Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Teisnumas ir veiksnumas (2)

Teisnumas ir veiksnumas (2)

Aprašymas

Teisnumas ir veiksnumas. Fizinių asmenų teisnumas. Fizinių asmenų veiksnumas, santykis su teisnumu. Fizinių asmenų riboto veiksnumo ir neveiksnumo samprata. Juridinių asmenų teisnumas ir veiksnumas. Išvados.

Ištrauka

Teisės prigimties ir esmės klausimas – vienas sudėtingiausių teisės mokslų, į kurį atsakymo ieškoma daug šimtmečių, netgi tūkstantmečių. Grynoji teisės teorija yra pozityviosios teisės teorija.Ji yra bendroji teisės teorija, o ne tam tikrų nacionalinių arba tarptautinių teisės normų aiškinimas;vis dėlto ji teikia ir aiškinimo teoriją
Išskirtinis jos tikslas – suvokti ir aprašyti savo subjektą.Teorija sprendžia klausimą, kas yra teisės ir kokia ji yra, o ne kokia turi būti.Ji yra teisės mokslas, o ne teisės politika.Teisinis organas turi suprasti taikomų normų prasmę:jis turi jas "aiškinti". Taigi aiškinimas yra intelektinė veikla, lydinti teisės taikymo procesą šiam einant nuo aukštesnio prie žemesnio lygmens. Suprasti teisės normas, vadinasi, ir nustatyti jų prasmę, turi ir individai, besielgiantys taip, kad išvengtų sankcijų ir šitaip paklūstantys teisei.(H.Kelsen"Grynoji teisės teorija"23 psl.).
Valstybė teisės normomis nustato, kas gali būti teisinių santykių subjektais. Kartu suteikia jiems ypatingą požymį- subjektiškumą. Subjektiškumas- tai teisės normomis nustatytas galėjimas būti teisinių santykių subjektu. Subjektiškumas turi du elementus:
teisnumą- tai teisės normomis nustatytas galėjimas turėti subjektines teises ir pareigas, numatytas įstatyme.
veiksnumą- tai teisės normomis nustatytas galėjimas pačiam, savo veiksmais įgyti teises ir sukurti pareigas, taip pat įgyvendinti teises bei įvykdyti pareigas.
Teisnumo ir veiksnumo atribojimas labiausiai būdingas civiliniams teisiniams santykiams. Civiliniu teisnumu vadinamas galėjimas turėti teises ir pareigas. Teisnumas yra bendroji teisės kategorija, apibūdinanti asmens teisinį statusą. Pagal mūsų įstatymus pripažįstamas lygus civilinis teisnumas, nepriklausomai nuo lyties, rasės, tautybės, socialinės kilmės ir t.t.
Civiliniu veiksnumu vadinamas galėjimas savo veiksmais įgyti civilines teises ir sukurti civilines pareigas, pavyzdžiui, sudarinėti ir vykdyti sutartis, priimti palikimą ir t.t. įgyvendinti savo teises ir prisiimti pareigas bei savarankiškai atsakyti už jų nevykdymą. Tam reikia, kad žmogus sugebėtų sąmoningai vertinti savo veiksmus, suprasti jų reikšmę ir numatyti jų padarinius. Toks sugebėjimas priklauso nuo žmogaus amžiaus ir psichinės būklės. Todėl civilinį veiksnumą gali turėti ne visi asmenys. Kai kuriems asmenims civilinis veiksnumas gali būti apribotas arba gali būti pripažinti neveiksniais.
Teisės teorijoje skiriamas fizinių asmenų teisnumas ir veiksnumas bei juridinių asmenų teisnumas ir veiksnumas. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Dydis13.59 KB
Švietimo institucijaKlaipėdos valstybinė kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teisnumas ir veiksnumas (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Klaipėdos valstybinė kolegija / 1 Klasė/kursas
Pasidalink su draugais