Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Teisinė Klaipėdos krašto padėtis

Teisinė Klaipėdos krašto padėtis

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas. Konstitucinė Klaipėdos krašto padėtis. Klaipėdos krašto administracija. Klaipėdos krašto teismai.

Ištrauka

Pagal valstybės santvarkos formą Lietuva buvo unitarinė valstybė, bet į jos sudėtį įėjo autonominis Klaipėdos kraštas. Klaipėdos kraštas – tai šiaurrytinė vadinamosios Mažosios Lietuvos, nuo seno apgyvendinta prūsų lietuvių, teritorijos dalis, dėl dar XII – XIII a. kilusios vokiečių ekspansijos ilgus amžius virtusi Vokietijos sudedamąja dalimi.
Klaipėdos kraštas, perduotas Lietuvai, pagal konvenciją, tvarkosi autonomiškai, o centro valdžiai ten atstovauja gubernatorius, kurio pareiga prižiūrėti, kad būtų vykdoma konvencija, kad nebūtų nusikalstama Lietuvos valstybės konstitucijai ir kad nebūtų įžeidžiamas Lietuvos valstybės suverenumas. Mat Klaipėdos kraštas yra Lietuvos valstybės dalis (kaip ir kiekviena kita jos provincija), tiktai decentralizuota, - vadinasi, turinti savotišką valdymosi aparatą, savotišką platesnę savivaldybę.
1923 m. sausio 15 d. faktinį Klaipėdos krašto valdymą į savo rankas paėmė vietos lietuviai – Klaipėdos krašto sukilėliai, remiami Lietuvos vyriausybės. Atsižvelgdama į įvykusį faktą, Ambasadorių konferencija 1923 m. vasario 16 d. šią teritoriją nutarė oficialiai priskirti Lietuvai, išsaugant tam tikrą jos autonomiją. Taip pat numatyta, kad krašto valdymo tvarka bus reglamentuota vėliau.
Konvencijos projektą rengė Tautų Sąjunga. Po ilgų ir sunkių derybų tik 1924 m. gegužės 8 d. Lietuvos ir didžiųjų valstybių – Britų imperijos, Prancūzijos, Italijos ir Japonijos įgalioti atstovai pasirašė Konvenciją dėl Klaipėdos teritorijos ir jos priedėlius: Klaipėdos teritorijos statutą, Klaipėdos uosto ir Tranzito statutus.
Ši konvencija, įtvirtindama valstybių konsignatorių valia įvykusį suverenumo teisės
Klaipėdos krašte perdavimą Lietuvai ir nustatydama to perdavimo sąlygas bei krašto statusą Lietuvos sudėtyje, įsigaliojusi tų pat metų liepos 30 d. ratifikavus Lietuvos seimui, Lietuvos valstybei įgavo konstitucinę reikšmę. Nuo šiol Klaipėdos kraštas oficialiai tapo sudedamąja demokratiniais pagrindais organizuota Lietuvos valstybės dalimi, nors centrinės Vyriausybės teisės jame ir buvo ribotos. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-06-21
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis14.51 KB
AutoriusDanė
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2004 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasA. Slušnys
Švietimo institucijaSocialinių mokslų kolegija
FakultetasKlaipėdos filialas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teisine Klaipedos krasto padetis [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Socialinių mokslų kolegija / 2 Klasė/kursas
  • A. Slušnys
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą