Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Užsienio teisės taikymas

Užsienio teisės taikymas

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435363738
Aprašymas

Sutarties laisvės principas - pasirinkti taikytiną teisę. Taikytinos teisės ir ginčų sprendimo organo pasirinkimo reikšmė. Sutartys, kuriose galima pasirinkti užsienio teisę. Tarptautinės sutartys. Vietinės sutartys. Taikytinos teisės ryšys su sutartimi. Su sutartimi susijusi teisė. Su sutartimi nesusijusi teisė. Tarptautinių teisės aktų parinkimas. Teisės parinkimas skirtingoms sutarties dalims. Užsienio teisės taikymas teisme. Taikytinos teisės nustatymo taisyklės. Sutarties pasirašymo vietos teisė. Sutarties vykdymo vietos teisė. Specialios taisyklės. Tarptautinės privatinės teisės unifikavimas. Taikytinos teisės nustatymas teisme. Užsienio teisės taikymas. Teisėjų kontrolė pasirinktai teisei. Užsienio teisės įrodymas. Užsienio teisė - fakto ar teisės klausimas? Informacijos apie užsienio teisę gavimas. Taikytina teisė negali prieštarauti viešajai tvarkai. Užsienio teisės taikymo apribojimai. Taikytina teisė negali prieštarauti privalomiems ginčo sprendimo organo Valstybės įstatymams. Kiti užsienio teisės taikymo apribojimai. Išvados.

Ištrauka

Plečiantis ryšiams tarp įvairių valstybių, susiduria skirtingos ekonominės-teisinės sistemos. Dažnai tie santykiai tampa konfliktiniais. Todėl, atsiradus ginčui tarp skirtingų valstybių subjektų, iškyla klausimas, kurios valstybės teisme spręsti ginčą ir kurios valstybės teisę taikyti, nustatant šalių teises ir pareigas. Kokią teisę taikyti konkrečiai problemai, pasaulyje yra daug sudėtingų teorijų. Visi šie klausimai reglamentuojami tarptautinės privatinės teisės normomis.
Literatūra tarptautinės privatinės teisės klausimu Lietuvoje nėra labai gausi. Taikytinos teisės klausimai aptarti V. Mikelėno knygoje "Sutarčių teisė", o tarptautinio civilinio proceso problemos - to pačio autoriaus knygoje "Civilinis procesas". Todėl nuodugniau išnagrinėti vieną tarptautinės privatinės teisės sritį - taikytinos teisės ir užsienio teisės taikymo klausimus - yra labai aktualu. Juo labiau kad, anot V. Mikelėno, šie klausimai Lietuvoje yra "terra incognita". Užsienio teisės taikymo aktualumą rodo ir tai, kad Lietuvos Respublikos Aukščiausiojo Teismo Senatas ruošia apibendrinimą civilinių bylų, kuriose taikyta užsienio teisė.
Paprastai šalys gali aptarti taikytinos teisės klausimą ir pasirinkti ginčų sprendimo organą sutartyje. Panagrinėsime, kokios tendencijos vyrauja aptariant šiuos klausimus sutartyje ir kokios iškyla problemos. Ar tikrai teismas visais atvejais gerbs šalių pasirinkimą, ar jį panaikins, kaip prieštaraujantį valstybės viešajai tvarkai? Taigi išnagrinėsime atvejus, kada teismai atsisako taikyti pasirinktą teisę, ir taip apibrėšime sutarties šalių laisvės ribas.
Čia palyginsime, kokios taikytinos teisės nustatymo taisyklės galioja Lietuvoje ir užsienio valstybėse. Taip pat išanalizuosime teisėjų vaidmenį taikant užsienio teisę, kuris priklauso nuo to ar taikytina teisė yra fakto, ar teisės klausimas. Atskleisime, kaip susiklosčiusi Lietuvos teismų praktika, su kokiomis problemomis susiduria teisėjai.
Pagal Lietuvos Respublikos Civilinį Kodeksą 603 str., civiliniams santykiams užsienio valstybių įstatymai taikomi trimis atvejais:
• kai numatyta šalių susitarimais;
• kai numatyta Lietuvos Respublikos tarptautinėse sutartyse;
• kai numatyta Lietuvos Respublikos įstatymuose.
Savo darbe daugiausia dėmesio skirsiu pirmajam atvejui, kaip nustatomas ir taikomas įstatymas sutartinėms prievolėms.
Kai, remiantis tarptautinės privatinės teisės normomis, teismui prireikia taikyti užsienio teisę, iškyla ne vienas aktualus klausimas: kaip gauti informacijos apie ją; kaip ją įrodyti. Teismų darbui palengvinti Europos Tarybos narės 1968 m. pasirašė Konvenciją dėl informacijos apie užsienio teisę. Šią Konvenciją 1996 m. ratifikavo ir Lietuva. Valstybės įsipareigojo teikti viena kitai informaciją apie savo teisę, civilinį ir komercinį procesą.
Atsakant į iškeltus klausimus pasinaudosime Lietuvos, užsienio bei tarptautiniais teisės aktais, teisine literatūra, teisininkų nuomonėmis bei teismų praktika, kuri susiklostė nagrinėjant civilines bylas su užsienio kontrahentais.
Praktiniu požiūriu susipažinti su užsienio teisės taikymo galimybėmis yra labai aktualu, nes vystantis ekonominiams ryšiams tarp įvairių valstybių, Lietuvos teismams teks taikyti ir užsienio teisę. Tai aktualu ir teisinikams, kurie pataria pasirašant sutartis su užsienio kotrahentais. Juk svarbiausia, kad kilus ginčui būtų kuo mažiau netikėtumų. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-09-12
DalykasTeisės kursinis darbas
KategorijaTeisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis34 puslapiai 
Literatūros šaltiniai32 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis40.58 KB
AutoriusDainius
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas4
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Uzsienio teises taikymas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 34 puslapiai 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą