl lyties. 21 straipsnis: teisė į informaciją ir konsultaciją. 22 straipsnis: teisė dalyvauti nustatant ir gerinant darbo sąlygas bei darbo aplinką. 23 straipsnis: teisė į apsaugą darbo sutarties nutraukimo atveju. 24 straipsnis: darbuotojų teisė ginti savo reikalavimus darbdaviui bankrutavus. 25 straipsnis: teisė į orumą darbe. 26 straipsnis: pareigų šeimai turinčių darbuotojų teisė į lygias galimybes ir vienodą padėtį. 27 straipsnis: darbuotojų atstovų teisė į apsaugą įmonėje ir jiems palankių sąlygų sudarymą. 28 straipsnis: teisė į informaciją ir konsultacijas tada, kai atliekamos grupinio atleidimo procedūros. 29 straipsnis: teisė į būstą.

Ištrauka

1 Supažindinti su pagrindinėmis Europos socialinės chartijos teisėmis;
2 Supažindinti su pagrindiniais Lietuvos įstatymais, kurie reglamentuoja šių teisių įgyvendinimą.
Lietuvos Respublikos Konstitucijos (Žin., 1992, Nr.: 31- 953; Nr.33-1014) IV skirsnio Tautos ūkis ir darbas 46 straipsnis skelbia, kad Lietuvos ūkis grindžiamas privačios nuosavybės teise, asmens ūkinės veiklos laisve ir iniciatyva. Valstybė remia visuomenei naudingas ūkines pastangas ir iniciatyvą. Valstybė reguliuoja ūkinę veiklą taip, kad ji tarnautų bendrai tautos gerovei. Įstatymas draudžia monopolizuoti gamybą ir rinką, saugo sąžiningos konkurencijos laisvę. 48 straipsnyje numatyta, kad kiekvienas žmogus gali laisvai pasirinkti darbą bei verslą ir turi teisę turėti tinkamas, saugias ir sveikas darbo sąlygas, gauti teisingą apmokėjimą už darbą ir socialinę apsaugą nedarbo atveju. Priverčiamasis darbas draudžiamas. Priverčiamuoju darbu nelaikoma tarnyba kariuomenėje ar ją pakeičianti alternatyvioji tarnyba, taip pat piliečių darbas karo, stichinės nelaimės, epidemijos ar kitais ypatingais atvejais. Priverčiamuoju darbu nelaikomas ir įstatymo reguliuojamas teismo nuteistųjų darbas.
2002 m. birželio 4 d. priimtas Lietuvos Respublikos Darbo kodeksas (Žin., 2002 Nr.64-2569), kuris įsigaliojo 2003 m. sausio 1 d. Pagrindinis šio teisės akto tikslas yra liberalizuoti darbo santykius bei suteikti daugiau teisių darbo santykių dalyviams. Lietuvos Respublikos Darbo kodekso 2 straipsnyje numatyta, kad darbo santykiams reglamentuoti taikomi šie principai: laisvė pasirinkti darbą, valstybės pagalba asmenims įgyvendinant teisę į darbą, visų formų priverstinio ir privalomojo darbo draudimas, darbo santykių stabilumas, kolektyvinių derybų laisvė siekiant suderinti darbuotojų, darbdavių ir valstybės interesus, kolektyvinių sutarčių šalių atsakomybė už įsipareigojimus.
Pagrindinis Lietuvos gyventojų užimtumą ir darbo rinką reglamentuojantis teisės aktas yra Lietuvos Respublikos Bedarbių rėmimo įstatymas (Žin.,1991,Nr.2-25; 2003,Nr.32-1313). Bedarbių rėmimo įstatymas nustato užimtumo garantijas gyventojams, reglamentuoja darbo rinkos priemonių taikymą bedarbiams, nustato darbo biržos struktūrą ir funkcijas. Įstatymas:
a) užtikrina piliečiams teisę laisvai pasirinkti darbą arba užsiimti kita įstatymu nedraudžiama veikla; kitų šalių piliečiams, taip pat asmenims be pilietybės šis įstatymas taikomas bendra tvarka, išskyrus atvejus, kuriuos reglamentuoja atskiri įstatymai arba tarptautinės sutartys.
b) apibrėžia bedarbio sąvoką, užtikrina jiems valstybines užimtumo garantijas ir galimybes gauti profesinio orientavimo ir konsultavimo paslaugas bei profesinį mokymą, informaciją apie laisvas darbo vietas ir kitas darbo biržos paslaugas;
c) apibrėžia darbo rinkoje papildomai remiamas asmenų grupes ir numato jų užimtumo rėmimo formas, nustato užimtumo rėmimo finansavimo tvarką;
d) apibrėžia Lietuvos darbo biržos organizacinę struktūrą, funkcijas bei trišalių komisijų prie darbo biržų veiklos turinį.
Antrasis pagal svarbą užimtumui ir darbo rinkai įstatymas yra Profesinio mokymo įstatymas (Žin., 1997, Nr.98-2478), reglamentuojantis darbo rinkos profesinio mokymo sistemos sandarą bei valdymą, grindžiamą valstybės valdymo institucijų ir socialinių partnerių bendradarbiavimu, taip pat reglamentuojantis profesinio mokymo, tame tarpe ir darbo rinkos profesinio mokymo, organizavimą, t.y.:
a) nustato darbo rinkos profesinio mokymo tikslus ir uždavinius, darbo rinkos profesinio mokymo tvarką;
b) apibrėžia darbo rinkos profesinio mokymo turinį, profesinius reikalavimus profesijos mokytojams bei kvalifikaciniams egzaminams. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis37 puslapiai 
Dydis149.57 KB
Švietimo institucijaVilniaus Gedimino Technikos Universitetas
FakultetasVerslo vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Europos socialines chartijos pagrindines teises [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 37 puslapiai 
  • Vilniaus Gedimino Technikos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • asist. Daiva Navikienė
Pasidalink su draugais