Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Notariatas

Notariatas

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223
Aprašymas

Įvadas. Notariato teisinė prigimtis ir esmė. Notaras ir valstybė. Notariato raida. Notariato struktūra. Notariato rūšys. Notarinių veiksmų atlikimo taisyklės. Notarų veiklos principai. Drausminė notarų atsakomybė. Kiti notarų veiklos klausimai. Išvados.

Ištrauka

1992 m. rugsėjo 15 d. buvo priimtas Lietuvos Respublikos notariato įstatymas. Lietuvoje prasidėjo notariato reforma. Sovietiniu laikotarpiu bei pirmuosius dvejus metus atkūrus Lietuvos nepriklausomybę Lietuvoje veikė valstybinio notariato sistema. Bet dėl kelių priežasčių ši sistema perėjo į lotyniškąją sistemą. Šio metu Lietuvoje dirba 206 notarai.
1994 m. vasario 11 d. Lietuvos notariatas priimtas į Tarptautinę Lotynų Notariato Sąjungą (UINL). 2004 m. gegužės 1 d. Lietuvos notariatas įstojo į Europos Sąjungos Notariatų Konferenciją (CNUE).
Notariato institucijos atsiradimą sąlygojo būtinybė apsaugoti nuosavybę, taip pat poreikis sudaryti savininkui tinkamas sąlygas ja disponuoti.
Notarų funkcijos ne visada buvo tokios plačios. Iš pradžių jie buvo paprasti raštininkai, vėliau jiems suteikta teisė sudarinėti valstybės ir bažnyčios žinioje buvusius oficialiuosius dokumentus ir galiausiai XIX a. pabaigoje notarams priskirta konsultacinė funkcija, kurios esmė ta, kad notaras privalo garantuoti teisinių santykių, atitinkančių tikrąją šalių valią, įforminimą. Šiandieninės teisinės valstybės sąlygomis notarui priklauso svarbus vaidmuo, užtikrinant civilinių teisinių santykių subjektų teisinį saugumą, garantuojant teisėtą civilinę apyvartą bei galimų civilinių ginčų prevenciją.
1992 m. rugsėjo 15 d. buvo priimtas Lietuvos Respublikos notariato įstatymas, kuris sudarė valstybinio notariato sistemos reformavimo pagrindą. Šio įstatymo 30 straipsnyje sakoma, jog notarai privalo išaiškinti atliekamų notarinių veiksmų prasmę ir pasekmes asmenims, kurie nori juos atlikti. Tai yra tiesiogine notarui priskirtos konsultavimo funkcijos išraiška Lietuvos teisinėje sistemoje. Tiek ši konsultavimo pareiga, tiek ir valstybės per notarą suteikiama garantija, kad notariškai tvirtinamas dokumentas bus sudarytas teisingai ir atitiks tikrąją šalių valią, užtikrina kliento teisinę gynybą jau notarinio veiksmo atlikimo momentu, t. y. iki galimo ginčo atsiradimo. Notariato sistema padeda šalinti galimybės apskritai kilti ginčui dėl pažeistos subjektinės teisės. Taigi notariato organai yra neginčijami jurisdikcijos organai. Notariatas savo uždavinius įgyvendina, tvirtindamas teisės ir faktus, kurių buvimu galima įsitikinti tiesiogiai pagal įstatymo nurodytus dokumentus. Notarinių organų atliekamas teisių gynimas nėra baigtinis. Notarinių organų aktai gali būti ginčijami teisme. Jeigu reikalavimą ginčija kita šalis, teisių ginimo funkcijų notariato organai neatlieka. Notariato organai, vykdydami jiems pavestus uždavinius, daro išvadas iš faktų, kurių buvimu galima įsitikinti remiantis dokumentais, nurodytais įstatyme, netiriant ir neaiškinant ginčijamų aplinkybių. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis22 puslapiai 
Dydis30.12 KB
Failo pavadinimasMicrosoft Word Notariatas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 22 puslapiai 
  • Šiaulių krašto vadybos, teisės ir kalbų kolegija / 1 Klasė/kursas
Pasidalink su draugais