Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Romėnų teisės šaltiniai

Romėnų teisės šaltiniai

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Romėnų teisės šaltinių samprata. Romėnų teisės šaltiniai žlugus Vakarų Romos imperijai. Digestų reikšmė. Išvados.

Ištrauka

Romėnų teisė – labai sudėtinga teisės sistema. Ji susideda iš keleto dalių ir kiekviena yra palyginti savarankiška. Kaip ir kiekvienos teisės sistemoje, taip ir romėnų teisėje šaltiniai sudaro esminį pagrindą.
Pagrindinis mūsų žinios apie romėnų teisę šaltinis yra Justiniano kodifikuota teisė. Šiame darbe aprašysiu Romoje gyvavusią papročių teisę, įstatymus, Justiniano kodifikuotą teisę, jos sandara, Pretorių ediktus, Teisės mokslą, kuris Romoje buvo prilygintas teisės šaltiniams dėl to, kad aiškino jau egzistuojančias teisės normas ir tai buvo leidžiama tik autoritetingiems mokslininkams.
Antroje darbo dalyje trumpai aprašysiu romėnų teisės šaltinių įtaką tolesnei Vakarų Europos teisės raidai, kokie teisės aktai buvo parašyti ar susisteminti vadovaujantis jais.
Trečioje darbo dalyje aprašoma Digestų reikšmė teisės mokslo vystymuisi, civilinei teisei ir bendrų principų formavimui.
Teisės šaltinius galima suprasti dvejopai : kaip teisės normų atsiradimo, jų išraiškos formas, arba formavimosi būdus, ir kaip mūsų žinių apie romėnų teisę visumą, tai yra romėnų teisės paminklus.
Pirmuoju atžvilgiu- tai kompetentingų valstybės institucijų leidžiami norminiai aktai, teisės papročiai, teismų precedentai. Antruoju- tai rašytiniai ir kitokie istorijos paminklai, iš kurių sužinome apie kažkada galiojusią teisę- kronikos, metraščiai, mokslo veikalai, išlikusios teismų bylos. Pagrindinis mūsų žynių apie romėnų teisę yra Justitiano VI amžiuje kodifikuota teisė.
Labai reikšmingos yra Gajaus Institucijos (II amžiaus vidurys), rastos XIX amžiaus pradžioje. Svarbių žinių apie archajine romėnų teisę randame epigramose – teisės užrašuose, iškaltuose akmenyje arba metalinėse plokštelėse. Žinių apie romėnų teisę galima aptikti ir ne teisės – istorikų, poetų, žymiausių oratorių – veikaluose.
Pagrindinės romėnų teisės šaltinių rūšys:
1. papročių teisė;
2. įstatymai;
3. senato nutarimai;
4. imperatorių konstitucijos;
5. pretorių ediktai;
6. teisės mokslas. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Dydis18.29 KB
Švietimo institucijaSocialinių mokslų kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Romenu teises saltiniai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Socialinių mokslų kolegija / 2 Klasė/kursas
  • K. Šlušnys
Pasidalink su draugais