Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Lygybė įstatymui, teismui ir kitoms institucijoms ar pareigūnams

Lygybė įstatymui, teismui ir kitoms institucijoms ar pareigūnams

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Įstatymui, teismui ir kitoms institucijoms ar pareigūnams visi asmenys lygūs. Įvadas. Lygiateisiškumo principais reglamentuojami civiliniai santykiai. Sutuoktinių lygiateisiškumas. Asmenų lygybė. Išvados.

Ištrauka

Visuotinės žmogaus teisių deklaracija skelbia, kad visi žmonės gimsta laisvi ir lygūs ir jie turėtų protingai elgtis vienas kito atžvilgiu. Galime teisėtai naudotis savo teisėmis ir laisvėmis, nesvarbu, kur gyvename, kokia mūsų odos spalva, kalba ar religija. Svarbiausia mintis, nurodoma deklaracijoje, kad esame visi lygūs prieš įstatymą, taip pat įstatymas turi saugoti mus, galime pasinaudoti teise į įstatymo apsaugą nuo pažeidimų, diskriminacijos.
Žmonės yra lygūs savo teisėmis vienas kito atžvilgiu: visiems taikomi tie patys įstatymų reikalavimai, o valstybė turi vienodai aktyviai ginti kiekvieno piliečio teises ir laisves, padėti jas įgyvendinti.
"Šeimos santykių teisinis reglamentavimas Lietuvos Respublikoje grindžiamas monogamijos, santuokos savanoriškumo, sutuoktinių lygiateisiškumo, prioritetinės vaikų teisių ir interesų apsaugos principais, vaikų auklėjimo šeimoje ir kitais principais" (CK 3.3 str.). Sutuoktinių lygiateisiškumas yra bendrojo civilinės teisės principo, įtvirtinto civilinio kodekso 1.2 straipsnyje, išraiška šeimos teisėje. CK pirmosios knygos komentare nurodoma, "kad minėtame straipsnyje įvardyti civilinių santykių teisinio reglamentavimo principai skirti tiek valstybei ir jos institucijoms, tiek visiems civilinių teisinių santykių subjektams. Civilinių santykių subjektų lygiateisiškumo principas yra konstitucinio lygiateisiškumo principo (Konstitucijos 29 str.) išraiška civilinėje teisėje. Lygiateisiškumas reiškia diskriminavimo draudimą ir reikalavimą, kad vienodos situacijos būtų vertinamos vienodai, nebent dėl labai svarbių ir objektyvių priežasčių būtų pakankamo pagrindo vertinti jas skirtingai.
Lygiateisiškumo principas taikomas tiek fiziniams tiek juridiniams asmenims.
Lygiateisiškumas pripažįstamas Europos Sąjungos teisės principu, todėl jo tūrinį reikalinga aiškinti atsižvelgiant į Europos Teisingumo Teismo praktiką. Šis principas įtvirtintas Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 14 straipsnyje.
Lygiateisiškumas reiškia, kad visiems fiziniams asmenims pripažįstamas vienodas civilinis teisnumas, kad civilinių santykių subjektų nesieja valdžios ir pavaldumo santykiai. Todėl valstybė ir kitos institucijos minėtuose santykiuose dalyvauja lygiais pagrindais su kitais asmenimis. Kiti civilinio kodekso straipsniai sukonkretina lygiateisiškumo principą. Pavyzdžiui, šeimos teisės aspektu, yra lygios sutuoktinių teisės ir pareigos, sutuoktinių bendro turto lygių dalių principas, lygios motinos ir tėvo teisės ir pareigos savo vaikams ir panašiai. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Dydis21.99 KB
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
FakultetasSocialinės gerovės ir negalės studijų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lygybe istatymui teismui ir kitoms institucijoms ar pareigunams [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Šiaulių Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • A.Vilbikas
Pasidalink su draugais